ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Elektrik abonelerini mağduriyete devam’
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan'ın ödenmeyen 2 faturası 40 TL olan elektrik abonelerinin elektriğinin kesilmesi ve aboneliklerinin iptal edilmesi mağduriyetlerinin giderilmesi için verdiği soru önergesine Enerji Bakanı Berat Albayrak olumsuz yanıt verdi.
Haberin Yayın Tarihi: 12-10-2017 08:08
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Elektrik abonelerini mağduriyete devam’

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan içeride güvence bedeli olduğu halde ödenmeyen 2 faturası 40 TL olan elektrik abonelerinin elektriğinin kesildiğini, aboneliklerinin iptal edildiğini ve yeni abonelik için ise yüzde 50 fazla güvence bedeli kesildiğini belirterek, bu mağduriyetin giderilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a yazılı soru önergesi vermişti. Önergeyi 10 ay sonra yanıtlayan Bakan, uygulamanın aynen devam edeceğini ifade etti. 
Bircan aynı durumun doğalgaz için de geçerli iken EPDK'nin kararı ile doğalgazda bu uygulanmadan vazgeçildiğini kaydederek, “Doğalgazda bu yanlıştan dönülmüşken, elektrik abonelerinin mağduriyetinde bakanlık neden direnmektedir, anlamak mümkün değildir” dedi. 
Önergesine yanıt veren Bakanlığın vatandaşı mağdur etmeye devam edeceğini itiraf ettiğini belirten Bircan,, Perakende satış sözleşmesi yükümlülüğünü yerine getirmeyip borcunu tedarikçisine ödemediği için feshedilmiş olan ve yeniden perakende satış sözleşmesi imzalayarak elektrik enerjisi satın alacak olan tüketicilerden güvence bedelinin yüzde 50 fazlasının talep edilmesi uygulamasında herhangi bir değişiklik yapılması şu aşamada söz konusu değildir” dedi.
Bircan, “Doğalgazda dönülen yanlıştan elektrikte dönülmemesinin sebebi acaba elektrik şirketlerine daha çok kar sağlamak mıdır? Hastalandınız hastanede yatıyorsunuz 2 adet elektrik faturanız geldi ödeyemediniz. İkisinin toplamı 40 TL'yi buldu mu hemen elektriğiniz kesilmekle kalmıyor bir de aboneliğiniz iptal ediliyor. Üstelik zaten sizin şirkette güvence bedeliniz var ve bu rakam 40 TL'nin üzerinde. Buna rağmen iptal edilen aboneliğiniz için, tüm abonelik işlemlerini tekrar yapıyorsunuz ve güvence bedelinin yarısını da fazladan ödüyorsunuz. Ama bakanlık bunu hala ısrarla savunuyor. Yurttaşını mağdur etmek için çalışan başka bir hükümet yoktur” diye konuştu. 
BİRCAN'IN ÖNERGESİ
Milletvekili Bircan, Bakan Albayrak'ın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na 26 Ocak 2017 tarihinde sunduğu soru önergesi şöyle:
“Her ne sebeple olursa olsun ödenmeyen iki faturası 40 TL'yi geçen elektrik abonelerinin elektriği kesilmekte ve aboneliği iptal edilmektedir. Oysaki elektrik aboneleri elektrik firmalarına 40 TL'den daha çok güvence bedeli yatırmaktadırlar. Bu durumdaki tüketici tüm abonelik işlemlerini tekrar yapmakta ve güvence bedelinin de yüzde 50 fazlasını ödemek zorunda kalmaktadır.
Aynı durum doğalgaz için de geçerli iken EPDK'nin kararı ile doğalgazda bu uygulanmadan vazgeçmiştir. 
Buna göre,
1- Elektrik abonelerinin ödenmemiş 2 faturasının 40 TL bulması halinde yaşadıkları abonelik iptali mağduriyetini gidermek için bir çalışmanız var mıdır?
2- Aboneliği iptal edilen tüketiciden tekrar abone olması için güvence bedelinin yüzde 50 fazlasının talep edilmesi uygulamasından vazgeçilecek midir?”
BAKAN ALBAYRAK'IN YANITI
“Hâlihazırda yürürlükte olan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nin 'Güvence Bedelinin Hesaplanması' başlıklı 34'üncü maddesinin altıncı fıkrası; 'Sözleşme gücü veya bağlantı gücü 100 kW ve altında olup borcunu ödemediği için perakende satış sözleşmesi feshedilmiş olan tüketicilerden yeniden perakende satış sözleşmesi imzalayarak elektrik enerjisi satın alacaklara, içinde bulundukları yıla ait güvence bedelinin yüzde elli fazlası uygulanır.' hükmü, Yedinci fıkrası; 'Sözleşme gücü veya bağlantı gücü 100 KW'nin üzerinde olup borcunu ödemediği için perakende satış sözleşmesi sona erdirilmiş olan tüketicilerden yeniden perakende satış sözleşmesi imzalayarak elektrik enerjisi satın alacaklara uygulanacak güvence bedeli ilgili tüketicinin sözleşme tarihinden önceki son on iki aydaki tüketim toplamı en fazla olan iki aylık tüketimine karşılık gelen tutar dikkate alınarak belirlenir.' hükmü şeklindedir.
Ancak, perakende satış sözleşmesi yükümlülüğünü yerine getirmeyip borcunu tedarikçisine ödemediği için feshedilmiş olan ve yeniden perakende satış sözleşmesi imzalayarak elektrik enerjisi satın alacak olan tüketicilerden güvence bedelinin yüzde 50 fazlasının talep edilmesi uygulamasında herhangi bir değişiklik yapılması şu aşamada söz konusu değildir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Psikolog Akın vefat etti
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Milli davet
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
71 yaşında 7. dünya turunda
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx