ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çöplükteki risk!
Düzenli çöp depolama ve çöp ayrıştırma tesislerinin faaliyete geçmesiyle mevcut çöplükteki sokak hayvanlarının civar köylere ve en yakın mahallelere inebileceği riskine karşı Edirne Belediyesi geçici hayvan barınağı projesini geliştirirken, EDHAYKO ise buradaki yaklaşık 700 köpeğin bir aya kadar yıllardır iyi kötü beslendikleri çöplükte çöpler dökülmeyeceği için yemek bulma ihtimallerinin kalmayacağını belirterek endişelerini dile getirdi...
Haberin Yayın Tarihi: 12-10-2017 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çöplükteki risk!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Düzenli çöp depolama ve çöp ayrıştırma tesislerinin faaliyete geçmesiyle mevcut çöplükteki sokak hayvanlarının civar köylere ve en yakın mahallelere inebileceği riskine karşı Edirne Belediyesi geçici hayvan barınağı projesini geliştirirken, EDHAYKO ise buradaki yaklaşık 700 köpeğin bir aya kadar iyi kötü yıllardır beslendikleri çöplükte çöpler dökülmeyeceği için yemek bulma ihtimallerinin kalmadığını belirterek endişelerini dile getirdi. Tespit edilen 700 kadar köpeğin mevcut çöplük alanında tedavileri yapılarak beslenecek. Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Çöp dökümü sona erdikten sonra projemiz hayata geçecek” dedi. 
Uzun yıllardır depolanan ve 'Vahşi' olarak adlandırılan şehir çöplüğünden beslenen 700 kadar köpek ve diğer hayvanlar, çöp dökümünün sona erdikten sonra civar yerleşim alanlarına inebileceği düşüncesi vatandaşı endişelendiriyor. Edirne Belediyesi de rekreasyon ve doğaya kazandırma çalışmaları yapacağı alanda hayvanları da unutmayarak geliştirdiği proje üzerinde aylardır çalışıyor. 
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, geçici hayvan barınağı kurularak, tedavi ve beslenmesinin yerinde yapılacağını söyledi. Dr. Tanrıkulu konuyla ilgili açıklamasında şunları aktardı:
“Edirne Belediyesi olarak özellikle vahşi depolama alanımızın sona ereceğinden Belediye Başkanımız Recep Gürkan'ın büyük çabalarıyla düzenli depolama alanı ve çöp ayrıştırma tesisi faaliyete geçtikten sonra tabi ki vahşi depolama alanımızda hem rekreasyon hem de doğaya kazandırma çalışmaları olacak. Burada başka bir sorunumuz daha var. O bölgede köpeklerimiz çok uzun zamandır orada yuvalanmışlar. Bir yıldır konu üzerinde çalışmalar yapılıyor. Sivil toplum örgütleri, Edirne Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Komisyonu ile beraber bir komisyon kurduk. Sivil toplum örgütünden ve gönüllü arkadaşlarımızla veterinerlerimiz ortak bir çalışma yaptılar ve bir proje geliştirdik. Bu projeyi oraya çöp dökümü sona erdikten sonra hemen hayata geçireceğiz. Orada biz geçici bir hayvan barınağı kuracağız. Bu hayvanlar bilindiği gibi çöpten beslendikleri ve çöp içinde yaşadıklarından ciddi sağlık sorunları ve sıkıntıları var. Hastalık taşıma riskleri var. O anlamda hayvanları yerinde bir iyileştirmeye gideceğiz. 
“YERİNDE İYİLEŞTİRME YOLUNA GİDİLECEK”
Bizim planımız ve başkanımızın da onayı ile konteynerlerden geçici hayvan barınağı ve tedavi alanı kurmayı düşünüyoruz. Bunun da projelerini veteriner, teknisyen arkadaşlarım orada yaptılar. Başlangıç olarak oraya beton suluklar da koyduk. Önce plastik kaplarla koyduk ancak kullanılamaz hale getirdiler. Biz de betondan yalak şeklinde suluklar koyarak besleme yaptık. Sivil toplum örgütü ve hayvan sever dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. Onlar da giderek besleme yaptılar. 600 - 700 civarında köpekten bahsediyoruz. Bu ortalama bir rakamdır artıyor ve dönem dönem azalıyor. 
“EN BÜYÜK SORUN KÖPEKLERİN BIRAKILMASI”
En büyük sorunumuz da yakın köylerden ve diğer barınağı olmayan yerlerden atılan çöplüğe bırakılan köpekler oluyor. Orada iyileştirilme açısından geçici bir barınak kurup önce tedavilerini yapacağız, sonra ortama alışmalarını sağlayacağız. Gerekli tıbbi bakımlarını ve belediye olarak elimizden geleni yapacağız. Bu hayvanlar yerinde besleneceğinden başka yerlere çıkışı da engellenmiş olacak.”
EDHAYKO'DA ENDİŞE
EDHAYKO Başkanı Nurhan kalender de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “En büyük sıkıntı çöplükteki canlar bir aya kadar iyi kötü yıllardır beslendikleri çöplükte çöpler dökülmeyeceği için yemek bulma ihtimalleri de kalmadı. 4 Ekim'de çöplükte de besleme yaptık. İlk defa gelen arkadaşlar epey üzüldü şaşırdı. Çok kötü durumda canlar vardı. Maalesef yaklaşmadıkları için destekte olamıyoruz. En büyük sorunumuz bu umarım özel klinik veterinerleri belediye barınak veterinerleri ve çalışanları Ve biz hayvanseverler ortak işbirliği içinde bu sorunu çözebiliriz” diyerek dilek ve endişelerini dile getirdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
Kadın basket sizlere ömür
71 yaşında 7. dünya turunda
BAL'da 80 il'den 151 takım
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
‘50 yıllık hasret’
Komşudan küçükbaş alımına kısıtlama
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
Altınkum’un bekçileri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx