ANASAYFA
19 Ekim 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Cinsiyet kotası yasalaşsın’
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Edirne Şubesi, Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını kazanışının 83'üncü yıldönümünde ülke genelinde eş zamanlı yapılan basın açıklamasına Edirne'den destek verdi.
Haberin Yayın Tarihi: 06-12-2017 08:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Cinsiyet kotası yasalaşsın’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını kazanışının 83'üncü yıldönümünde Cumhuriyet kadınları da, "Boş kutlamalar, hamasi nutuklar, bol vaatler" istemiyoruz diyerek yüzde 50'lik cinsiyet kotası uygulamasının yasalaşmasını istedi. Bu görevi yapmayan siyasi partilerin de demokrasiden bahsetmeye hakları ve hadleri olmadığını vurgulayan Cumhuriyet kadınları, vatandaşı ve demokratik kitle örgütlerini omuz omuza mücadeleye, iktidar başta olmak üzere TBMM'de grubu olan siyasi partileri de göreve çağırdı.  
Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi Başkanı Mine Hepgüllü ve yönetimi Atatürk Anıtı'nda düzenlenen Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını kazanışının 83'üncü yıldönümü kutlama töreninden sonra dernek binasında basın açıklaması yaptı. Dernek, sivil toplum kuruluşları, bazı siyasilerin de katıldığı basın açıklamasında Başkan Mine Hepgüllü, kadının siyasetteki yerine değinerek, kadınların beklenti ve taleplerini dile getirdi. 'Cumhuriyet Devrimi; özünde bir Kadın Devrimidir' diyen emekli Öğretmen Hepgüllü, tarihten de örneklemeler yaparak şunları söyledi:
"CUMHURİYET DEVRİMİ; ÖZÜNDE BİR KADIN DEVRİMİDİR"
"83 yıl sonra meclislerimiz kadınsız meclistir ve demokrasimiz hala erkek demokrasisidir. Yaşadığımız bu eksik demokrasi veya bir bilim kadınımızın değişiyle 'Defolu Demokrasi' 21'inci yüzyılda Türkiye'nin ayıbıdır.
Atatürk; Türk Kadınına siyasal haklarını verirken kadını, erkeği ile eşit, çağdaş ve gerçekten demokratik bir ülke hedeflemişti. Ne yazık ki yarım kalan aydınlanma devrimiyle bu hedeflerin hiçbirine ulaşılamadı. Suç, kadınlara haklarını kullandırtmayan eril iktidarlarındır. Kadınların siyasette ve karar mekanizmalarında eşit katılım sadece kadınlara ait sorunların değil, toplumsal sorunlarımızın çözümü için tek şart, tek çaredir. 
Önümüzdeki süreçte TBMM'de Anayasa Değişikliği Uyum Yasaları paketi içinde Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında değişiklikler yapılacak. Biz CKD olarak süreçte yüzde 50'lik cinsiyet kotası uygulamasının yasalaştırılmasını talep ediyoruz. Siyasal haklarımızı kullanma, bu hakkı yaşama geçirme kararlılığındayız. Haklarımızı kullandırtmayan eril iktidarlarla mücadele edeceğiz. 
"SİYASETTE KADINLAR ENGELLİ KONUMUNDADIR"
Siyasette kadınlar engelli konumdadır ama 100 metre koşucusu erkeklerle aynı kulvarda yarışması istenir. Siyasette kadınların önünde eğitimsizlik, ekonomik yetersizlik, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı, destek mekanizmalarının eksikliği vesaire gibi engeller vardır. 
En geç 8 Mart 2018'e kadar yüzde 50'lik cinsiyet kotası uygulamasının yasalaşmasını istiyoruz. Demokratik kitle örgütlerini ve vatandaşımızı dayanışma içinde olup birlikte omuz omuza mücadeleye davet ediyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
T.Ü.'de 6 milyonluk kayıp!
Köprüye sessiz açılış
Aramızdan ayrılanlar
Av. Pınar ekibiyle iş başında
‘Edirne hizmete aç’
Saraç ailesinin acı günü
Kıtlık kapıda!
Prof. Dr. Cem Uzun'a yeni görev
Uyguner ‘İl Genel’e aday
Bir engeli de bürokrasi!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx