ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Enerji Bakanlığının enerjisi kalmamış’
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan geçen yıl doğalgaz indirimi için verdiği soru önergesinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından indirimden 1 sene sonra yanıtlanması üzerine, “Bakanlığın hızına hayran kaldım!” dedi.
Haberin Yayın Tarihi: 07-10-2017 08:06
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Enerji Bakanlığının enerjisi kalmamış’

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan'ın geçen yıl doğalgaz indirimi için verdiği soru önergesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından indirimden 1 sene sonra yanıtlandı. Bircan Bakanlık ile “Enerji Bakanlığının enerjisi kalmamış 1 sene sonra yanıt verebiliyor ancak, Bakanlığın hızına hayran kaldım!” dedi.
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın 27 Ocak 2016 tarihinde enerji fiyatlarındaki düşüşün tüketiciye yansıtılması için çalışma başlattıklarını ve Bakanın 21 Nisan 2016'da da indirim için çalışıldığı söylediğini hatırlatarak, 22 Eylül'de bir soru önergesi vermişti. Soru önergesi sonrasında indirimi yapmak zorunda kalan Bakanlık 1 Ekim'de yüzde 10 indirim yapmıştı.
Bakanlığın indirimin üzerinden bir seneden fazla geçtikten sonra soru önergesini yanıtladığının altını çizen Erdin Bircan, “Enerji Bakanlığının enerjisi kalmamış 1 sene sonra yanıt verebiliyor ancakEnerji Bakanlığının hızına hayran kaldım. 10-12 ay geçmeden hiçbir şey yapamıyor bakanlık.  Geçen sene ocakta indirim için çalışmaya başlayıp bizim gündeme getirmemiz sayesinde ekim ayında indirim yapabilmişlerdi. Konuyu biz 22 Eylül'de gündeme taşıdık,1 Ekim'de indirim yapıldı, yanıt vermeleri 1 seneyi geçti. Tüm işleri bu hızla yaptıkları da ortaya çıktı” dedi. 
Bircan'ın Eylül 2016'da vermiş olduğu soru önergesine Ekim 2017'de yanıt veren Bakan Berat Albayrak, “BOTAŞ'ın abone ve serbest tüketicilere uygulayacağı doğalgaz toptan satış fiyatlarında, 01 Ekim 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %10 oranında indirim yapılmıştır” açıklamasını yapabildi.
BİRCAN'IN ÖNERGESİ
Milletvekili Bircan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla 22 Eylül 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunduğu önergesinde şunlara yer vermişti:
“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 27 Ocak 2016 tarihinde enerji fiyatlarındaki düşüşün tüketiciye yansıtılması için çalışma başlattıklarını söylemiştir. 
21 Nisan 2016'da ise Bakan Albayrak, doğalgaz fiyatlarında indirim için çalıştıklarını tekrar ifade etmiştir. 
Bakanın 9 ay önce açıkladığı ve 5 ay önce tekrarladığı indirim için başlattığını iddia ettiği çalışmaya rağmen doğalgaz fiyatları bir türlü düşmemiştir. 
Buna göre,
1- Doğalgaz indirimi için Bakanlığınız 9 aydır ne çalışma yapmaktadır?
2- 9 ay önce Bakan tarafından açıklanan indirim için başlatılan çalışma ne zaman sonuca ulaşacaktır?
3- Doğalgaz indirimi kış öncesi yapılacak mıdır? Yoksa indirim için yaz ayları mı beklenmektedir?
4- Bakanın açıklamaları ile indirim beklentisine giren vatandaşlara kış önce bir doğalgaz zammı sürpriziniz olacak mıdır?
BAKAN ALBAYRAK'IN YANITI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın Milletvekili Bircan'a 2 Ekim 2017 tarihinde verdiği yanıt ise şöyle:
“Doğalgaz toptan satış fiyatını oluşturan unsurlardan biri olan güncel alım fiyatları, uluslararası ham petrol ve petrol ürünü fiyatlarına endeksli formüllerle belirlenmek-tedir. Bununla birlikte; doğal gaz alım maliyetlerini doğrudan etkileyen ABD Dolar kurundaki değişimler de satış fiyatlarının belirlenmesinde etken unsurlardan biridir.
Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), doğalgaz toptan satış fiyatlarını; piyasa koşullarını, ülkenin ekonomik şartlarını, piyasa fiyat istikrarını, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife ile ilgili kararlarını ve maliyet unsuru olan alım-işletme giderlerindeki değişimi dikkate alarak mümkün olan en makul seviyede belirleyerek, doğalgazı tüketicilerce sunmaktadır. Bu kapsamda, belirtilen kıstaslar çerçevesinde yapılan çalışma ve değerlendirmeler doğrultusunda, BOTAŞ'ın abone ve serbest tüketicilere uygulayacağı doğalgaz toptan satış fiyatlarında, 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %10 oranında indirim yapılmıştır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
Kadın basket sizlere ömür
71 yaşında 7. dünya turunda
BAL'da 80 il'den 151 takım
‘50 yıllık hasret’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Komşudan küçükbaş alımına kısıtlama
‘MHP meselelerin takipçisi’
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx