ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Saray mutfağı yaşatılmalı’
EDESOB Başkanı Emin İnağ, üst düzey yönetici ve yerli yabancı konukların Sarayiçi'ndeki Osmanlı Saray Mutfağı'nın otantik ortamında zaman zaman ağırlanabileceğini söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 07-10-2017 08:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Saray mutfağı yaşatılmalı’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (EDESOB) ile Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Emin İnağ, şehirdeki lokantaların tezgâhlarında mutlaka yer alması hangi amaçla olursa olsun gelen yerli yabancı turistlere saray mutfağı lezzetlerini tanıtıp tattırmak gerektiğini söyledi. Sarayiçi'nde Osmanlı Saray Mutfağı'nın da zaman zaman üst düzey yönetici ve yerli yabancı konukların bu tarihi mekânda otantik ortamda ağırlanabileceğini kaydeden İnağ, “Tarih ve kültür değerlerimizi aynı anda tanıtarak turizme katkı sağlayabiliriz. Saray mutfağımızı yaşatılmalı” dedi.
Edirne Saray Kazısı kapsamında restore edilen Sarayiçi'ndeki Saray Mutfağı uzun zamandır işlev kazandırılmayı bekliyor. EDESOB Başkanı Emin İnağ, tarihi mekânın ve beraberinde lezzetlerinin de yaşatılması gerektiği görüşünü paylaştı. Edirne'deki lokantaların tezgâhlarında da mutlaka saray mutfağı yemeklerinin yer almasının önemine vurgu yapan İnağ, konuyla ilgili şu görüşleri aktardı:
“LOKANTALARIMIZDA SARAY YEMEKLERİ OLMALI”
“Osmanlı saray yemeklerini mutlaka ön plana çıkarmalıyız. Bilindiği gibi Sarayiçi mevkiinde Edirne Saray Kazısı kapsamında Osmanlı Saray Mutfağı restore edildi. O tarihi mekânın en iyi şekilde kullanımıyla ilgili bir takım çalışmalar var. Fakat bazı çalışmalar devlet prosedüründen dolayı biraz ağır işliyor. Orada en azından bir festival düzenlenmesi fikri ortaya atıldı ve bu fikri olumlu buluyoruz. Biz her zaman destek verdik. Umarım bu fikir en kısa zamanda hayata geçecektir. Bu işin ehlini bilen saray mutfağından örnekleri bilen ustalarımızın günümüzde çalışan lokantaların bu yemekleri tezgâhlarına koymaları ön şarttır. İster kültür ister inanç turizmi olsun hangi amaçla ziyarete gelen turistlerin mutlaka Osmanlı Saray Mutfağı'nın lezzetlerini bulabilmeli tadına bakabilmelidir düşüncesindeyim. 
“YERLİ YABANCI KONUKLAR AĞIRLANABİLİR” 
Sarayiçi'nde bulunan Saray Mutfağı'nda Edirne'ye gelen turistler zaman zaman ağırlanabilir. Üst düzeyde yöneticiler, ulusal bazda gelen konuklar, yabancı basın mensupları olabilir, uluslararası sempozyumlar, kongreler, toplantılarda öğle yemeği ikramı o mekânda yapılabilir. Otantik tamamen saray mutfağından örneklerle tanıtım amaçlı değerlendirilebilir. İnanıyorum ki çok da güzel ve anlamlı olur. 
“OSMANLI SARAY MUTFAĞINA İŞLEV KAZANDIRILMALI”
Gelecek yerli ve yabancı konuklar hem bu tarihi mekânı yakından görme hem de Osmanlı Saray Mutfağı yemeklerini tatma olanağı bulur. Bu lezzetlerle esnafımızın da para kazanmalı. Bunun ekonomiye katkısı olabilmesi için bana göre lokantalarımızda bu lezzetlere daha çok yer verilmelidir. Festivaller düzenlenebilir yine orası da değerlendirilebilir. Pratikte esnaf da evine ekmek götürmeli. Selimiye'yi, Sağlık Müzesi'ni ziyaret eden bir turistin mutlaka bana göre Edirne mutfağından elbasan tavası, hünkârbeğendi gibi saraydan bir çorba veya bir tatlı yemeli ve lokantalarımızda bulabilmeli.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
‘MHP meselelerin takipçisi’
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
71 yaşında 7. dünya turunda
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Altınkum’un bekçileri
BAL'da 80 il'den 151 takım
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx