ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Tatlı Hayat'ta tatlı final
Engelli çocuğu olan 15 anneye butik pastacılık eğitimiyle özgüven kazandırıp umut olan 'Tatlı Hayat'isimli proje pastanın kesildiği sertifika töreniyle sona erdi...
Haberin Yayın Tarihi: 12-10-2017 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Tatlı Hayat'ta tatlı final

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
‘Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu İle İstihdam Edilebilirliklerinin Desteklenmesi' hibe programı kapsamında uygulanan Tatlı Hayat adlı projesinin kapanış toplantısı RYS Hotel'de gerçekleşti. Pastanın kesildiği kapanışta butik pastacılık eğitimi alan 15 anne sertifikalarını törenle aldı. 
Engelli çocuğu olan 15 anneye özgüven kazandırıp umut olan Tatlı Hayat isimli projenin kapanış toplantısı RYS Hotel'de protokolün katılımıyla gerçekleşti. Edirne Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (EDSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Açıkgöz, Birleşmiş Milletler verilerine dünya nüfusunun yüzde 10'unu engellerin teşkil ettiğini, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 12,3 olduğunu belirtti. Projenin öneminden bahseden Açıkgöz, "Engellilik konusu 80 milyonluk nüfusumuzun yaklaşık 30 milyonunu çok yakından ilgilendiriyor. Hiç kimsenin kayıtsız kalıp gözünü kapatması mümkün değildir. Engellilerin toplum hayatımıza tam ve sorunsuz şekilde katılımı noktasında tüm toplum kesimlerinin adeta bir seferberlik ruhuyla hareket ederek engellerin olmadığı bir dünyada yaşamak ümidiyle" dedi.
Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği Başkanı Sedef Durna, güçlü ve azimli insanlarla bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu paylaştı. Durna engelli çocuk annelerine seslendi ve "Sadece bizler sizlere bir şeyler vermiyoruz. Kayıtsız şartsız mutlak sevgiyi, evlada adanmışlığı, kendinden bile vazgeçmeyi, uykusuz gecelerin umutsuz sabahlarına uyanıp yine de dimdik durabilmeyi sizlerden öğrendim" dedi.
“KURS HAYATIMIZI DEĞİŞTİRİP ÇOK ŞEY KAZANDIRDI”
Kursiyer Güler Gören de, "Kurs hayatımızı tamamen değiştirdi. KESGEB Müdürü işle hibe desteği için görüştük. Anneler bundan sonrası için de çok hevesli. Çoğumuzun sigortası ve maaşı yok. Kendimiz kazanıp evlatlarımıza bir şeyler yapmak istiyoruz. Kurs bizim hayatımızda çok şeyi değiştirdi. Kursun devamını ve güzel projelerde buluşmak istiyoruz. Bizlere olan desteğinizin devamını diliyoruz" diye konuştu. 
Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği Kurucu Üyesi, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da, engelli bireylere yönelik yapılan hizmetlere değindi. "ETUS araçlarına rampalar sağladık. Şehri engelliye göre dizayn ederseniz aslında herkese göre dizayn etmiş oluyorsunuz. Çok güçlü sivil toplum kuruluşları ve sivil inisiyatifimiz var. Bu bakımdan Edirne çok şanslı ve zorlukları paylaşarak aşıyoruz. Edirne, engelli ve dezavantajlı vatandaşına sahip çıkan bir şehir. Valilik, belediye ve tüm kurum kuruluşlar vatandaşları için kurulmuştur ve en iyi hizmeti sunmak için varlar" dedi.
ENGELSİZ ÜNİVERSİTE 
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da, söz konusu proje için 'Çok sihirli bir dokunuş' değerlendirmesinde bulundu. Prof. Dr. Tabakoğlu, “Proje sonuç almış ve işe girenler var. Kendisini amorti edecek imkânlar olduğundan önemli. Bir buçuk yıldır görevdeyiz. Göreve geldiğimiz andan itibaren engelsiz üniversite çalışmalarına başladık. 20 kişilik heyet kurduk. 5 bin sayfalık doküman hazırlandı. Tüm kampüsümüzü 7 yerleşke ilçeler dahil engelsiz ulaşımına açık hale getiriyoruz. YÖK büyük destek veriyor. Bir süre sonra üniversite tercih kılavuzlarında 'engelsiz üniversiteye imkânları var' tıkı olacak. Edirne Trakya Üniversitesi'nin ilk üniversitelerden biri olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Şehrimizin de gayretleri var ve bu zaten bir işbirliğidir. Edirne'ye de bu durum yakışır” diye konuştu. 
“AB PROJELERİ KURUMSAL YAPIYA DÖNÜŞMELİ”
Vali Yardımcısı Yusuf Güler, pozitif katkıları olan projede emek verenleri kutladı. Edirne'nin engelli bireylerine sahip çıkan ve Türkiye'nin önde gelen illerinden biri olmasının mutluluk verici olduğunu kaydeden Güler, "Problem aslında zihindeki engeller" dedi ve projelerin çalışmaların pozitif anlamda hayat bulması için de herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti. Güler, “AB projelerinin mutlaka kurumsal bir yapıya dönüşmesi gerektiğini düşünüyorum. Engellilerimizin toplum hayatına katılımını daha mutlu şekilde katılımını sağlamalıyız. Projenin bundan sonraki projeler için de umut ışığı olacağını düşünüyorum” dedi. 
Proje Koordinatörü Sadullah Kanar da projenin sunumunu yaptı. Sertifikaların verilmesinden sonra Tatlı Hayat pastası kesildi. Ardından katılımcılar öğle yemeğinde bir araya geldi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
Saros'uma dokunma!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx