ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kaybeden kazandı
Edirne Selimiye Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde geçen Eylül ayında başlayan Sağlıkla Zayıfla Obezite Okulu programının ilk etabında 9,8 kilo ağırlık kaybı ile Ferhan Uyanıktır birinci oldu...
Haberin Yayın Tarihi: 21-11-2017 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kaybeden kazandı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Edirne Selimiye Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde 28 Eylül 2017 tarihinde başlayan Sağlıkla Zayıfla Obezite Okulu programının ilk etabının kapanış töreni yapıldı. Ağırlık kaybında en başarılı 9,8  kilo ile Ferhan Uyanıktır birinci, 7,6 kilo ile Remziye Ilgın ikinci, 7 kilo ile de Sevim Savaş üçüncü oldu. İlk üçe girenler ödüllendirilirken, okulun en küçük katılımcısı 15 yaşındaki Simge Oğuzhan'a da sağlıklı yaşama teşvik belgesi verildi. 
Sağlıkla Zayıfla Obezite Okulu'nun ilk etabı tamamlandı. Kilo kaybedenler kazandı. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak, sağlıklı yaşamın yaşam tarzı olarak be-nimsenmesini sağlamak ve obeziteye dikkat çekmek amacıyla açılan Sağlıklı Zayıfla Obezite Okulu Programı'nın uygulandığı Edirne Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezi'nde ilk etabın kapanış töreninde konuşan İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu şunları söyledi:
KAYBEDENE KAZANDIRAN OKUL
“Bilindiği gibi yaşam kalite-mizi azaltan ve ömrümüzü kısaltan yüksek tansiyon, kalp, şeker gibi hastalıkların birinci nedeni obezite, sağlıksız, düzensiz ve dengesiz beslenmedir. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığımız uzun zamandır insanlarımızın sağlıklı kilo vermesi için çeşitli programlar yapmakta, bu konuya ciddi destek vermektedir. Biz de müdürlük olarak bulunduğumuz bu binada iki ay kadar önce sağlıklı kilo verme adına obezite okulunu açtık. Bu okulumuzda fizyoterapistlerimizle, psikologlarımızla, diyetisyenlerimizle çeşitli etkinliklerle teorik ve uygulamalı eğitimlerle sekiz hafta boyunca arkadaşlarımızı sağlıklı yaşama hem davet ettik hem de kilo vermelerine yardımcı olduk. İlk etabın sertifika töreni için toplandık. Sağlıklı kilo veren arkadaşlarımızdan 3 arkadaşımıza sağlık sporla ilgili malzemeler takdim edeceğiz. Sağlıklı kilo veren arkadaşlarımız programın ikinci üçüncü etabında rol model yaşam koçu olacaklar, öğretmenlik yapacaklar. Ücretsiz olan eğitimler sekizer hafta olarak devam edecek.” 
Fizyoterapist Emre Reşitoğlu ve Fizyoterapist Can Berberoğlu da, “Sekiz hafta önce başlayan bu programda katılımcılara uygun gerekli şekilde zayıflamasına ayrıca kronik, bel, boyun, kalça ve diz ağrılarına yönelik ağrılarını, günlük yaşam aktivitelerindeki sıkıntılarını giderecek egzersizlerini yaptık. Diyetisyen ve psikoloğumuzdan destek aldık. İl Müdürümüze ve hekimlerinize de teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.  
“AMAÇ, KİLO KAYBINDAN ÇOK SAĞLIKLI BESLENMEYİ ÖĞRETMEK”
Diyetisyen Merve Değirmenci ise, “Sekiz hafta boyunca her birine özel ayrı sağlık beslenme programları hazırlandı. Haftalık takipleri yaptık ve durumlarına göre farklı kilolarda kayıplar sağladık. Ama, kilo kaybından daha çok sağlıklı beslenmeyi öğretmemizdi. Bunu da başardığımıza inanıyoruz” dedi.
Psikolog Mete Aktepe de, “Genellikle depresyonla ilişkili olan obezitede kişiler hayattan mutluluk alabilmek adına genellikle yemeğe yönelebiliyorlar. Bireysel görüşmelerle streslerle nasıl başa çıkmaları gerektiğiyle ilgili çalışmalar yaptık. Daha çok motive ederek bir arada tutmaya çalıştık” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke