ANASAYFA
20 Temmuz 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Adı üstünde ‘Bilirkişi’
Uzunköprü'ye bağlı Saçlımüsellim Köyü'ndeki tarım arazisinde bir özel şirket tarafından planlanan patlayıcı madde deposu için yapılan imar planı değişikliğinin iptaline yönelik Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği'nce Edirne İdare Mahkemesi'ne açılan davada 5 kişiden oluşan bilirkişi heyeti oybirliği ile hazırladığı 43 sayfalık bilimsel raporunda verimli arazilere bu tür tesis kurulamayacağını hukuksal, bilimsel ve teknik değerlendirmeler çerçevesinde ortaya koydu... Raporunda imar planı teklifine konu taşınmazların yürürlükteki Trakya Bölgesi Çevre Düzeni Planında hakim fonksiyon olarak “Tarım Arazisi”, “Orman Alanları” ve “Yer altı Suları Besleme Alanı” kullanımında olduğunun altını çizen Bilirkişi Heyeti'nin “Edirne İl Çevre Düzeni Planına göre ise 'Tarımsal Açıdan Birinci Öncelikli Korunacak Alan' vasfındadır” şeklindeki ifadesi dikkat çekti...
Haberin Yayın Tarihi: 07-10-2017 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Adı üstünde ‘Bilirkişi’

Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hacer Doğrugüven, derneğin vekili, Edirne Barosu avukatlarından, TBB Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu Başkan Yardımcısı, Ergene Platformu Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar ve dernek yöneticileri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Uzunköprü halkına rağmen hukuka, kamu yararına aykırı, planlama esaslarını yok sayan, tepeden inme plan değişikliği yaparak kurulmasının önünü açtığı patlayıcı madde deposunun iptali için Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneğinin müdahil olduğu Edirne İdare Mahkemesi'nde görülen davada uzman beş kişilik bilirkişi heyeti oybirliğiyle hazırladığı 43 sayfalık bilimsel raporunu mahkemeye sunulmuştur. Sunulan rapor Saçlımüsellim Köyü'nde ve Trakya'mızın verimli arazileri üzerinde patlayıcı madde deposunun kurulamayacağını hukuksal, bilimsel ve teknik değerlendirmeler çerçevesinde ortaya koymaktadır” dedi.
MASA BAŞINDAKİ KARARA DA DAVA
Dernek Başkanı Doğrugüven, yaptığı açıklamada Edirne İdare Mahkemesi'nin vereceği iptal kararına bağlı olarak masa başından bu kamu zararına onay ve imza veren ilgili kamu görevlileri hakkında idari ve adli süreç başlatacaklarını belirterek, şunları söyledi:
“Bilirkişi heyetinin hazırladığı ayrıntılı bilimsel raporun en önemli idari sonucu da her iki plana imza atan ve onay veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili yetkilerinin işlediği görevi kötüye kullanma suçudur. Rapor ile tespit edilen hukuksuzlukları, mevzuata aykırılıkları uzman olan Bakanlık yetkililerinin bilmemesi mümkün değildir.
Edirne İdare Mahkemesinin vereceği iptal kararına bağlı olarak masa başından bu kamu zararına onay ve imza veren ilgili kamu görevlileri hakkında idari ve adli süreç başlatacağız. Bilirkişi raporu göstermektedir ki çevreyi, tarımı korumak ile görevli yetkililer eliyle Trakya tarım topraklarının tarım dışı amaçla kullanıma açılması için imza ve onay verilmektedir.
Trakya'da doğa ve yaşam için mücadele veren başta Trakya Platformu olmak üzere Kent Konseylerine, yaşam savunucusu doğa korumacı tüm dostlarımıza, verdiğimiz uğraşları güzel haberler yaparak kamuoyuna sürekli taşıyan özgür ve yürekli gazeteci dostlarımıza binlerce kez teşekkür ediyoruz.”
BİLİRKİŞİ HEYETİ RAPORU
5 kişiden oluşan bilirkişi heyetinin oybirliği ile hazırladığı 43 sayfalık bilimsel raporunda yer alan 18 madde şöyle:
1- Planlanan parseller Çakmak Barajı Havzası dahilinde olup yer altı suyu besleme alanı içindedir.
2- Parseller hali hazır Kuru Özel ürün Arazisi (KOT) sınıfındadır.
3- İmar planı teklifine konu taşınmazlar yürürlükteki Trakya Bölgesi Çevre Düzeni Planında hakim fonksiyon olarak “Tarım Arazisi”, “Orman Alanları” ve “Yer altı Suları Besleme Alanı” kullanımındadır. Edirne İl Çevre Düzeni Planına göre ise “Tarımsal Açıdan Birinci Öncelikli Korunacak Alan” vasfındadır.
4- Dava konusu planda strateji olarak; tek bir depo yerine güvenlik mesafesini düşürücü 4 adet küçük depo tasarlanmıştır.
5- Üst ölçekli planlardaki kullanım türüne aykırı olarak getirilen yeni kullanım türü yönüyle planlar arası uyumsuzluk göze çarpmaktadır.
6- Dava konusu değişiklikler üst ölçekli planlarda değişiklik gerektirmektedir. Çünkü ilgili parsellerin büyüklüğü 50 hektarın çok üzerinde 94.65 hektardır.
7- Plan hükümlerinde 94.65 hektar alanda tarımsal faaliyetin sürdürüleceğine dair hüküm bulunmadığına göre hektarlarca alan tarım dışı bırakabilinecektir.
8- İlgili gösterimde yer alan “Üretim” ifadesi uygulamada alanda doğrudan bir patlayıcı madde üretimini mümkün kılacak bir ifadedir.
9- % 0  18 arasında değişen eğime sahip olan parseller üzerinde aşırı yağışlarla birlikte toprak kayması riskinin bulunmakta olup yapılmak istenen yatırım için zemini sağlam bir toprak yapısından söz edilemez.
10- Davaya konu 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının Çevre Düzeni Planlarına uyumsuz olduğu tespit edilmiştir.
11- Söz konusu parsellerin Özel Ürün Arazisi sınıfında bulunduğu ve davaya konu plan için tarım dışı amaçla kullanılmasının mümkün olamayacağı değerlendirilmiştir.
12- 3083 sayılı Toplulaştırma kanunu çerçevesinde bölgede yürütülen projelerin etkileri ve sahada neden olacağı yeni fiili durumlar ise hiç dikkate alınmamıştır. Böylece kanunun amacı ve bölge tarım arazileri üzerinde sağlayacağı katkı da yok sayılmış olmaktadır.
13- Yöre veya bölge halkının kalkınmasında kamuya yararlı bir planlama olarak nitelendirilebilmesi amacıyla kamu kurumlarından alınmış herhangi bir kamu yararı belgesi yoktur.
14- Projenin bölge için zorunluluk hali tespit edilemediği gibi çevre tarım arazilerindeki tarımsal bütünlüğü bozacağı anlaşılmaktadır.
15- Plan ve proje alanı tarımsal açıdan patlayıcı madde deposu tesisi yapımı için uygun bir yer seçimi olarak değerlendirilmemiştir.
16- ÇED yönetmeliği Duyarlı Yöreler maddesi gereği depolama alanı korunması gereken alanlar olarak belirlenmiştir.
17- Böyle bir arazide depolama yapılmasının ve taşıma yollarının yayılıcı kirletici kaynağı olması nedeni ile alınacak tedbirlerle ilgili olarak herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanmamıştır.
18- Davaya konu işlemde planlama esasları, şehircilik ilke ve teknikleri, çevrenin korunması, geçerli mevzuat yönüyle eksiklikler bulunduğu ve bu eksikliklerin göz önünde bulundurulmasında kamu yararı bulunduğu Bilirkişi Heyetinin ortak görüş ve kanaatidir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Genç pehlivana hazin veda
Eylül ve Asya bulundu
Krallar gibi
‘Tren kazası cinayet’
TKBL için son gün!
RÜYA GİBİ
‘Ergene temiz akmalı’
Kapıkule'de trafik artışı
Sessiz çığlıktan barışa pedal
Yeni bakana ilk soru
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx