ANASAYFA
19 Ekim 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gerçek gibi!
Sağlık Eğitim Merkezi'nde Acil Hekimliği sertifika programı kapsamında temel yaşam desteği pratik eğitimleri gerçeğini aratmadı...
Haberin Yayın Tarihi: 07-12-2017 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gerçek gibi!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Sağlık Eğitim Merkezi'nde Acil Hekimliği sertifika programı kapsamında temel yaşam desteği teorik eğitimlerden sonra pratik eğitimler verildi. Sadece Edirne'de bulunan ve birebir insan vücudu gibi yapılan simülatörlü eğitim maketi üzerinde hazırlanan senaryo uygulandı. Pratik eğitim sırasında 50 yaşında kendini kötü hisseden bir hasta ihbarının 112'ye gelmesiyle başlayan bir senaryo oynandı ve pratik eğitim gerçeğini aratmadı.
Hastanelerdeki acil hekimleri ve 112 Acilde yeni görev alacaklarla diğer sağlık çalışanlarına yönelik temel yaşam desteği eğitimleri sürüyor.
BU EĞİTİM ŞART
İl Sağlık Müdürü Dr. A. Muhsin Kişioğlu, Sağlık Eğitim Merkezi'nde verilen eğitimlerin önemini aktardı. Kişioğlu, eğitimlerin Acil Hekimliği Sertifika Programı kapsamının telem eğitimi olduğunu, doktor ve diğer sağlık çalışanlarının mezun oldukları okulların bu sistemde çalışmaları için yeterli olmadığını kaydetti. 
Dr. Kişioğlu, 85 ve üzeri puan alıp sertifika almaya hak kazananların da acil servislerde ve 112 acil yardım hizmetlerinde görevlendirildiğini belirterek şunları söyledi:
"Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Acil Hekimliği sertifika programı kapsamında temel yaşam desteği eğitimi verilmektedir. Trakya'da Edirne'de Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde tüm sağlık acil eğitimlerinin koordinatörü olduğunu daha önce de açıklamıştık. Özellikle hastanelerimizde acil hekimlerimiz ve 112 acilde yeni görev alacak arkadaşlarımız ve diğer sağlık çalışanlarımıza yönelik temel yaşam desteği eğitimi vermekteyiz. Teorik ve pratik eğitimler bir hafta sürmekte. Teorik eğitimlerde özellikle ambulanslar ve hastane acillerindeki tıbbi ekipmanların tanıtımı ve kullanımı, hasta taşıma teknikleri, ilkyardımla ilgili temel yaşam destekleri ki özellikle çocuklar ve yaşlılar için ayrı ayrı anlatılıyor. Hasta hekim ilişkileri üzerine de eğitimler vermekteyiz. 
85 PUAN VE ÜZERİ PUAN ALANLAR GÖREVLENDİRİLİYOR
Teorik ve pratik sınavlar yapıyoruz, 85 ve üzeri puan alıp sertifika almaya hak kazananları da acil servislerde ve 112 acil yardım hizmetlerinde görevlendiriyoruz. Bu eğitim Acil Hekimliği Sertifika Programı kapsamının temel eğitimi olup, doktor ve diğer sağlık çalışanlarımızın mezun oldukları okullar bu sistemde çalışmaları için yeterli değil. Bu eğitimlerle başlayan diğer sertifika eğitimlerini tamamlayan arkadaşlarımız sistem içinde hem hastane acillerinde hem de 112 acil sistemlerinde çalışmayı hak ediyorlar."
Teorik eğitimlerden sonra sadece Edirne'de bulunan ve birebir insan vücudu gibi yapılan simülatörlü eğitim maketi üzerinde hazırlanan senaryo uygulandı. Pratik eğitim sırasında 50 yaşında kendini kötü hisseden bir hasta ihbarının 112'ye gelmesiyle başlayan bir senaryo oynandı.
GERÇEĞİNİ ARATMADI  
Senaryoya göre de 112'ye eşinin kendini kötü hissettiğini bildiren bir kadının aramasıyla hasta bilincini kaybetti. Olay yerine gelen ekip ve hastayı kalbi ve solunumu durmuş şekilde buldu. Ekip kalp ve solunumu durmuş olan hastada yapması gereken uygulamaları gerçek yaşamdaki vakada ne yapılıyorsa maket üzerinde uyguladı ve hasta hayata döndü. 
İNSANI ARATMAYAN MAKET SADECE EDİRNE'DE 
Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şubesi'nde görevli Eğitmen Merve Aydınöz, eğitimlerin personelin almakla zorunlu olduğu bir eğitim olduğunu belirterek gerçeğini aratmayan senaryo simülatörlü eğitim maketi üzerinde uygulandıktan sonra neler yapıldığını aktardı. 
Aydınöz, “Maket özel bir maket sim-man dediğimiz bir maket. Yapılan tüm basının doğruluğunu, derinliğini, dakikada ne kadar bası yapılması gerektiğini ölçen, uygunsuz yapıldığında da uyarı veren bir alet. Tüm ritimleri de ekranda görebiliyoruz. Birebir insan vücudu gibi yapılmıştır. Damar yolu açıldığında damar yapısı buna uygun olarak yapılmıştır. Soluk yolu açılacağı zaman buna uygun anatomik yapısı vardır. Ciğerleri şişmekte inmekte. Tüm uygulamaları maketimiz sayesinde gerçekleştirebiliyoruz. Maketimiz sadece ilimizde bulunmaktadır” dedi. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
T.Ü.'de 6 milyonluk kayıp!
Köprüye sessiz açılış
Aramızdan ayrılanlar
Av. Pınar ekibiyle iş başında
‘Edirne hizmete aç’
Saraç ailesinin acı günü
Kıtlık kapıda!
Prof. Dr. Cem Uzun'a yeni görev
Uyguner ‘İl Genel’e aday
Bir engeli de bürokrasi!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx