ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Halkın enflasyonu Eylül'de 2,58
Birleşik Kamu-İş Genel Merkez Özlük Hukuk TİS Sekreteri Engin Çoğal,  Sonbahar aylarıyla birlikte gıda fiyatlarının yeniden yükselişe geçtiğini bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 04-10-2017 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Halkın enflasyonu Eylül'de 2,58

Birleşik Kamu-İş Genel Merkez Özlük Hukuk TİS Sekreteri Engin Çoğal,  Sonbahar aylarıyla birlikte gıda fiyatlarının yeniden yükselişe geçtiğini belirterek, “Eylülde gıda fiyatları ortalama yüzde 2,58 oranında artış gösterdi” dedi.
Çoğal, yaptığı yazılı açıklamada, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu AR-GE biriminin, Ankara'daki Pazar ve marketlerden düzenli olarak derlediği fiyatları esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Eylül ayı sonuçlarının dar ve sabit gelirliler üzerindeki enflasyon baskınının gıda fiyatlarındaki yükselişle birlikte giderek artmakta olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. 
Eylül'de meyve fiyatlarının ortalama yüzde 12,6, sebze fiyatlarının yüzde 5,6 ve bakliyat fiyatlarının da yüzde 5,43 oranında arttığına dikkat çeken Çoğal Şunları söyledi:
“Araştırmaya göre Türkiye'deki aileler gıda için harcadıkları her 100 liranın 18,7 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünlere harcıyor. Diğer ülkelere göre miktar olarak çok az tüketilmesine rağmen, dünyanın belki de en yüksek fiyatlarının geçerli olması nedeniyle et ve balık için yapılan harcamalar ise gıda harcamalarının yüzde 24,3'ünü oluşturuyor. Süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri ile yumurtanın gıda harcamaları içerisindeki payı ise yüzde 18'i buluyor. Türkiye'de gıda için harcanan her 100 liranın 5,3 lirası tereyağı dışındaki yağlara,8,2 lirası meyveye, 13,3 lirası sebzeye 1,5 lirası bakliyata, 10,7 lirası ise diğer gıda ürünlerine ayrılıyor.
 Eylül ayında pirinç, ekmek, bulgur, makarna ve benzeri gıdaların fiyatında bir önceki aya göre yüzde 0,48 oranında artış kaydedildi.  Aynı ay el ve balık fiyatlarında, tavuk eti fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak yüzde 3,67 oranında bir gerileme yaşanırken, süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamalarında yüzde 2,46, meyve fiyatlarında yüzde 12,61, sebze fiyatlarında yüzde 5,55, bakliyat fiyatlarında yüzde 5,43, diğer gıda maddelerinin fiyatlarında ise yüzde 7,53 oranında artış yaşandı.
Eylülde gıda fiyatlarında yaşanan yüzde 2,58 oranındaki artışa en yüksek katkı 1,04 puanla meyve fiyatlarından gelirken, diğer gıda maddelerindeki fiyat artışı ise 0,81 puanlık katkı yaptı. El ve balık fiyatlarındaki düşüş ortalamayı 0,89 puan aşağı çekti. Pirinç, ekmek, bulgur, makarna ve benzeri gıdalar 0,09 puan, süt,  süt ürünleri ve yumurta grubundan 0,44 puan, yağlardan 0,27 puan, sebzelerden 0,74 puan, bakliyattan ise 0,08 puanlık katkı geldi.
Enflasyonun altında ezilen ücretliler,  AKP hükümeti tarafından 2018 yılında motorlu taşıtlar vergisi, gelir vergisi, emlak vergisi ve artırılarak diğer vergi ve harçlarla ağır bir baskı altına alınacak.   Hükümet ve yandaş konfederasyon arasında imzalanan toplu sözleşmeye göre gelecek yıl başında ücretlerine sadece yüzde 4 oranında zam yapılacak olan kamu çalışanlarının,  artırılacak vergilerle bu zammın birkaç katını devlete ödemek zorunda kalacaktır.”        .

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
Kadın basket sizlere ömür
71 yaşında 7. dünya turunda
‘MHP meselelerin takipçisi’
‘50 yıllık hasret’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
BAL'da 80 il'den 151 takım
Komşudan küçükbaş alımına kısıtlama
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx