ANASAYFA
20 Temmuz 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
3 mahalleye yerinde dönüşüm
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 'Edirne için tarihi ve önemli bir proje' dediği 'Yerinde Kentsel Dönüşüm'ün 1'inci Murat, Fatih ve Kocasinan mahallelerini içine alan 1500 dönümlük alan içerisinde gerçekleşeceğini belirtti... ‘Yerinde Kentsel Dönüşüm projesiyle birlikte bu alanda 210 bin m2 olan yeşil alan oranının 297 bin m2'ye yükseleceğini ifade eden Gürkan, “Projemizin esas ilkesi kimseyi yerinden etmeden vatandaşlarımızın daha sağlıklı, kaliteli ve sağlam konutlarda oturmasını sağlamak” dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 06-10-2017 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
3 mahalleye yerinde dönüşüm

Orkun AKMAN
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan dün Belediye Meclis Salonu'nda basın mensuplarıyla bir araya gelerek 'Yerinde Kentsel Dönüşüm' projesini anlattı. Dönüşümü kapsayan 1'inci Murat, Fatih ve Kocasinan mahallelerinin muhtarlarının yanı sıra 10 ay süresince proje hakkında çalışmalar yapan ekibin de yer aldığı toplantıya az sayıda vatandaş da katıldı.
'Yerinde Kentsel Dönüşüm' projesinin Edirne için çok önemli ve tarihi bir karar olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Gürkan, 3 mahalleyi kapsayacak projenin startını verdiklerini söyledi. Sürecin önemli fakat zor olduğuna değinen Gürkan projenin; Trakya Üniversitesi Ayşekadın yerleşkesi köşesinde bulunan simit fırınından başlayıp Mega Park'ın ileriki kısmına kadar olan 1500 dönümlük alanı kapsadığını söyledi.
SÜREÇ İÇİN AÇIKLIK, ŞEFFAFLIK VE GÜVENİLİRLİK VURGUSU
Projenin temel amacının bu bölgedeki insanların daha sağlıklı, daha kaliteli ve daha sağlam evlerde oturarak daha güzel yolların olduğu, park ve bahçelerin olduğu bir alanda yaşamalarını sağlamak olduğunu ifade eden Gürkan, “Komşuluk ilişkilerine zarar vermeden, bu süre zarfında kimseyi yerinden de etmeden, açık, şeffaf ve güvenilir bir süreç içerisinde bu projemizi tamamlamak istiyoruz” dedi.
GÜRKAN: BELEDİYE OLARAK HİÇBİR KAR BEKLENTİMİZ YOK
Proje süresince vatandaşların temel hak ve özgürlüklerin korunması kendileri için öncelikli hedef olduğunu vurgulayan Gürkan projenin ciddi bir yatırım ve finans gerektirdiğini ancak Edirne Belediyesi olarak hiçbir şekilde kar beklentilerinin olmadığının altını çizdi. “Biz halkın belediyesiyiz, halkçı bir belediyeyiz” diyen Gürkan, Edirne'yi birlikte yönetelim anlayışından yola çıkarak mimarlar, mühendisler, müteahhitler ve ilgili oda temsilcilikleriyle ortaklaşa toplantılar yapacaklarını belirtti.
“İŞİN GERİ KALANINI, BU İŞİN DOĞRUDAN MUHATABI OLAN HEMŞERİLERİMİZLE YAPACAĞIZ”
Proje ekibinin 10 ay süresince 3 mahalledeki 1500 dönümlük alanda kaç insan yaşadığı, kaç bina bulunduğu, kaçının işletme olduğu, kaçının kamu kurumu olduğu, yeşil alan oranı, park kısımları, binaların kaç yıllık olduğu, ruhsatlı olup olmadığı gibi konuların tespitinin yapıldığını ifade eden Gürkan, “Tüm veri analizlerini teknik ekiple yaptık. Bundan sonrasını, bu işin doğrudan muhatabı olan hemşerilerimizle gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
87 BİN M2 YEŞİL ALAN KAZANDIRILACAK
Projeyle birlikte Edirne için en çok endişe edilen konulardan biri olan yeşil alan oranının da artacağını, 1500 dönümlük alanda yeşil alan oranının yüzde 15 olduğunu ifade eden Gürkan, projenin tamamlanmasıyla birlikte bu oranın yüzde 21'lere kadar çıkacağını söyledi. Şu anki yeşil alanın 210 bin 524 m2 olduğunu, proje sonunda ise bu rakamın 297 bin 898 m2'ye yükseleceğini vurgulayan Gürkan, “Projeyle birlikte yeşil alanımız 87 bin m2'ye yükselecek” dedi.
“KOOPERATİF EVLERİ PLANLI DEĞİL, PARSEL PARSEL PLANLAMIŞ”
Söz konusu alanda yapılaşmanın 1975'ten sonra kooperatifçilik sistemi ile başladığını ve bölgenin planlı bir şekilde değil, parsel parsel planlandığını kaydeden Gürkan, “Niye öyle yaptılar bilmiyorum. Parsel parsel planlanmasından ötürü 90 derecelik virajlar var. Dümdüz giderken biten yollar bu yüzden” dedi. Yerinde Kentsel Dönüşüm'le birlikte yeni yapılacak konutların kaç katlı ya da kaçar m2 olacağının henüz belli olmadığını belirten Gürkan, açıklamasında şunları söyledi:
SAĞLIKLI BİR ÇEVRE, KONFORLU VE GENİŞ BİNALAR
“Proje tamamlanınca düzensiz yapılaşmalar düzelecek. Yollar genişleyecek. Ticarethaneler daha düzgün hale gelecek. Otopark alanları artacak. İnsanlarımız sağlıklı bir çevrede daha güzel, daha sağlam ve daha konforlu binalarda oturacak. Şu an bu alanda 8 bin 34 konut, ticari işletme var. Bunların ortalama büyüklüğü 100 metrekare. Proje sonunda ise ortalama 120 ila 140 arasında olacak.”
“SİLUET BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ”
Başkan Gürkan, kentsel dönüşümün Selimiye siluetine etki edip etmeyeceğinin sorulması üzerine; “Selimiye siluetini asla aşmam ben. Bugüne kadar hiç aşmadık. Aşmam, aştırmam. Selimiye'nin siluetiyle ilgili yaptığımız bir simülasyonumuz da var bizim. Bugün hali hazırda biz bir binaya inşaat verirken önce o simülasyona koyuyoruz, Selimiye aksını alıyoruz. Etkiliyor mu, etkilemiyor mu ona göre bakıyoruz. İmarda bir kat yaklaşık 3 metre olarak kabul edilir. Bazı yerlerde 35 metre olarak sınırladık, bazı yerlerde de azami 12 kat olarak sınır koyduk. Bu da bu yaptığımız çalışmaların sonucu, bu bölgelerde de sınırı budur. Bundan da 12 kat olacak sonucu çıkmasın yalnız. 12 katta olabilir, 8 katta olabilir. Siluet birinci etken, rüzgar koridorları, nefes alması, yollar tüm bunları hesaplayarak planlayacağız” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Genç pehlivana hazin veda
Eylül ve Asya bulundu
Krallar gibi
‘Tren kazası cinayet’
TKBL için son gün!
RÜYA GİBİ
‘Ergene temiz akmalı’
Kapıkule'de trafik artışı
Sessiz çığlıktan barışa pedal
Yeni bakana ilk soru
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx