ANASAYFA
19 Ekim 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Sanat için' gün sayıyor
Edirne'nin en eski sivil mimari örneklerinden, 117 yıllık geçmişiyle tarihe ışık tutan yapılarından Türk Ocağı Binası İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen restorasyonla kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor...
Haberin Yayın Tarihi: 07-12-2017 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Sanat için' gün sayıyor

Olgay GÜLER
Kaleiçi'nde bulunan sayısı sivil mimari örneklerinin belkide en güzel örneklerinden, zamanında Mustafa Kemal Atatürk'ün de ziyaret ettiği 1 asırı geçkin tarihiyle günümüze miras kalan Türk Ocağı Binası'nda bugünlerde hummalı bir çalışma sürüyor. 
2019 başında restorasyon çalışmalarının tamamlanması beklenen binayla ilgili konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, bitiminde binanın yine Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun binası olarak kullanılarak sanata hizmet edeceğini belirtti. 
Binanın tarihiyle ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Hacıoğlu, tarihi yapının 1900 yılında inşa edildiğini fakat aradan geçen 5 senenin ardından 1905 yılındaki Büyük Edirne yangınında zarar gördüğünü belirtti. Binanın daha sonra soylu bir Rum aile tarafından Edirne’nin en güzel sivil mimari örneklerinden biri olarak yeniden ayağa kaldırıldığını ifade eden Hacıoğlu; 
ATATÜRK DE EDİRNE'YE GELİŞİNDE BİNAYI ZİYARET EDİYOR
“Cumhuriyet dönemiyle birlikte mülkiyetinin devletin eline geçmesiyle birlikte kız yurdu, şehir lokali ve devlet hastanesi olarak kullanılan bina en uzun süreyle Türk Ocakları olarak kullanılıyor. Hatta bu binanın önünden geçen cadde de Türk Ocakları Caddesi’dir. Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk’te 24 Aralık 1930 yılında bizzat bu binayı ziyaret edip halkla bir araya geliyor. 
“BİNA YENİDEN SANATA HİZMET EDECEK”
1997 yılında Kültür Bakanlığı’na tahsis edilen bina uzun yıllar kullanılmasından sonra tarihi yapısından dolayı restorasyona ihtiyaç duydu. 2008 yılında proje çalışmalarına başlandı. Restorasyon ve röleve projelerinin hazırlanmasıyla birlikte 2015 yılının Temmuz ayında çalışmalar başladı. 2019’un Ocak ayında çalışmaların tamamlanması hedefleniyor. Bu bina Türk Ocakları misyonundan farklı olarak kültür ve sanatın kalbi olarak Devlet Türk Müziği Topluluğu’na hizmet etti uzun bir süre. Restorasyonun ardından da yine bu bina Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun binası olarak kullanılarak sanata hizmet edecek.”
Binanın restorasyonunun yaklaşık 4 milyon TL'lik bir maliyeti olacağını da sözlerine ekleyen Hacıoğlu; “İhale zamanındaki maliyeti 3 milyon lira civarındaydı. Fakat bu bina sıfırdan, temelden yapılan bir bina değil o yüzden tahminlerin üzerinde bir maliyet çıkabiliyor. Restorasyonlarda çalışma yapıldıkça yeni şeyler çıkar. Bu binada da yaklaşık yüzde ellilik bir bütçe artışı oldu. 4 milyon 500 liralık bir maliyeti olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
T.Ü.'de 6 milyonluk kayıp!
Köprüye sessiz açılış
Aramızdan ayrılanlar
Av. Pınar ekibiyle iş başında
‘Edirne hizmete aç’
Saraç ailesinin acı günü
Kıtlık kapıda!
Prof. Dr. Cem Uzun'a yeni görev
Uyguner ‘İl Genel’e aday
Bir engeli de bürokrasi!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx