ANASAYFA
20 Temmuz 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tarihe ilaçlı koruma
Edirne'deki tarihi çarşılar haşere ve kemirgenlere karşı altlarında yer alan dehlizlere kadar Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Halk Sağlığı Birimi tarafından ilaçlandı… 
Haberin Yayın Tarihi: 04-10-2017 07:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tarihe ilaçlı koruma

smanlı İmparatorluğu'nun Edirne Halkı'na bıraktığı en büyük miraslardan biri olan;  yerli ve yabancı turistlerin büyük beğeniyle gezdiği tarihi çarşılar Edirne Belediye Başkanlığı tarafından haşere ve kemirgenlere karşı ilaçlandı. Arasta, Bedesten ve Alipaşa Çarşıları'nın düzenli aralıklarla ilaçlandığını ifade eden Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Haşere ve kemirgenler tarihi çarşılarımıza zarar veriyor. Tarihi eserlerimiz bizim için çok önemli” dedi. 
Kanuni Sultan Süleyman'ın son yıllarında dört yıl kadar Sadraza-mlık yapan Hersekli Semiz Ali Paşa tarafından 1569 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan; 300 metre uzunluğunda ve 130 dükkana sahip olan tarihi Alipaşa Çarşısı; Eski Cami'ye gelir getirmesi amacıyla Çelebi Sultan Mehmet zamanında 1417-1418 tarihleri arasında yaptırılan Bedesten Çarşısı ile Sultan III. Murat zamanında Selimiye Camisi'ne gelir sağlamak amacıyla yaptırılan tarihi Arasta Çarşısı; Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Halk Sağlığı Birimi tarafından haşere ve kemirgenlere karşı ilaçlandı. 
Osmanlı'nın Edirne Halkı'na bıraktığı en büyük miraslardan biri olan tarihi çarşıların, günümüzde de ticaretin nabzının attığı; Edirne'ye gelen yerli ve yabancı turistlerin alışveriş için tercih ettiği mekanlar olarak önemini korumaya devam ettiğini ifade eden Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu; Arasta Çarşı'nın ilaçlanması sırasında belediye ekiplerine eşlik etti. 
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın talimatıyla tarihi çarşıların düzenli aralıklarla ilaçlandığını ifade eden Tanrıkulu, “Bedesten ve Alipaşa çarşılarındaki ilaçlama işlemlerini tamamladık. Bugün de Sultan III.Murat döneminde Mimar Sinan'ın kalfası Davut Ağa'ya yaptırılan Arasta Çarşısı'ndayız. Çok erken saatlerde çarşıya geldik. Amacımız çarşı hareketlenmeden; esnafımızı ve çarşıya gelen misafirlerimizi rahatsız etmeden çarşının ilaçlanmasını gerçekleştirmek” diye konuştu. 
Arasta Çarşısı'nın altında bulunan dehlizlere inen Tanrıkulu, “Bulunduğumuz alan restore edilerek daha sonra dehliz haline getirilmiş. Nemli bir ortam olduğu için de burada çok fazla böcek ve kemirgenler oluyor. Bu  da bizim tarihi çarşılarımıza zarar veriyor. Edirne Belediyesi olarak düzenli aralıklarla tarihi çarşımızı ilaçlıyoruz. Bizim için tarihi eserlerimiz çok önemli, onları korumak için de elimizden geleni yapıyoruz” dedi. 
Tanrıkulu, Bedesten ve Alipaşa Çarşıları'nda ilaçlama işlemlerini ise tamamladıklarını söyledi. 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Genç pehlivana hazin veda
Eylül ve Asya bulundu
Krallar gibi
‘Tren kazası cinayet’
TKBL için son gün!
RÜYA GİBİ
Kapıkule'de trafik artışı
‘Ergene temiz akmalı’
Sessiz çığlıktan barışa pedal
Yeni bakana ilk soru
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx