ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Nefes yolculuğunun rehberi
Carpe Diem Eğitim ve Danışmanlık Merkezi'nde nefes eğitmenliği ve koçluğu yapan Şahver Yeşil, insanın hayat kaynağı nefesle ilgili eğitimlerini sürdürüyor.
Haberin Yayın Tarihi: 03-10-2017 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Nefes yolculuğunun rehberi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Carpe Diem Eğitim ve Danışmanlık Merkezi'nde nefes eğitmenliği ve koçluğu yapan Şahver Yeşil, insanın hayat kaynağı nefesle ilgili eğitimlerini sürdürüyor. Nefes alış veriş şeklinin insan hayatını ve yaşama şeklini belirlediğine vurgu yapan Yeşil, “Hayatımızda değiştirmek istediklerimizi değiştirmenin ilk yolu nefesimizi değiştirmekle başlar” dedi.
Nefes eğitmeni ve koçu Şahver Yeşil, Carpe Diem Gelişim Merkezi'nde herkese özel bireysel nefes seansları ve atölye çalışmalarıyla nefes yolculuğuna yoldaşlık etmeye devam ediyor. İnsan yaşamı için önemli olan nefesin varlığı ve önemi konusunda Yeşil, “Nefes; hayat kaynağımız” diyerek şunları aktardı:
“Nefes, öncelikle hayat kaynağımız olmazsa olmazımız, anda olduğumuz bu anda yaşadığımızın tek kanıtı tek şahidi. Onunla bu hayatta varız. Nefes çok önemli. Yaşam ilerledikçe nefesin daha çok farkına varıyoruz. Çünkü yanlış nefes aldığımızın farkında olmadan hızlı kısa nefeslerle nefes aldığımızın bile farkında olmadan bir hayat yaşıyoruz. Doğal olarak strese maruz kalıyoruz. 
“NEFES; ANDA YAŞADIĞIMIZIN TEK KANITI TEK ŞAHİDİ”
Nefes almak doğal ve otomatik bir dürtüdür. Nefes almak süreklidir. Nefes almanın başı ya da sonu yoktur. Hayatımız aldığımız ilk nefes ile son nefes arasında geçer. Nefes alış veriş şeklimiz hayatımızı, yaşama şeklimizi belirler. O yüzdendir hayatımızda değiştirmek istediklerimizi değiştirmenin ilk yolu nefesimizi değiştirmekle başlar. 
AZ NEFES ALAN STRESLİ VE GERGİN OLUR 
Doğduğumuz anda hayata doğru nefes alarak başlıyoruz ancak büyüme ile birlikte yanlış alışkanlıklar, beslenme bozuklukları, korku, kaygı gibi psikolojik ve fiziksel sağlık sorunları nedeniyle doğru nefes alma alışkanlığımızı kaybederiz. Yanlış nefes alıp vermeye başlamakla nefes sayımızda azalmaya başlar. Bu da kişi de hem bedensel, hem ruhsal, hem de zihinsel sorunlara neden olmaktadır. Az nefes almakla kişi kendini daha yorgun daha stresli ve gergin hisseder.
SAĞLIĞIN ANAHTARI DOĞRU NEFES
Doğru nefes; diyafram kasında kullanımıyla burundan alınıp ağızdan verilen şeklidir. Kişi doğru nefesi deneyimleyerek hücrelerimizin temel besin kaynağı olarak daha fazla oksijenle hücreleri besleyerek ihtiyacı olan genel bir sağlığa kavuşmaktadır. Her zamankinden daha az stresli, daha az gergin daha pozitif, var olan uyku problemi ve kalitesi değişmiş, bağışıklık sistemi doğru nefes almaya bakarak daha da kuvvetlenmiş, panikatak ve depresyon gibi ruhsal sorunlarla baş etme gücü yükselmiştir.”  
“NEFESİNİZ IŞIĞINIZ OLSUN”
Nefes; hayatımız aldığımız ilk ve son nefes arasında geçer. Doğru nefes alarak başladığımız hayatımıza, yetiştiğimiz aile ve toplumdan aldığımız korku, kaygı ve endişe gibi duygularla ve aile büyüklerimizden aldığımız inanç ve kalıplarla şekillendiririz. Hayatta ki ilk amacımız mutlu olmaktır. Bazen biz olarak hayatımıza devam etmek bizi çok yorar ve mutsuzlaştırır. Bu nedenle yaşam amacımızı yeniden sorgulamaya başlarız. Ne istiyorum, her şeyim var neden hala mutlu değilim, neden hala hayata güvenemiyorum, neden kendimi yalnız hissediyorum, yaşamayı istediğim hayat bu mu, neden hala korkularımla uğraşıyorum, ben kimim aslında gibi sorgulamalara başlıyoruz. Bunların hepsine çözüm ararken de kendim olmayı kaybediyorum. Bunların hepsine çözüm yine bende olan nefesimi değiştirmektir yani doğru nefes almaktır. Doğru nefes yeniden diyafram nefesi almayı öğrenmekle başlar. Diyafram nefesi almaya başladıkça daha kararlı, güvenli, mutlu, ruhsal, zihinsel  ve  bedensel olarak daha dengeli  bir  hayata  kendimi  açmış olurum.
Carpe Diem Gelişim Merkezi'nde herkese özel bireysel nefes seanslarıyla ve atölye çalışmalarıyla bu yolculuğunuza yoldaşlık etmeye devam ediyoruz. Nefesiniz ışığınız olsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
BAL'da 80 il'den 151 takım
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
Komşudan küçükbaş alımına kısıtlama
71 yaşında 7. dünya turunda
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Milli davet
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx