ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Umut Çalışan: Yanlış Adam
“Ilgın ve Aral'ın babası, Sevgi'nin kocası. Çiçeği burnunda yazar...”
Haberin Yayın Tarihi: 20-02-2018 07:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Umut Çalışan: Yanlış Adam

İsmail DEMİRAY'ın röportajı


Umut Çalışan. 


“Ilgın ve Aral'ın babası, Sevgi'nin kocası. Çiçeği burnunda yazar...” 


Umut Çalışan, kendini en kısa böyle tanıtıyor.


O, “Yanlış Adam” isimli kitabın yazarı…


Kendisini daha yakından için soruyoruz:


İlk olarak sizi tanıyabilir miyiz? Umut Çalışan kimdir, Yanlış Adam'ı yazma macerası nasıl başladı?


1979 Havsa doğumluyum. İlk ve ortaokulu Havsa'da tamamladıktan sonra Edirne Teknik Lisesi Elektrik Bölümünden mezun oldum. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne askerden sonra, halen devam eden yüksek lisans hayatına evlendikten sonra başladım. İlkokul yıllarında oturduğumuz evin karşısındaki İlçe Kütüphanesi sayesinde kitaplarla tanıştım. Ama kütüphanede en çok ciltlenmiş Milliyet Çocuk dergilerini sevdim. Onlar sayesinde çizgi roman seven biri olarak büyüdüm. Roman türüne yönelmem çok daha sonraları oldu. İşte o yıllarda tanıştığım bir çizgi roman forumuna yazdığım, dört bölümlük olarak planladığım ama yarım kalan bir hikâye olan Yanlış Adam, çok daha sonraları, yazar ağabeyim Mehmet Mollaosmaoğlu'nun da teşvikiyle büyüyerek şu an elinizde tuttuğunuz kitaba dönüştü. 


Fantastik polisiye türünde fazla eser yok, kitabınızdan biraz bahsedebilir misiniz? 


Fantastik kurgu, ülkemizde yerli yazarlar tarafından yeni yeni işlenmeye başlayan bir tür. Maalesef çok fazla örneği yok. Bunun da en büyük sebebi okurumuzun Türk fantastik kurgusuna şimdilik alışık olmaması. Örneğin Los Angeles'te yaşayan John'un havada uçmasını doğal karşılayabilirlerken, aynı karakterin adı Ahmet ya da Mustafa olduğunda "yok artık daha neler" tepkisi verip aynı ilgiyi göstermiyorlar. Yanlış Adam'ı da bu türe bir başlangıç kitabı olabilecek şekilde, çok fazla zorlama kurgulara yönelmeden, en azından gerçek bir şehir üzerine kurgulamaya çalıştım. Olayların Edirneli herkesin aşina olduğu mekanlarda geçmesinin, okurun yabancı fantastik kurgudan Türk fantastik kurguya geçiş sürecini kolaylaştıracağını düşünüyorum. 


Yanlış Adam, Edirne'de geçiyor. Yerel bir hikaye yazmanın artıları ve eksileri nelerdir? 


Az önce de dediğim gibi Edirneli herkesin bir şekilde önünden geçtiği, adını bildiği yerlerde geçiyor kitabım. Ancak yine de benden önceki Edirneli yazarların aksine Edirne'nin arka planda kaldığı, olaylara sadece fon oluşturduğu bir kitap yazmaya gayret ettim. Edirne'nin tarihi mekânlarından neredeyse hiç bahsetmedim. Benim hikâyem Söğütlük'te, Kaleiçi'nde, Mega Park'ta geçti. Yerel bir hikayenin en büyük artısı hedef kitleye daha kolay hitap edebilmek, daha kolay ulaşabilmek sanırım. Hele de Edirne gibi okuma oranı yüksek bir şehre hitap ediyorsanız işiniz daha kolay. İnsanlar kendi şehrinden, hatta kendi sokağından bahseden bir kitaba büyük ilgi gösteriyorlar. Ama bunun yanında pek çok şeyin gerçeğine birebir uymak zorunda olması işleri biraz zorlaştırıyor. 


İlk kitabını yayımlatabilmiş bir yazar olarak, sizinle aynı yolda ilerlemek isteyen yazar adaylarına tavsiyeleriniz neler? 


Aslında tavsiye verebilecek bir konumda mıyım bilmiyorum; zira yolun daha çok başındayım. Ancak yayımlatabilmek dediğiniz için söylüyorum; Kitap yazmak ve kitap yayımlatmak birbirinden tamamen farklı iki süreç. Özellikle yayımlatmak süreci başlı başına bir makale konusu. Ama yazmak kısmını sorarsanız, haddim olmayarak yazabilmenin anahtarı okumaktır diyebilirim. Bence bir insan ne kadar çok okursa ortaya o oranda başarılı işler çıkarabilir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama