ANASAYFA
18 Ocak 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Erbakan hocamız söylemişti’
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Suriye meselesinin çözümü için bölge ülkelerinin dışındaki ülkelerden destek beklemenin abesle iştigal olduğunu söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 13-02-2018 07:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Erbakan hocamız söylemişti’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
SP Genel Başkan Yardımcısı İriş, Suriye konusunda öz eleştiri yaparak, Suriye meselesinin kör düğüm haline geldiğini ancak meselenin bölge ülkeleriyle çözümlenmesi gerektiğini söyledi. İriş, “Diplomatik trafiği hızlandırarak, tüm ülke kabiliyetlerimizi ortaya koyarak bu ateşi ancak biz söndürebiliriz” dedi.


İriş, Suriye konusunda görüşlerini tarihten örnekler vererek değerlendirdi. Öncelikle her zamankinden daha fazla milli birlik beraberliğe ihtiyaç olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan İriş, siyasilerin de ortak heyecanı yakalamak zorunda olduğuna dikkat çekti. “Çözümü bölge ülkelerinin dışındaki ülkelerden destek beklemek abesle iştigaldir” diyen İriş, Suriye meselesine 2001 yılından başlayarak değindi ve gazetemize yaptığı röportajında şunları aktardı:


“ERBAKAN HOCAMIZ MECLİS KÜRSÜSÜNDEN SÖYLEMİŞTİ”


“Sıcak bir ortamın içindeyiz. Her zamankinden daha fazla milli birlik beraberliğe ihtiyaç var. Vatanımızın birliğine, bütünlüğüne, kardeşliğimize zarar verecek tüm faaliyetlere her yönüyle karşı dururuz. Suriye konusuna gelince ki bunun öncelikle bir alt yapısı var. Bilindiği gibi 2001 yıllarında Amerikan Dışişleri Bakanı olan bir kadın hanım efendi hatırladığım kadarıyla 23 ülkenin Fas'tan Endonezya'ya kadar sınırlarının değişeceğini söylüyordu. Bunu neye göre söylüyordu? Çünkü hepimizin bildiği bir gerçek var. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) Amerika'nın bizzat elinde yürütülen bir projeydi ve bu projenin hayata geçmesi ancak bu bahsedilen sınır değişikliğinin gerçekleştirilmesiyle bu hedefe ulaşılabilirdi. Ve düğmeye basıldı. 


1991'de Körfez Savaşı oldu ve hemen akabinde rahmetli Erbakan Hocamız Refah Partisi olarak Meclis'e girdi ve Körfez Harekatı'nın dış güçlerce siyonist planların bir sonucu olarak ortaya çıkarıldığını ve önce Irak'ın sonra Suriye'nin bölünme planı olduğunu ve arkasından da sınırın Türkiye'ye geleceğini hem de meclis kürsülerinde ifade etmişti. O günlerde söyledikleri anlaşılamadı algılanamadı. 


“TERÖRÜN BESLEYİCİSİ ÇEKİÇ GÜCÜ ERBAKAN HOCAMIZ TÜRKİYE'DEN ÇIKARTMIŞTIR”


Süreçte Refah Parti yükseldi 1995'te birinci parti, 1996'da iktidar oldu. Ve neticede iktidara geldiğinde terörün besleyicisi olan Güneydoğu'daki Amerika'nın organize ettiği Çekiç Güç Türkiye'den çıkartıldı. Hoca bir yıl iktidarı içinde tüm tenkitlere rağmen Çekiç Güç'ü Türkiye'den çıkarttı ve asıl mikrobun asıl problemin köküne indi. Ama aynı süreçte bir 28 Şubat süreci yaşandı. Bu süreçte maalesef dış güçlerin etkisiyle, o günkü güdümlü basın ve diğer güçlerin etkisiyle maalesef Refah Partisi hükümetten düşürüldü, parçalanma sürecine girdi. 2003 yılına geldiğimizde Irak'ın bütünüyle işgali söz konusu oldu ve Irak ne yazık ki parçalanma sürecine girdi. 


“ABD YALANCIDIR, ORTAĞIMIZ OLAMAZ”


Bugün bilindiği gibi iki de bir stratejik ortağımız stratejik müttefikimiz Amerika'dan bahsediliyor. Bir kere Amerika bizim stratejik ortağımız olamaz. Çünkü onun menfaatleriyle bizim varlığımız çatışır. Onun menfaatlerinde güçlü bir Türkiye yok. Onun menfaatlerinde parçalanmış küçük bir Türkiye var. ABD yalancıdır. Bin tane söyleyebiliriz bir örnek verelim. Hatırlarsanız yine Irak'ın işgal sürecinde kitle imha silahları var, kıyamet topları getirdiler. Kitle imha silahı arayacağız, atom arayacağız dediler aradılar sonra ne oldu kendi üst düzey yöneticileri 'yanılmışız aldatılmışız' dediler. Yalan söylediler. Kitle imha silahı var diye tüm dünyayı kandırdılar. Bu yalanlarını işgale gerekçe kıldılar ve işgal ettiler ne yazık ki. Şu an o gün bugündür 'demokrasi, medeniyet getiriyoruz' dedikleri Irak'ta 25 yıldır her gün yüzlerce onlarca hala değişik sebeplerle intihar bombacıları, terör saldırıları ile faili meçhullerle yüzlerce sivil hayatını kaybediyor. 


“ALFABEDE HARF KALMADI”


Rahmetli hocamızın dediği gibi önce Irak'ı sonra Suriye'yi parçalayacaklar sonra da Türkiye'ye sıra gelecek demişti. Nitekim bu süreçler başlamış oldu. Şu anda Suriye'de ismini bilemeyeceğim kadar alfabede harf kalmadı. YPG MTG A'dan Z'ye tüm harfleri yaz üçer üçer böl gruplar oluştu. Bunların hepsi ABD İsrail işbirliği oluşturulmuş paralı askerlerdir. Bunların hepsi taşerondur. 


“OK YAYDAN ÇIKTI. ZAMAN ÇEKİ DÜZEN VERME, BİRLİK ZAMANI”


Özetle geldiğimiz noktada ok yaydan çıktı, ateş bacayı sardı. Şimdi yeniden kendimize çeki düzen verme zamanı. Tüm bu yaşananları sağlıklı şekilde analiz etme zamanıdır. Ülke birliğine, bütünlüğüne ve bu özellikle harekata zarar verecek hiçbir söz ve davranış asla olamaz. Öz eleştiri yaparak, Suriye meselesi bir kör düğüm haline gelmiştir. Suriye meselesinin çözümü için bölge ülkelerinin dışındaki ülkelerden destek beklemek abesle iştigaldir. Biz bu bölgede yaşıyoruz. Bu bölge insanlarıyla, komşularımızla ne yapıp edip ortak noktalar bulup bu ateşi söndürmek, barışa en kısa zamanda ulaşmak için tüm gayretlerimizi göstermeliyiz. 


“TÜM SİYASİLER ORTAK HEYECANI YAKALAMAK MECBURİYETİNDEDİR”


Diplomatik trafiği hızlandırarak, tüm ülke kabiliyetlerimizi ortaya koyarak bu ateşi ancak biz söndürebiliriz. Bir taraftan da tüm partiler siyasiler ortak bir heyecan yakalamak mecburiyetindedirler. Bu ülke meselesidir. Ordu milletimizin ordusudur. Gençler bizim evlatlarımızdır. Vatan da hepimizindir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Edirne'nin her yeri sorun’
Soğanda Bosna-Hersek oyunu
Aramızdan ayrılanlar
Seçmenlerin dikkatine
Pazarcılar'dan Gürkan'a destek
Müzede 'Selfie' günü!
‘Vatandaşlık hakkınızı kullanın’
Kocaman yürekli minikler!
Çocuklar elektronik giysi tasarladı
‘Kazan patlaması kader değildir’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE