ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Hesap verme mekanizmaları genişletilmeli’ - 2
“Belediyelerin Karar Alma Süreçlerinde Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Örgütleri ve Üniversitelerle Diyalog Mekanizmalarının Etkinliği, Edirne Örneği” başlıklı projesi kapsamında Haziran - Eylül döneminde Edirne Belediyesi ve Trakya Üniversitesi'nin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü ile birebir görüşen Dr. Pınar Akarçay’ın yazı dizisinin ikinci bölümü..
Haberin Yayın Tarihi: 06-10-2017 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Hesap verme mekanizmaları genişletilmeli’ - 2

Yazının birinci bölümü için tıklayınız: http://www.hudutgazetesi.com/haber/42792/hesap-verme-mekanizmalari-genisletilmeli.html

KENT YÖNETİMİNE KATILIM NASIL OLMALIDIR?
Bütün katılımcılık çalışmalarında temel eserlerden biri olarak kabul edilen Arstein'in  “Katılımın Sekiz Basamağı”na göre dünya üzerinde katılımcılığın düzeyi 8 basamağa ayrılmaktadır. Söz konusu basamaklar kısaca şöyledir:

Manipülasyon ve terapiyi gerçek bir katılım mekanizması olmamakla birlikte halkın güçsüz olduğu sistemlerde kullanılma ihtimali yüksek olan ve etkinliği olmayan bir yöntemdir. Katılımcılık denemesi bile sayılamayacak bu yöntemde katılım mekanizmaları ve halkın katılımı sağlayacak yasal araçlar, düzenlemeler sağlanmamıştır.
Bilgilendirme ve Danışma, halk katılımı için oldukça önemli ilk basamaktır. Bilgilendirme, yerel aktörlerin hakları, sorumlulukları ve seçeneklerini yaratacak ilk önemli katılım adımdır. Fakat bilgilendirme tek bir kanaldan yürütülen bir faaliyet olmamalıdır (sadece resmi makamlardan halka yapılan). Medya, posterler, toplantılar, broşür v.b. bilgilendirme araçlarından bazıları olarak kullanılabilir. Ancak burada daha önemli mesele bu kanallarla yapılan bilgilendirmenin herkese ulaşabileceğinden emin olmak ve bilgilendirme yapıldıktan sonra geri bildirim almak ve alınan geri bilgilendirmeleri değerlendirmektir. Ayrıca yapılan bilgilendirmenin basit dilde ve anlaşılır biçimde yapılması etkili bir katılım için oldukça önemlidir. Danışma kanalları ve süreçlerinde olabildiğince fazla insanı kapsayan etkinlikler düzenlemek  etkin bir katılım için gereklidir.
Teskin Etme etkin bir katılım yöntemi değildir. Çünkü karar alma süreçlerinde etkin bir katılım sağlayacak araçlar geliştirilmemiştir.  Katılım bilincini ve sorumluluğunu geliştirecek yöntemleri ortaya koymak son derece önemlidir.
Ortaklık ve Devredilmiş Yetki ve Halk Denetiminde, kent yönetimi ile yerel aktörler arasında işbirliği ve ortaklık vardır. Ortaklığın daha etkin işleyebilmesi için halk tabanında organize olmuş bir yapı söz konusudur. Kent yöneticileri ve yerel aktörler arasında güç paylaşımı vardır. Yerel aktörler nihai karara etki edebilecek mekanizmalara sahiptir. 
KİMLERİN KATILIMI?
Tüm yerel aktörlerin katılımı olmalıdır; Üniversiteler, meslek örgütleri, STK'lar, halk meclisleri, halk platformları. 
Yapılan mülakatlarda görüşmeye katılanlara kısaca şu sorular yöneltilmiştir;
Başlıca katılımcılara yöneltilen sorular şöyledir; 
Belediyenin bilgilendirme araçları nelerdir?
Bilgilendirme araçlarının etkinliği nedir?
Diyalog mekanizmaları nelerdir?
Diyalog süreçleri nasıl işlemektedir ve kimleri kapsamaktadır?
Karar alma süreçlerinde kimler yer almaktadır?
Katılım mekanizmaları nelerdir?
Katılım mekanizmaları nihai kararı etkilemeye elverişli midir?
Verilen yanıtlar kısaca değerlendirildiğinde;
Halkın bilgi alabileceği kanallar yeterli düzeyde değildir! Bilgilendirme etkin bir katılım için oldukça önemlidir. Çünkü katılabilmenin ilk ve en önemli basamağıdır. Bilgilendirme kanalları genişletilmeli ve olabildiğince daha çok insana ulaşabilmek amaçlanmalıdır. Bilgilendirme oldukça anlaşılır bir dille, açık ve net biçimde yapılmalıdır. 
Etkin danışma mekanizmaları geliştirilmedir! Tek başına danışmak katılmakla aynı anlama gelmez. Bütün yerel aktörlerin, kent yöneticileriyle bir araya gelebileceği ve görüş beyan edebileceği bir sistem geliştirmek herkes için iyi bir şey olacaktır. Yöneticilerin, halka bilgi vermesi, sorularını yanıtlaması, görüşlerini kayıt altına alması, geri dönüş yapması demokratik bir kent yönetimi için oldukça önemlidir. 
Karar verilmeden önce etkin bir bilgilendirme, diyalog ve danışma gerçekleştirilmelidir!  Karar alma sürecine katılım, karar verildikten sonra değil, nihai karar öncesi yapıldığında daha anlamı olabilir!
Katılım sadece görüş bildirme olarak sınırlanmamalıdır! Literatürde bu tür bir katılım 'katılamama' olarak nitelendirilmektedir.
Kentlilik bilincini geliştirecek araç ve yöntemler geliştirilmelidir! Burada kent konseylerine  de oldukça önemli işler düşmektedir.
Hesap verme mekanizmaları geliştirilmelidir!
Üniversitelerle işbirliği geliştirilmelidir!
5393 sayılı Belediye yasasında katılıma ilişkin düzenlemeler:

Mahalleler ve Mahalle Muhtarlıkları (Madde 9)

Mahalle, muhtar ve ihtiyar heyeti tarafından yönetilir. Muhtar, mahalle sakinlerinin gönüllü katılımıyla ortak ihtiyaçları belirlemek, mahallenin yaşam kalitesini geliştirmek, belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerini yürütmek, mahalle ile ilgili konularda görüş bildirmek, diğer kurumlarla iş birliği yapmak ve kanunlarla verilen diğer görevleri yapmakla yükümlüdür. Belediye, mahallenin ve muhtarlığın ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü için bütçe imkanları ölçüsünde gerekli ayni yardım ve desteği sağlar; kararlarında mahallelinin ortak isteklerini göz önünde bulundurur ve hizmetlerin mahallenin ihtiyaçlarına uygun biçimde yürütülmesini sağlamaya çalışır.

Hemşehri Hukuku (Madde 13)

Herkes ikamet ettiği beldenin hemşehrisidir. Hemşehrilerin, belediye karar alma ve hizmet tedariki süreçlerine katılma, belediye faaliyetleri hakkında bilgilenme ve belediye idaresinin yardımlarından yararlanma hakları vardır. Yardımların insan onurunu zedelemeyecek koşullarda sunulması zorunludur. Belediye, hemşehriler arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve kültürel değerlerin korunması konusunda gerekli çalışmaları yapar. Bu çalışmalarda üniversitelerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, sivil toplum kuruluşları ve uzman kişilerin katılımını sağlayacak önlemler alınır. Belediye sınırları içinde oturan, bulunan veya ilişiği olan her şahıs, belediyenin kanunlara dayanan kararlarına, emirlerine ve duyurularına uymakla ve belediyeye vergi, resim, harç, katkı ve katılma paylarını ödemekle yükümlüdür.

Belediye Meclisi Toplantıları (Madde 20, 21 ve 23)

Belediye meclisi toplantılarının yeri ve zamanı mutat usullerle vatandaşlara duyurulur. Meclis toplantıları açıktır. Meclis başkanının veya üyelerden herhangi birinin gerekçeli önerisi üzerine, toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla kapalı oturum yapılmasına karar verilebilir. Her ayın ilk günündeki belediye meclis gündemi belediye başkanı tarafından belirlenerek en az üç gün önceden üyelere bildirilir ve çeşitli yöntemlerle halka duyurulur. Kesinleşen meclis kararlarının özetleri yedi gün içinde uygun araçlarla halka duyurulur.

Kent Konseyi (Madde 76)

Kent konseyi, kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır. Belediyeler kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin, varsa üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahalle muhtarlarının temsilcileri ile diğer ilgililerin katılımıyla oluşan kent konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar. Kent konseyinde oluşturulan görüşler belediye meclisinin ilk toplantısında gündeme alınarak değerlendirilir. 

Belediye Hizmetlerine Gönüllü Katılım (Madde 77)

Belediye; sağlık, eğitim, spor, çevre, sosyal hizmet ve yardım, kütüphane, park, trafik ve kültür hizmetleriyle yaşlılara, kadın ve çocuklara, özürlülere, yoksul ve düşkünlere yönelik hizmetlerin yapılmasında beldede dayanışma ve katılımı sağlamak, hizmetlerde etkinlik, tasarruf ve verimliliği artırmak amacıyla gönüllü kişilerin katılımına yönelik programlar uygular.                  

SON

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
‘MHP meselelerin takipçisi’
Kadın basket sizlere ömür
71 yaşında 7. dünya turunda
‘50 yıllık hasret’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
BAL'da 80 il'den 151 takım
Komşudan küçükbaş alımına kısıtlama
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx