ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Türk - Bulgar gazeteciler iletişimi
Bulgaristan'ın Haskovo şehrinden gelen gazeteciler Edirne'de görev yapan meslektaşlarıyla bir araya gelerek iletişim bağını kuvvetlendirdi.
Haberin Yayın Tarihi: 05-10-2017 07:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Türk - Bulgar gazeteciler iletişimi

Orkun AKMAN
Basın Yayın Enformasyon Edirne İl Müdürlüğü ile Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosluğu'nun ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Bulgaristan'ın Haskovo şehrinden gelen gazeteciler Edirneli basın mensuplarıyla bir araya geldi.
İkili ilişkilerin geliştirilmesi, şehirlerin çeşitli açılardan tanıtımlarının yapılması ve her iki ülke gazetecilerinin diyalog ve iletişim bağını arttırması amacıyla Margi Otel'de düzenlenen buluşmada Türk ve Bulgar gazeteciler tanışıp kaynaşma imkanı buldu.
Basın Yayın Enformasyon Edirne İl Müdürü Uğur Ülgen'in yanı sıra Basın İlan Kurumu (BİK) Edirne Şube Müdürü Ebubekir Günel ve Edirne Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ender Aydın'ın yanı sıra gazeteci dernek başkanları ve Türk - Bulgar basın mensupları katıldı.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Uğur Ülgen, sınır ve sınıra yakın illerde görev yapan basın mensuplarının kaynaşması adına böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirterek, “Biz kurum olarak sınır komşularımız olan Yunanistan ve Bulgaristan'daki medya mensuplarının Edirne'de medya mensuplarıyla iletişim halinde olmalarına önem veriyoruz. Çünkü bu tür ikili diyalogların gelişmesi, her iki ülke barışına katkı sağlayacağı gibi mesleki anlamda gazetecilere de büyük deneyimler kazandıracaktır” dedi.
Daha sonra Bulgaristan'dan gelen gazeteciler ve medya mensuplarını kendini tanıtırken Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Uğur Ülgen, Bulgar misafirlere hediye takdim etti.
EDİRNE'Yİ GEZDİLER
Edirne'de bulunan Bulgar gazeteciler; Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Trakya Üniversitesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası kurum ve kuruluşlara yaptığı ziyaretin ardından Edirne'nin tarihi mekanlarını gezme imkanı buldu.
Haskovolu gazeteciler Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt'u da ziyaret etti.
Edirne Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Uğur Ülgey koordinatörlüğünde Edirne Bulgaristan Konsolosu Andon Andonov'un katılımı ile Haskovo Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nedyalka Kostova Dimitrova, Haskovo Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nikolay Mulishev Grudev Darik Radyosu temsilcilerinden Zhivka Todorova Dancheva ile Hristo Petkov Hristov, BTV Televizyonu temsilcilerinden Maria Vasilece Georgieva ile Andrey Veselinov Danchev,Stara ;Zagora Radyosu'ndan Zlatka Dimitrova Mihaylova Naydenova, H News Televizyonundan Tihomir Yanchev Petkov ve serbest gazeteci Yanko Naydenov Naydenov'un oluşturduğu heyet Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt'u ziyaret etti.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nın çalışma yapısı hakkında bilgiler veren Zıpkınkurt; komşu ülke Bulgaristan'da ki en yakın partnerleden biri olan şehri Haskovo ile dış ilişkilerini güçlü bir şekilde sürdürdüklerini ve Haskovo Ticaret Odası ile sık sık bir araya geldiklerini belirtti.
Zıpkınkurt "Odamız ve Bulgaristan'ın Haskovo, Burgaz ve Yambol Odaları ile işbirlikleri bulunmakta. İki ülke ticaret temsilcileri olarak Bulgar - Türk işadamlarının yaşadığı sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri sunmak adına toplantılar düzenleyip istişarelerde bulunuyoruz. Bulgaristan ve Edirne iş dünyası temsilcilerini bir araya getirip ikili iş görüşmeleri düzenliyor, ticaret ve turizm alanında ne gibi işbirlikleri yapılabileceği konusunda fikir alışverişi yapıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan vize sorunu ile ilgili attığımız adımlar neticesinde, Bulgaristan'ın üst düzey makamları ile görüşerek vize sorununu çözüme bağladık. İki ülkenin yatırım imkanları, ticari fırsatları, karşılaşılan engeller ve olası işbirlikleri adına çalışmalarımız devam etmekte." dedi.
Konuşmasının sonunda Zıpkınkurt; geçtiğimiz aylarda Türk,Yunan ve Bulgar gazetecilerinin bir araya geldiği 'Barış Gazeteciliği, Medya ve Çatışmaların Çözümü' söyleşinde açıklanan ve üç ülke gazetecilerinin de yer alması planlanan dijital platform üzerinde çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
‘MHP meselelerin takipçisi’
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
71 yaşında 7. dünya turunda
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Altınkum’un bekçileri
BAL'da 80 il'den 151 takım
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx