ANASAYFA
20 Temmuz 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tiroid Nodülü ve Meme Fibroadenomu
Tiroid nodülünün saptanması tiroid ultrasonografisi ile yapılabilir. Tiroid ultrasonografisinde, nodüller ve tiroid bezleri oldukça kaliteli seviyede görüntülenebilir.
Haberin Yayın Tarihi: 06-10-2017 19:06
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tiroid Nodülü ve Meme Fibroadenomu

Tiroid nodülleri genelde iyi huylu olmaktadır. Hemen hemen nodüllerin yüzde 90’dan fazlası iyi huyludur. Fakat yüzde 5 ya da 10’luk bir kesimi kötü huylu olabilmektedir.

 

Tiroid nodülünün saptanması tiroid ultrasonografisi ile yapılabilir. Tiroid ultrasonografisinde, nodüller ve tiroid bezleri oldukça kaliteli seviyede görüntülenebilir. Ultrasonda nodül varlığının yanı sıra, nodülün kanserli olup olmadığı da anlaşılabilmektedir.

 

Kanserli nodüller, çoğunlukla siyah renklerde, kanlanması çok olan, ayrıca kireçlenme bölgeleri bulunan nodüllerdir. Ayrıca kanserli nodüllerde düzensiz kenar da olabilir. Ultrasonda görüntüleme yaparken, bir nodülde bu özelliklerden ne kadar bulunuyorsa, o nodülün kanser olma riski yüksektir, denilebilir.

 

  • Nodül Çeşitleri

 

Tiroid nodülleri hormonların salgılanma derecesine göre üç gruba ayrılırlar. Bunlar; sıcak, soğuk ve ılık olarak sıralanabilir. Eğer nodül sıcaksa, normal tiroid dokusuna göre daha çok, soğuk olanlar normal tiroid dokusundan az hormon salgılamaktadır. Ilık nodüller ise normal tiroid dokusu kadar hormon salgılamaktadır.

 

Nodül ılık ya da soğuk olduğunda, kanda hormon seviyesinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz. Fakat sıcak nodüller ‘hipertiroidi’ gibi bir duruma sebep olabilir.

 

  • Nodüllere Alternatif Tedavi

​​​​​​​

Tiroid nodüllerinde radyofrekans ablasyon tedavisi yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. İlk kez 2007 senesinde Güney Koreli Dr. Baek tarafından ortaya atılmış olan bu tedavi, genel anesteziye gerek duyulmadan gerçekleştirilebilmektedir. Ablasyon tedavisinde hastalar ağrı kesici ya da bazı sakinleştiricilerle işlem esnasında yatıştırılmaktadır.

 

İşlem, hastanın bilinci açıkken yapılabilmektedir. Radyofrekans dalgalarını üreten cihazlar eşliğinde hastaya özel RF iğneler, uzmanların kontrolünde enerjiyi aktarır. İşlem sırasında hastaların konuşmaması, çok derin nefes almaması ve ayrıca yutkunmaması gerekmektedir.

 

Bu işlem ayakta yapılabilir ve hiçbir şekilde cerrahi kesiye gerek kalmaz.

 

Meme Fibroadenomu

 

Meme fibroadenomu, genç ve orta yaşlı kadınlarda çok yaygın şekilde görülebilmektedir. Özellikle 20 ile 40 yaş arasındaki kadınlarda, oluşur. Fibroadenomlar, ağrısız, yumuşak, hareket eden ve elle muayenede hemen fark edilebilen kitlelerdir. Fibroadenomlar genelde kanser riski taşımamaktadırlar. Tanı koyarken görüntüleme yöntemleriyle alınan örnekler değerlendirilir.

 

  • Kriyoterapi

​​​​​​​

Kriyoterapi yöntemi, erken evrede olan meme kanserlerinde, özellikle koltuk altı lenf bezlerine yayılmamış, iyi hücreli olanlarda kullanılabilmektedir. Aynı şekilde fibroadenomlarda da bu yöntem sıklıkla tercih edilerek, hastalarda etkili bir tedavi sağlanmaktadır.

 

Detaylı bilgi için https://www.drcemyucel.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

(Reklam Haber)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Genç pehlivana hazin veda
Eylül ve Asya bulundu
Krallar gibi
‘Tren kazası cinayet’
TKBL için son gün!
RÜYA GİBİ
‘Ergene temiz akmalı’
Kapıkule'de trafik artışı
Sessiz çığlıktan barışa pedal
Yeni bakana ilk soru
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx