ANASAYFA
23 Ağustos 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Rengarenk' projenin 'Rengarenk' sergisi
Edirne Rotary Kulübü liderliğinde devam eden 'Rengarenk' projesi kapsamında 20 dezavantajlı kadının kentin unutulmuş değerlerinden çul kilimini yeniden canlandırıp el emeğiyle dokuduğu ürünler sergilenmeye başladı.
Haberin Yayın Tarihi: 05-10-2017 08:16
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Rengarenk' projenin 'Rengarenk' sergisi

Olgay GÜLER
Edirne Rotary Kulübü liderliğinde devam eden 'Rengarenk' projesi kapsamında 20 dezavantajlı kadının kentin unutulmuş değerlerinden çul kilimini yeniden canlandırıp el emeğiyle dokuduğu ürünler sergilenmeye başladı. Aynı zamanda kadınların istihdamının da artmasının amaçlandığı proje sergisinde konuşan Edirne Rotary Kulübü Dönem Başkanı İsmail Bilgi, devamlılığının sağlanması halinde kadınların geçinebileceği, hiç kimseye muhtaç olmadan çalışabilecekleri bir iş imkanı olacağını dile getirdi.
Edirne Rotary Kulübü, Edirne Sanayici İş Adamları Derneği (EDSİAD) ve Edirne Süpürgeciler Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında ortaya çıkan el emeği göz nuru kilimler dün Devecihan Kültür Merkezi'nde sergilenmeye başlandı. Serginin açılışına Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. 
Sergi açılışında ilk olarak Proje Koordinatörü Serhad Ceylan kısa bir konuşma yaparak proje hakkında bilgi verdi. Daha sona konuşan Edirne Rotary Kulübü Dönem Başkanı İsmail Bilgi, projenin devamının gelmesinin önemine dikkat çekti. Bilgi; “Aslında proje hedefine ulaştı. Baktığınızda çok değerli ürünler ortaya çıktı. Geçen hafta bu kilimleri Varna'da tanıttık. 27 Ekim'de İstanbul'da yeniden tanıtacağız. Bunları paydaşlarımızla yapıyoruz. Süpürgeciler Mahallesi Derneği ve EDSİAD'a çok teşekkür ediyoruz. 3 dernek el ele vererek beraber faaliyetlerde bulunduk. Çok teşekkür ediyorum. Burada aslında bir fabrika var. Eğer bunu faaliyete geçirebilirsek kadınların geçinebileceği, hiç kimseye muhtaç olmadan çalışabilecekleri bir iş imkanı olacak. Bunu hayata geçirelim diyorum ve herkese sesleniyorum buradan” dedi. 
EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz de ortaya çıkan ürünlerin turizm anlamında pazarlanabilmesine vurgu yaptı. Açıkgöz; “Çok güzel ürünler ortaya çıktı. Bunların mutlaka satılabilir olması lazım. Bence burada çıkış noktası en azından otellerimiz olabilir. Uygun bir ambalajla bunları bir stant oluşturarak misafirlerine sunabilirler. Bu dördüncü bir ürünümüz, turizm metası olacak Edirne'nin ama burada bizlere de görevler düşüyor. Bunun tasarımı konusunda belki bir çalıştayla daha güncel hale getirebiliriz” ifadelerini kullandı. 
Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ise kadınların ekonomik güçlerinin olması ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri gerektiğinin altını çizerek; “Mis sabunumuz, Edirnekârimiz, ciğerimiz, bademezmemiz, Edirne bebeğimiz ve belki de şimdi Edirne kilimimizi yeni bir ürün olarak sunacağız turizme. Bu çok önemli. Belediye olarak biz herşeyi yapıp destek vermeye hazırız” diye konuştu. 
El emeğine dayalı bu çalışmaların artarak devam etmesi gerektiğini söyleyen Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler ise; “Bu tip el emeklerinin aile bazında yürütülmesinin daha da isabetli olacağını düşünüyorum. Umarım hep birlikte güç birliği içerisinde bu emeğe dayalı üretimlerin daha da artar ve kadınlarım üretimin her kademesinde yer alır. Kadınlarımızı üretime katabilirsek ancak gelişmiş, çağdaş bir ülke olmamız mümkün. Bu anlamda bu görevi yerine getiren tüm paydaşları kutluyorum” şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından projede emeği geçen kadınların da katılımıyla serginin açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri ve katılımcılara daha sonra sergiyi gezdi.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yanlışta tam gün dönüşü!
Aramızdan ayrılanlar
‘İller Bankası vermeyince ne yapacak belediye?’
Sınır servisi!
Saatli Medrese saat 12'de
Okulları donatan okul
Edirne'de 6 ayda 435 daireye yapı ruhsatı
Edirne Birlik Spor emin ellerde
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Edirnespor dönüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE