ANASAYFA
19 Ekim 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tek düdükle dışarı!
Edirne'de önceki akşam Mimar Sinan Spor Salonu'nda oynanan U14 Kızlar Ligi müsabakasında hakemlerin iddiaya göre bir sözlü ikaz veya anons yaptırmaksızın direkt salonu boşalttırması, sporcu aileleri tarafından tepkiyle karşılandı...
Haberin Yayın Tarihi: 07-12-2017 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tek düdükle dışarı!

Edirne ve Kırklareli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri tarafından ortaklaşa düzenlenen U14 Kızlar Ligi müsabakasında 5 Aralık Salı akşamı Edirne Yıldızları ile Lüleburgaz Ulus-Der takımları Mimar Sinan Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. İlk yarısı tartışmalı geçen müsabakanın üçüncü periyodunda karşılaşmanın hakemlerine sözlü protestoda bulunan seyirciler, sözlü bir ikaz ya da anons uyarısı olmaksızın salondan dışarı çıkartıldı.
Çocuklarının müsabakasını izlemeye gelen ailelerin genç yaşlı demeden kolluk kuvvetleri tarafından çıkartılmasına isyan eden sporcu aileleri durumu hazırlamış oldukları dilekçelerle Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün yanı sıra federasyona, bakanlığa ve Başbakanlığa bildireceklerini söyledi.
Yaşanan olayları 'rezalet' olarak nitelendiren sporcu velilerinin gerekli yerlere ulaştıracakları dilekçede şu ifadeler yer alıyor:
“05.12.2017 günü saat 20:00'de Edirne Mimar Sinan Kapalı Spor Salonunda oynanmakta olan Edirne ve Kırklareli GHSİM tarafından ortaklaşa düzenlenmiş olan Basketbol U14 Kız Ligi'ndeki Edirne Yıldızları ile Lüleburgaz Ulus-Der takımları arasındaki müsabakanın üçüncü periyodu oynanırken müsabakayı yönetmekle görevli olan  hakem ikilisinin oyunun birinci ve ikinci  periyotlarında vermiş oldukları hatalı kararları artmış, ikili arasında uyum kalmamış, bir hakemin verdiği kararı diğer hakem anlamaz hale gelmiş, 13-14 yaşındaki çocukların yaptığı müsabaka aşırı derecede teknik fauller çalınmak suretiyle  sık sık durdurulmuş ,  bir hakemin kararı faul atışı iken  diğerinin kararı topun karşı takıma verilmesi gibi …. tamamen tutarsız kararlar ile müsabaka rezalet bir hal almıştır.
Müsabakayı izlemekte olanların ve neredeyse salonun tamamının sahadaki oyuncuların anne, baba, dede, nine, kardeş, okul arkadaşı gibi yakınlarının oluşturduğu seyirci grubu tarafından hakemlere yönelik münferit olarak ve kesinlikle küfür ve hakaret içermeyen 'Nasıl maç yönetiyorsunuz! Aferin çok teknik hakemlersiniz! Yazıklar olsun size! Yuh size be!' masumane ve spor kuralları çerçevesince sözlü ve toplu olarak alkışlı protesto yapılmıştır.
Bu durum karşısında egolarını yenememiş bu genç hakem ikilisi, herhangi bir sözlü ikaz veya anons yaptırmaksızın direkt salonu boşaltma kararı almışlardır. Hakemlerin vermiş oldukları bu gereksiz ve abartılı karar görevlerindeki yetersizliklerini, düşmanca tavır ve kibirli kararlar ile örtme çabasıdır. Görevinin gerektirdiği adilane ve profesyonel anlayışa sahip olamadığının göstergesidir. Maalesef salonda aklıselim, doğru düşünen ve doğru karar verebilecek tecrübede bir federasyon yetkilisi ve ya İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü yetkilisinin de olmaması bu hakemlerin şımarıklık seviyelerinin tavan yapmasını sağlamış tır. Sahada maç yapmaya çalışan çocukların anne, baba, nine, dede, kardeşleri ve okul arkadaşlarından oluşan seyirciler güvenlik güçlerinin zoruyla aralık ayının ortasında saat 21.30 - 22.00 civarında, o soğukta 3, 5 ve 10 yaşlarındaki çocuklarla beraber dışarıya çıkartılmış ve aileleri çocuklara karşı sanki spor teröristi gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Spor düşmanları ve aşırı fanatikler için çıkarılan yasalar 13 - 14 yaşındaki çocukların annelerine babalarına dedelerine ninelerine 3, 5 ve 7 yaşındaki kardeşlerine uygulanmıştır.
Aileler dışarıda bekletilirken müsabakaya devam edilmiş ve dışarıda hiçbir taşkınlık yaşanmamıştır.
Bizler çoğunluğu 8'inci sınıf öğrencisi olan 2004 - 2005 yılı doğumlu olan bu kız çocuklarının velileri olarak onlara sporu sevdirerek, sporun güzelliklerini göstererek mücadele etmeyi, rakibe saygıyı, iyi birer birey olmayı öğretmeye çalışırken; görevi Türk sporuna ve sporcusuna hizmet etmek olan profesyonel yöneticilerin bu organizasyonları düzenlerken ciddiyetten uzak, doğru düşünen ve doğru karar verebilecek tecrübede kişileri görevlendirmemeleri bu müsabakaları gerçekleştiren sporcuları genç ve tecrübesiz hakemlerin oyuncağı haline getirmelerini affedemeyiz.
Bu ciddiyetsizliğe derhal son verilmesi ve organizasyonların rekabetten çok eğitici ve öğretici olmasını sağlayacak gerekli bilgi, beceri, donanım ve tecrübeye sahip ciddi yöneticiler tarafından organize edilmesi ve yine aynı ciddiyetle takip edilerek bu genç sporcuların gelişiminin sağlanması gerekmektedir. Bu müsabakalar egolarını yenememiş genç hakemlerin EGO tatmin etme yeri değildir. Ve çocuklarımızın da onların oyuncağı olmadığının bilinmesi gerekmektedir.
Tamamen kişisel egolarını tatmin etmek adına keyfi uygulamada bulunarak müsabakaların kendileri için gösteri alanı olarak gören bu iki hakemin Türk sporuna ve sporcusuna daha fazla zarar vermeden derhal uzaklaştırılmasını talep eder, gereğini rica ederiz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
T.Ü.'de 6 milyonluk kayıp!
Köprüye sessiz açılış
Aramızdan ayrılanlar
Av. Pınar ekibiyle iş başında
‘Edirne hizmete aç’
Saraç ailesinin acı günü
Kıtlık kapıda!
Prof. Dr. Cem Uzun'a yeni görev
Uyguner ‘İl Genel’e aday
Bir engeli de bürokrasi!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx