ANASAYFA
16 Ağustos 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Besin Duyarlılığı Nedir?
Çok sağlıklı olduğundan emin olduğumuz çilek, eğer vücudumuzun tepki göstermesine neden oluyorsa, olumsuz olarak etkileniyorsak, bu ‘besin intoleransı’ (besin duyarlılığı) olarak ifade ediliyor.
Haberin Yayın Tarihi: 06-10-2017 18:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Besin Duyarlılığı Nedir?

Sağlıklı olduğu herkes tarafından bilinen ve uzmanların tüketilmesini tavsiye ettiği bazı gıdaların size zararı olabileceğini düşündünüz mü?

 

Mesela çok sağlıklı olduğundan emin olduğumuz çilek, eğer vücudumuzun tepki göstermesine neden oluyorsa, olumsuz olarak etkileniyorsak, bu ‘besin intoleransı’ (besin duyarlılığı) olarak ifade ediliyor.

 

Besin intoleransı, alerji gibi çok riskli tablolar yaratmasa da genel yaşam kalitesi için önemli bir role sahip. Kişilerin sağlıklı hissedebilmeleri ve bazen ağır şekilde gelişen etkilerinden kurtulabilmeleri için besin intoleransı ciddiye alınmalıdır.

 

Besin duyarlılığı ülkemizde oldukça yaygındır. Yapılan çalışmalar nüfusun yüzde 45’inde etkin olduğunu göstermektedir

 

Belirtileri çoğu zaman belirsizdir. Kişiler yaşadıkları rahatsızlığın ana sebebini tespit etmekte zorlanırlar. Fakat genel olarak halsizlik, yorgunluk, şiş ve hasta gibi hissetmekten bahsederler.

 

Besin duyarlılığı, kişilerde migren, cilt hastalıkları ya da huzursuz bağırsak sendromu gibi hastalıklarla kendini gösterebilirken, bazı kişilerde de sadece baş ağrısı yapar. Besin alerjisi belirtilerini hemen aynı saatler içerisinde gösterebiliyor. Ancak besin intoleransında belirtiler günler sonra ortaya çıkabildiğinden, hangi besinin olumsuz etkilediğini fark etmek oldukça zordur.

 

Besin alerjisi, vücutta bağışıklık sisteminin özel bir besine karşı gösterdiği ani tepkidir. Bu özelliği ile gıda duyarlılığından ayrılır. Bu tür durumlarda, vücut besini ‘yok edilmesi gereken’ bir madde olarak tanımlar. Ve ardından birkaç dakika içinde hızlı bir alerjik reaksiyona dönüşür.

 

Alerjidekinin tam tersi şekilde, besin duyarlılığında kişilerde sık sık olan ancak hayati tehlikesi olmayan bir şikayet vardır. Fakat bu şikayetler kişinin yaşam kalitesini düşürmeye yetmektedir. Besin intoleransı, alerjiden çok daha fazla yaygındır.

 

Bazı durumlarda geçici gıda intoleransı olabilir. Bunun nedenleri;

• Herhangi bir besinin aşırı tüketimi.
• Bazı gıdaların katkı maddelerine vücudun verdiği tepki
• Bahar dönemi
• Soğuk algınlığı, grip ve diğer virütik hastalıklar.
• Bağırsak mantarları
• Regl dönemi

 

Ülkemizde beslenme alışkanlıklarından doğan rahatsızlıklar giderek çoğalmaktadır. Besin duyarlılığı da beslenmeyle birebir ilişkili bir sorundur. Besin duyarlılığına bağlı olarak obezite, depresyon, şiddetli mide ve bağırsak sorunları, astım, kronik yorgunluk, egzama, çil ve deri döküntüleri, hipertansiyon gibi birçok hastalık gelişebilmektedir.

 

Gelişen teknoloji sayesinde, besin intoleransı teşhisinde başarılı sonuçlar almak mümkün. IgG ölçümü için geliştirilmiş altın standarda sahip bir besin duyarlılığı testi (besin intoleransı testi) ile 200’den fazla besin maddesine karşı oluşabilecek duyarlılık, kan örneği alınarak kısa süre içerisinde tespit edilebilmektedir.

 

Detaylı bilgi için http://foodtest.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

(Reklam Haber)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuklar açtı!
Esnafa güzel haber
15 yaşında Süper Lig'de
Yunanlı askerlere özel uçak
Savcıya gözaltı
‘Borcu krizi yaratanlar ödesin!’
T.Ü.'ye spor kompleksi
Edremit'te kitapseverlerle buluştu
‘Tava Ciğer'e anma pulu
Trakya Karması'na Edirne'den 13 isim
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx