ANASAYFA
18 Ocak 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tarıma acil önlem şart
21.Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, Türk tarımı, hayvancılığının tehlike altında bulunduğunu, küresel iklim değişikliği nedeniyle bölgesel tarımsal ürün desenlerinin tekrardan gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi.
Haberin Yayın Tarihi: 13-02-2018 07:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tarıma acil önlem şart

Eski Milletvekili Şimşek yaptığı yazılı açıklamada, insanların yaşamlarını idame ettirmeleri için temel ihtiyaç maddelerine gereksinimleri bulunduğunu, bunların başında et, süt, yumurta, gıda gibi temel ihtiyaç maddelerinin geldiğini hatırlatarak şunları söyledi:


“En son açıklanan Ülkemiz Nüfusunun yüzde 7.5'unun köylerde yaşaması, tarımsal ürünlerin ve hayvanların ithal edilmesi sonucu dışa bağımlı olması ülke geleceğimiz için çok endişe verici boyuttadır.


2008 yılından beri yazmış olduğum basın demeçlerimde ise bu konulara dikkat çekmiştim. Tekrar söylüyorum. Türk tarımı, hayvancılığı tehlike altındadır. Başta çiftçi kuruluşlarımız olmak üzere, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığımızı göreve çağırıyorum. Ben göreve hazırım. Acilen önlemleri alarak, Türk Tarımını ve Hayvancılığını geliştirmeli, desteklemeliyiz. Kaderini rantiyecilere bırakmamalıyız. Ülkemiz için diğer tehlike altında olan küresel iklim değişikliğidir. Bölgesel tarımsal ürün desenlerini tekrardan gözden geçirilmelidir. İklim değişikliği nedeniyle, bazı bölgelerimizde yetişmez denen tarımsal ürünler yetişmektedir.


Bugün Rusya dahi komşu ülkeler ile yaşadığı sorunlar nedeniyle, tarımsal ürünlerde dışa bağımlı olmaktan şikayet ederek, tarımı destekleme kararı almıştır. Biz ise var olan tarım ve hayvancılığımızı yok ederek, rantiyecilere teslim ederek, dışa bağımlı hale getiriyoruz. Başta çiftçi kuruluşlarımız olmak üzere ayakta uyuyor. Başkanları ise koltukları ellerinde gitmesin diye, üreticilerimizi bu duruma gelmesine seyirci kalıyorlar.
Çiftçi kuruluşlarımıza sesleniyorum. Buyurun geliniz Türk Tarımının, Hayvancılığının ne durumda olduğunu, nereye gittiğinin bilimsel veriler ışığında, üreticilerinde katıldığı bölgesel sempozyumlar yapalım. Sonuç ne çıkacak? Ülkemizde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde çalışan yaklaşık 120 bin kişi, ülkemizde 30 bin kişi ziraat mühendisi, 10 bin kişi ziraat mühendisi iş arıyor. Durmadan Ziraat Fakültelerimiz mezun veriyor. Bu kadar tarım ve hayvancılık konusunda uzmanlarımız olmasına rağmen gelinen nokta ise çok acıdır. 
Açık Çağrımdır. Gelin bu tarım ve hayvancılık konusunda dışa bağımlılığına, tarım arazilerinin yok edilmesine dur diyelim. Üreticilerimizi destekleyelim. Dışa bağımlılıktan kurtulalım. Hep birlikte; düşünen, üreten, paylaşan Türkiye yaratalım.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Edirne'nin her yeri sorun’
Soğanda Bosna-Hersek oyunu
Aramızdan ayrılanlar
Seçmenlerin dikkatine
Pazarcılar'dan Gürkan'a destek
Müzede 'Selfie' günü!
‘Vatandaşlık hakkınızı kullanın’
Kocaman yürekli minikler!
Çocuklar elektronik giysi tasarladı
‘Kazan patlaması kader değildir’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE