ANASAYFA
19 Ekim 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Haftalık Gebelik Takibine Dikkat Edin
Hafta hafta gebelik takibi biçiminde bütün sorunları önceden tahmin etmek için gerçekten önemlidir.
Haberin Yayın Tarihi: 06-12-2017 14:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Haftalık Gebelik Takibine Dikkat Edin

Gebelik dönemi oldukça karmaşık ve bir o kadarda mucizevi bir süreçtir. Çünkü çok fazla gerçekleşen olaylar zinciridir. Bu olaylar zincirini takip etmek ve dışarıdan görüntülemek günümüzde oldukça kolay olsa da, tespit edilen sorunların bazılarına müdahale şansımız yok. Ama sorunların önceden bilinmesi bunlara yönelik tedbirlerin alınması on derece önemlidir. Hafta hafta gebelik takibi biçiminde bütün sorunları önceden tahmin etmek için gerçekten önemlidir. Hafta hafta gebelik takibinin diğer bir avantajıysa gebelik haftalarında yapılan testler olmaktadır, bu testler sayesinde bebekte oluşabilecek anomalileri tespit etmek mümkün olmaktadır.

 

Hafta hafta gebelik takibinde nelere dikkat edilmelidir?

 

Planlı bir gebelikse zaten beklendiği için ilk adet gecikmesinden sonra gebelik testi yapılmış ve gebelik doğrulanmıştır. Fakat planlı değilse sıklıkla gebelik oluştuktan 6 hafta sonra fark edilebiliyor, buda hafta hafta gebelik takibinin gecikmesine ve hamile olunduğunun anlaşılmasına kadar geçen sürede gebeliğe zararlı olabilecek ilaç kullanımı, sigara ve alkol gibi faktörleri engellenmemiş olur. Ayrıca anne adayları internet üzerinde hafta hafta hamilelik gelişimlerini takip etmek için araştırmalar yapmaktadırlar, bu konuda yüzlerce makalesi olan https://gebelikse.com/hafta-hafta-gebelik sitesini ziyaret edebilir gebelik konusunda her türlü bilgiye ulaşabilir ve sorular sorabilirsiniz.

 

Gebelikte ilk muayene

 

Gebeliğin doğrulanmasının ardından bir kadın doğum uzmanına başvurulur ve gerekli muayene ile tetkikler yapılarak, gebeliğin haftası hesaplanarak haftalık gebelik takibine başlanır. İlk muayenede eşler arasında kan uyuşmazlığı var mı? Yok mu? Diye bakılırken, anne adayının daha önceki gebeliklerinde oluşan sorunlar, sürekli kullanılan ilaçlar, daha önceden düşük öyküsü olup olmadığı, gibi bir çok faktör yönünden değerlendirilip gebelik takibi başlanmalıdır. Doktordan ayrılırken mutlaka doktorunuzun iletişim bilgilerini alınız ve herhangi bir sorunda aramaktan çekinmeyiniz.

 

Haftalık gebelik takiplerinde yapılan testler nelerdir?

 

Hafta hafta gebelik dönemlerinin belli başlı haftalarında bebeğin ve annenin sağlığını kontrol etme açısından bir takım testler yapılmaktadır. Hamilelik haftalarının 11 ile 14. Haftaları arasında ikili tarama testi yapılır ve bebeğin ense kalınlığı ölçülmektedir. Gebelik haftalarının 16-20. Haftalarında üçlü test veya dörtlü test uygulanmaktadır. Testin sonucuna göre amniyosentez uygulanabilir. Haftalık gebelik takipleri sırasında 24 ile 28.haftalar arasında şeker yükleme testi adı verilen test uygulanır. Gebelik şekeri adı verilen rahatsızlığı kontrol amaçlı yapılır. 35-37.haftalarda ise streptokok taraması önerilmektedir fakat ülkemizde bu test yaygın olarak kullanılmamakta. Diğer yandan gebelik haftalarının son dönemlerinde bebekte sıkıntı görülürse NST yapılmaktadır. Gebelik dönemi boyunca doktor kontrollerinizi aksatmadan ve aklınıza takılan her şeyi doktorunuza sorarak sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmenizi dilerken, gebelikse.com adresinden gebeliğiniz hakkında her türlü soruya ayrıntılı olarak cevaplar bulabileceğinizi de hatırlatmak isterim.

 

(Reklam Haber)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
T.Ü.'de 6 milyonluk kayıp!
Köprüye sessiz açılış
Aramızdan ayrılanlar
Av. Pınar ekibiyle iş başında
‘Edirne hizmete aç’
Kıtlık kapıda!
Saraç ailesinin acı günü
Prof. Dr. Cem Uzun'a yeni görev
Uyguner ‘İl Genel’e aday
Bir engeli de bürokrasi!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx