ANASAYFA
19 Ekim 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
ETSO'dan 'K' türü yetki belgesi bilgilendirmesi
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, tayımacılıkta K türü yetki bilgisi konusunda oda üyelerini bilgilendirdi.
Haberin Yayın Tarihi: 12-01-2018 07:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
ETSO'dan 'K' türü yetki belgesi bilgilendirmesi

ETSO Başkanı Zıpkınkurt, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğiyle yapılan protokol çerçevesinde 10 Ekim 2005 tarihinden itibaren ETSO'nun Edirne ili sınırları içerisinde K türü yetki belgesinin düzenlenmesi işlemleri ile yetkilendirildiğini ve bu görevini halen yerine getirdiğini belirterek şunları kaydetti
“2017 yılının Mart ayında görüşe açılmasının ardından Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği taslağına Odamızın ve K türü yetki belgesi düzenleyen diğer Odaların Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) öncülüğünde belirtmiş oldukları görüşler, sektörün tüm faktörlerinin de görüşleri doğrultusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yeniden hazırlanmış ve 08.01.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile yapılan başlıca değişiklikler;
BELGE ALMA ŞARTLARI HAFİFLETİLDİ 
Yeni Yönetmelik ile yeni K1 belgesi almak için şahıslardan istenen asgari kapasite şartı 30 tondan 25 tona, şirketle için istenen asgari kapasite şartı 110 tondan 50 tona, K3 belgesi almak için istenen asgari kapasite şartı 45 tondan 35 tona indirilmiştir.
BELGE ÜCRETİ DÜŞÜRÜLDÜ
Yürürlükten kaldırılan Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre 2 Ocak 2018 tarihinde 24 bin 307 TL olan K1 belgesi bedeli 10 bin TL'ye, 12 bin 152 TL olan K2 belgesi bedeli 10 bin TL'ye, 12 bin152 TL olan K3 belgesi bedeli 5 bin TL'ye düşürülmüştür.
Yetki Belgesi için istenen evrakların azaltıldı, başvuru formunun kaldırıldı
Yetki belgesi için istenen evraklar azaltılmış, K1 ve K3 yetki belgesi talep edecek gerçek kişiler ile K2 belgesi talep edecek gerçek/tüzel kişilerden Oda kayıt belgesi ve imza sirküleri istenmesi zorunluğu kaldırılmıştır. Ayrıca başvuru formları kaldırılarak sadece dilekçe ile başvuruda bulunma şartı getirilmiştir.
Yetki Belgesinde Asgari Kapasiteyi Sağlayacak Araçların Yaş Şartı Kaldırıldı.
K1 ve K3 yetki belgeleri için asgari kapasiteyi sağlayacak araçlarda istenen 20 yaş şartı yeni yönetmelik ile kaldırılmıştır.
SERMAYE ŞARTI KALDIRILDI
K1 ve K3 yetki belgeleri için gerekli olan sermaye şartı yeni yönetmelik ile kaldırılmıştır.
PANELVAN DIŞI TAŞITLAR KAPSAM DIŞI BIRAKILDI
Kamyonet cinsi olarak tescil edilen taşıtlardan, taşıt tescil belgesinde kamyonet (BB-Van)/Panelvan olarak kayıtlı, sürücü dahil 4 veya daha fazla koltuğu bulunan taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar yönetmeliğin kapsamı dışarısında bırakılmıştır.
Taşıt Kartı ücreti / Taşıt Kartı Yenileme Ücreti / Muayeneden Düşen Taşıtlar için ekleme üc-reti
Yeni Yöne-tmelik ile Taşıt Kartı ekleme ücreti 300 TL olmuş, Yetki belgesinde ekli taşıtlar için ye-nileme ücreti taşıt kartı ücre-tinin % 20 Si (2018 yılı için 60 TL) ve muayenesi olmadığından dolayı yetki belgesinden düşen taşıtların tekrar yetki belgesine eklenmesi ücreti ücreti taşıt kartı ücretinin % 20 Si (2018 yılı için 60 TL) olmuştur.
Yenileme hakkı biten veya iptal edilen yetki belgelerine indirim
Daha önceden yetki belgesi alıp ta yetki belgesi iptal olan veya yenileme süresi, geçen yetki belgeleri için aynı belgenin talep edilmesi halinde % 50 indirimli olarak yetki belgesi düzenlenmesi imkanı getirilmiştir.
Gerçek kişinin ölümü halinde varislerinin talebi halinde ücreti iadesi imkanı
Yeni karayolu taşıma yönetmeliği ile geçerli yetki belgesi sahibi gerçek kişinin vefatı halinde varislerinin talebi doğrultusunda yetki belgesinin kalan süresi kadar belge ücreti iadesi yapılacaktır.
Yıllık güvenli sürüş eğitimi şartı
Yetki belgesi sahiplerine çalıştırdıkları şoförleri için Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen özel mesleki yeterlilik kurslarından yılda en az 7 saat süreyle %70'i pratik ve %30'u ise teorik bölümden oluşan güvenli sürüş eğitimini aldırma zorunluluğu getirilmiştir.
SAYISAL TAKOGRAF VERİLERİNİ YEDEKLEME VE KART VERME OTORİTESİ GÖNDERME
Yetki belgesi sahiplerine sayısal takograf kullanılması zorunlu olan ve yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı bulunan taşıtları için, sayısal takograf ünitelerindeki verileri, taşıtların trafiğe çıktığı tarihten itibaren üçer aylık dönemler halinde elektronik ortamda arşivlemek ve bu veriyi ayda bir defa Bakanlıkça belirlenen kart verme otoritesine gönderme zorunluluğu getirilmiştir.
U-ETDS PROJESİ
Türkiye'deki yolcu, eşya ve kargoların anlık olarak takibine ilişkin U-ETDS Projesi ile elektronik ve uzaktan denetim yapılabilmesi için yasal zemin oluşturulmuştur.
Yönetmelikte yapılan diğer değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün www.kugm.gov.tr internet sitesinin ziyaret edilmesi gerekmektedir. Yetki belgesi almak için gerekli evrak listesi ve dilekçe örnekleri Odamızın www.etso.org.tr internet adresinde bulunmaktadır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
T.Ü.'de 6 milyonluk kayıp!
Köprüye sessiz açılış
Aramızdan ayrılanlar
Av. Pınar ekibiyle iş başında
‘Edirne hizmete aç’
Kıtlık kapıda!
Saraç ailesinin acı günü
Prof. Dr. Cem Uzun'a yeni görev
Uyguner ‘İl Genel’e aday
Bir engeli de bürokrasi!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx