ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Çözüm Batı Asya Birliği’
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen sözde referandumun, bu soruna çözüm yolunu da beraberinde getirdiğini belirterek, çıkış yolunun Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bölge ülkelerinin ortak tehdide karşı birleşmesi olduğunu söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 06-10-2017 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Çözüm Batı Asya Birliği’

Olgay GÜLER
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen sözde referandumun, bu soruna çözüm yolunu da beraberinde getirdiğini belirterek, çıkış yolunun Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bölge ülkelerinin ortak tehdide karşı birleşmesi olduğunu söyledi. Genel Başkan Yardımcısı Gültekin; “Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Azerbaycan'ın oluşturacağı Batı Asya Birliği, yüzyüze olduğumuz bütün sorunları çözmenin tek yoludur” dedi.
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, Edirne ziyaretinde ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasının büyük bölümünü Kuzey Irak'ta yapılan  sözde referandum ve bölgedeki hareketliliğe ayıran Gültekin şöyle konuştu:

“ÇIKIŞ YOLU AÇIK”
“Sorunlar, çözümleri de dayatıyor. ABD ve İsrail'in; Barzani'yi ileri sürerek yaptırdıkları sözde referandumla Türkiye başta olmak üzere bölge ülkelerine yönelttiği tehdit, çıkış yolunu da herkesin önüne koymuş bulunuyor. Çıkış yolu, Bölge ülkelerinin ortak tehdide-karşı birleşmesidir. Son bir ay içinde sıklaşan görüşmeler, Türkiye, İran ve Irak Genelkurmay Başkanlarının karşılıklı ziyaretleri, 2. İsrail girişimine karşı Türkiye, İran ve Irak' ın ortak yaptırımlara başvurması, orduların ortak tatbikatlar yapması; bölgemizde yeni bir durumun ortaya çıktığını gösteriyor. 
“BATI ASYA BİRLİĞİ ÇÖZÜMÜN TEK YOLU”
Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum' da yaptığı konuşmada, Türkiye, İran, Irak Merkezi Hükümeti ve Suriye'nin Kuzey Irak konusunda görüştüğünü ve beraber hareket ettiğini söyledi. "Bir musibet bin nasihatten iyidir" derler, "2. İsrail musibeti" Türkiye başta olmak üzere bütün bölge ülkelerine doğru yolu göstermiştir. Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Azerbaycan'ın oluşturacağı Batı Asya Birliği, yüz yüze olduğumuz bütün sorunları çözmenin biricik yoludur. 
“SİLAHLI TEHDİDE ANCAK SİLAHLA KARŞI KONULABİLİR”
Sözünü ettiğimiz ülkelerin hepsi ABD ve müttefiklerin kaynaklanan dış tehdidin hedefidirler. Toprak bütünlükleri tehlikededir. Emperyalist ülkelerin destekledikleri terör örgütleri, bütün bölge ülkeleri için ciddi bir tehdit olmaya devam ediyor. Türkiye ve komşuları emperyalizmin körüklediği etnik ve dinsel bölücülüklerle boğuşuyor. Bütün bu sorunların çözümü, Bölge ülkeleri arasında ilişkilerin daha geliştirilmesinden geçmektedir. Kuzey Irak'tan Türkiye'ye, Irak'a ve bölge ülkelerine yöneltilen silahlı tehdide bu saatten sonra ancak silahla karşı konulabilir."
Güney sınırımız boyunca ABD'nin PKK aracılığıyla kurmaya çalıştığı kantonların da Türkiye'nin toprak bütünlüğüne yönelik bir başka tehdit olduğuna vurgu yapan Gültekin şöyle devam etti; 
"ORTAK TEHDİDE KARŞI GEREKEN ADIMLAR ATILMALI"
"Çözüm netleşmiştir. Vatan Partisi'nin yıllardır söylediği ve gerçekleşmesi için büyük gayret gösterdiği 'Batı Asya Birliği' artık herkesin görüş ufku içine girmiştir. Bu konuda eski hataların ayak bağı olması, önyargıların yol açtığı dar görüşlülükler ve tereddütler; sonuçta ülke ve. millet olarak ödeyeceğimiz bedeli büyütmek-tedir. AKP iktidarını Tahran ve Bağdat'la olduğu gibi Şam'la da derhal el sıkışmaya ve dört ülkenin ordularının birlikte ortak tehdide karşı gereken adımları atması yolunda sorumluluklarının gereğini yapmaya çağırıyoruz.  'Batı Asya Birliği', ABD başta bütün yabancı güçleri bölgeden ellerini çekmelerini sağlayacak, kardeşlik, birlik, refah ve huzura giden kapıyı açacaktır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
71 yaşında 7. dünya turunda
Saros'uma dokunma!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx