ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Hesap verme mekanizmaları genişletilmeli’
“Belediyelerin Karar Alma Süreçlerinde Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Örgütleri ve Üniversitelerle Diyalog Mekanizmalarının Etkinliği, Edirne Örneği” başlıklı projesi kapsamında Haziran - Eylül döneminde Edirne Belediyesi ve Trakya Üniversitesi'nin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü ile birebir görüşen Dr. Pınar Akarçay, “Hem yasal hem yönetsel unsurlar etkin katılıma yeterince elverişli değildir!”, “Kentlilik bilincini geliştirecek araç ve yöntemler geliştirilmelidir!” ve “Hesap verme mekanizmaları geliştirilmelidir!” sonuçlarına ulaştı...
Haberin Yayın Tarihi: 05-10-2017 08:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Hesap verme mekanizmaları genişletilmeli’

Orkun AKMAN
Daha önce İsveç Lund University'de yerel demokrasi ve siyasal katılımcılık konusu üzerine doktora çalışması yürüten Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Pınar Akarçay, Edirne Belediyesi'nin karar süreçlerinde, kent merkezinde yer alan sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve üniversitelerle diyalog süreçlerini, diyalog mekanizmalarını ve bu mekanizmalarındaki etkinliğini araştırdı.
"Belediyelerin Karar Alma Süreçlerinde Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Örgütleri ve Üniversitelerle Diyalog Mekanizmalarının Etkinliği, Edirne Örneği” başlıklı projesi kapsamında Edirne Belediyesi'nin, bölgede yer alan üniversite, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleriyle, karar alma sürecinde nasıl bir diyalog süreci işlettiği, bu diyaloğu hangi mekanizmalarla kurduğu ve diyalog süreci ve mekanizmalarının belediyenin nihai kararına etkisinin olup olmadığını inceleyen Akarçay, birbirinden önemli bulgular elde etti
Haziran'da başlayıp Eylül ayında sona eren araştırma süresince Edirne Belediyesi, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve üniversitelerin ilgili kişi ve birimleriyle mülakatlar gerçekleştiren Dr. Pınar Akarçay, araştırması önümüzdeki dönemden itibaren İsveç'in başkenti Stockholm'de de yerel demokrasi çalışmalarına devam edecek.
Proje kapsamında; 
- “Edirne Belediyesi, karar alma süreçlerinde sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve üniversitelerle nasıl ve hangi araçlarla diyalog geliştirmektedir?
- Karar alma sürecinin hangi aşamasında diyalog kurulmaktadır?
- Kurulan diyaloğun alınan karara etkisi nedir?” sorularının cevabını arayan Akarçay çalışmasını ayrıca;
- “Yerel siyasetçiler diyalog süreci ve mekanizmalarını nasıl değerlendirmektedir?
- Sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve üniversiteler diyalog süreci ve mekanizmaları nasıl değerlendirmektedir?” sorularıyla da araştırmasını genişletti.
Akarçay araştırmasında, halkın bilgi alabileceği kanallar yeterli düzeyde olmadığını, bilgilendirme kanallarının genişletilmesi gerektiğini ve bilgilendirmenin de anlaşılır bir dille, açık ve net biçimde yapılması gerektiğini vurguladığı araştırması ve sonuçları şu şekilde:
“Dünyada etki alanı oldukça geniş olan Kent Hakkı Platformu (Right to the City Platform) 21. Yüzyılda tüm dünyada kentsel hareketlerin kaynağını kentlilerin siyasal katılım süreçlerinden dışlanmalarına bağlamaktadır. Bu yüzyılda kent hareketlerinin büyük çoğunluğunda, katılım eksikliğine dair şikayet ya da demokrasi talebi vardır.”
KENT YÖNETİMİNE KATILMA!
Bu yazı belediyelerin karar alma süreçlerine yerel aktörlerin katılımı inceleyen ve Edirne örneğini ele alan bilimsel bir proje sonucu elde edilen bulgular üzerine kaleme alınmıştır. Yapılan proje kapsamında bazı kişi, kurum ve kuruluşlarla mülakatlar yapılmıştır. Edirne Belediyesi, Belediye Meclis üyeleri, Edirne'de bulunan bazı STK'lar ve meslek örgütleri, Edirne Kent Konseyi ve Trakya Platformu temsilcileri ile görüşülmüştür. Yapılan görüşmeler sonucu, kentsel yönetime katılımın Ne olduğu, katılımın Nasıl olması gerektiği ve Kimlerin katılacağı gibi en temel ve en önemli noktaların hatırlanması “etkin bir katılım için” faydalı olabilir.
KENT YÖNETİMİNE KATILMA NEDİR?
Kent yönetimine katılma en genel anlamıyla, politikacılar dışındaki yurttaşların siyasal kararları etkilemeye çalışması olarak tanımlanır. Kent yönetime katılma özünde  demokratikleşmeyi içermektedir ve bir demokratikleşme sorunu ve ölçütü olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda, vatandaşlara, fikirlerini dile getirebilmeleri için, kendilerini etkileyecek kararlara katılabilme haklarını vermek sosyal hakları genişletmek ve siyasal temsiliyeti arttırmak önemlidir. 
Kent yönetimine katılma üçüncü kuşak bir insan hakkıdır. Çevre ve kentli hakkının bir uzantısı olan kent yönetimine katılma hakkı bugün en önemli insan hakkı (dayanışma haklarından biri) olarak kabul edilmektedir. Bir insan hakkı olarak kentli ve katılma hakları, kentlilerin yaşadıkları çevreyle ilgili olarak toplumsal olaylara ve karar alma süreçlerine katılımını ifade eder. 
Bu hakkın kullanılması iki yönlü gerçekleşebilir. İlki, yasalarla yerel yönetimlerin kente yönelik kararlarına halkın etkin katılımını sağlayan mekanizmaların düzenlenmesi ikincisi, kentlinin kendini yaşadığı kente ait hissetmesi ve karar alma süreçlerine katılmada kendini sorumlu görmesidir. Yani kentlilik bilincine sahip olmasıdır. Kentlilik bilincinin gelişebilmesi için kentlilerin birbiriyle diyalog ve etkileşimlerini sağlayacak sistemin varlığına ihtiyaç vardır. 
Bu sistem hem kentlilerin birbirleriyle ve siyasal yapılarla bilgi, diyalog ve müzakere süreçlerini geliştirip güçlendirirken hem de kente yönelik toplumsal ve siyasal kararlara katılımlarının önünü açar. 
(YARIN: KENT YÖNETİMİNE KATILIM NASIL OLMALIDIR?)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
Saros'uma dokunma!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx