ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İstihdama ilk adım
EDROM tarafından yürütülen 'Geleceğini Tasarlayan Gençler Projesi' kapsamındaki 'işverenlerle buluşma' toplantısına bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda işverenin katılması üzüntü yarattı...
Haberin Yayın Tarihi: 04-10-2017 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İstihdama ilk adım

Olgay GÜLER
Edirne Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EDROM) tarafından yürütülen Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü ile Havsa Romanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ortaklığında hayata geçirilen 'Geleceği Tasarlayan Gençler Projesi' kapsamında 'işverenlerle buluşma' toplantısı düzenlendi. 
AB destekli projenin son faaliyeti olan işverenlerle buluşma toplantısı Duvan Otel'de düzenlendi. Toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, T.Ü. Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitü Müdürü Yard. Doç. Dr. Özcan Aygün, çeşitli sivil toplum kuruluş temsilcileriyle proje kapsamında eğitim alan gençler katıldı. 
“BU PROJELER ÇOCUKLARIMIZA YOL GÖSTERECEK”
Toplantıda ilk olarak konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Özbaş; “Geleceğimizi tasarlarken öncelikle geçmişten bugüne kadar bize yol gösteren ışık tutan insanları tanımamız gerekir diye düşünüyorum. Ben Edirne'liyim, bir kenar mahallesinde büyüdüm. Bize hep yol gösteren birileri oldu, rol modellerimiz oldu. Geleceğimizi tasarlarken de büyüklerimizden hep feyz aldık, onların düşünceleri doğrultusunda yolumuzu çizmeye çalıştık. Bizler de geleceğimizi tasarlarken yapacaklarımız bizlerin çocuklarına yol gösterecek diye düşünüyorum” dedi. 
Proje Koordinatörü Muhammed Tağ da projeyle Edirne'de yaşayan dezavantajlı gençlerin toplumsal entegrasyonlarını sağlamak ve istihdama kazandırılmaları yoluyla ekonomik statülerini geliştirmenin amaçlandığını belirtti. Tağ; “Bunun yanında mesleki eğitim ile bölgedeki dezavantajlı gençlerin işsizlik sorunlarının azalmasını sağlamak ve dezavantajlıların iş gücüne katılımında yaşadıkları uyum sorunlarının azalmasını sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu. 
“GENÇLERİN BİR AN ÖNCE İŞ HAYATINA KAZANDIRILMALI”
T.Ü. Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yard.Doç.Dr. Özcan Aygün ise gençlerin proje kapsamında bir an önce iş hayatına katılımlarının en iyisi olacağını düşündüğünü belirtti. 
Çok sayıda işverenin toplantıya katılmamasına dikkat çeken Aygün; “Bugün burada sertifika alan arkadaşlardan inşallah yarın istihdamını da tasarlamış olarak aramızda görmek isteriz. Ama şunu hemen belirtmek istiyorum. İşverenlerimizden fazla sayıda insan göremedim burada. Ola ki bugün işleri, toplantıları olmuş olabilir. Sıkı bir işbirliği içerisinde hemen irtibata geçelim ki bu gençlerimizin iş hayatına ve istihdama kazandırılmasını bir an önce gerçekleştirelim” ifadelerini kullandı.
“AMACIMIZ FARKINDALIK SAĞLAMAK”
Son olarak söz alan EDROM Başkanı Erdinç Çekiç, projeyle en önemli hedeflerinin farkındalık yaratmak olduğunu dile getirdi. Çekiç; “Bu projenin amacı şuydu ki umarım bu amaç hasıl olur; o da farkındalık. Roman gençlerle biz geleceği de tasarlayacak düzeyde birşeyler yapmak için hayata geçmeliyiz artık. Bizim proje kapsamında sadece Roman gençlerimiz vardı ama mantıksal çerçevesinde değiştirilmesinde bir adım attık. Biz bu grubun içine gerçekten dezavantajlı tüm grupları kattık. Bizim için etnik köken önemlidir. Toplumsal birlikteliğimizin esas faktörü Türkiye'de yaşayan bu insanların birlikte yaşama kültürünü geliştirebilmek adına bir arada aynı sofrada yemek yiyebilmeleri, aynı havayı soluyabilmeleri ve bunları içlerine sinerek yapacakları bir geleceği tasarlamak. Belki de projenin en önemli çıktılarından biri de buydu” dedi. 
Konuşmaların ardından proje kapsamında eğitimini tamamlayan 90 genç sertifikalarını aldı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
71 yaşında 7. dünya turunda
Saros'uma dokunma!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx