ANASAYFA
26 Mart 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
97 yıllık miras
Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'un dizeleriyle hayat bulan İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 97'nci yılı Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla kutlandı...
Haberin Yayın Tarihi: 13-03-2018 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
97 yıllık miras

Olgay GÜLER
Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'un dizeleriyle hayat bulan İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 97'nci yılı Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi (EYBAL) tarafından hazırlanan programla kutlandı.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen program Halk Eğitim Merkezi ASO Salonu'nda düzenlendi. Programa Edirne Valisi Günay Özdemir, 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle çok sayıda öğrenci katıldı. 
ÖĞRENCİLER İŞARET DİLİYLE İSTİKLAL MARŞI OKUDU
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan törende milli marşımız EYBAL öğrencileri tarafından kurulan koronun işaret diliyle eşlik etmesiyle okundu. Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, İstiklal Marşı'mızın milletimizin 20'nci yüzyılın ilk çeyreğinde yaşadığı özel bir tarihi süreci ve bu sürece bizzat tanıklık eden milletin acılarıyla ızdıraplarıyla ve sevinçleriyle yoğrulan bir şairin kaleminden ortaya çıktığını söyledi. Cırıt şunları söyledi; 
“İstiklal Marşı'mızın yaşanan tarihi ve doğal bir sürecin sonucunda ortaya çıktığını onu dinleyen milletimizin her ferdi gönlünde ve zihninde uyandırdığı duygu ve düşüncelerden anlayacaktır. İstiklal Marşı'mızın bir müsabakayla başlayan, TBMM'de kabulüyle sonuçlanan aşamalar o açıdan bakıldığında fiili durumun resmileşmesidir. Hepimiz biliyoruz ki bu müsabaka daha açılırken böyle bir marşı ancak Mehmet Akif Ersoy'un yazabileceği bilinmektedir. Bir bakıma bütün bu resmi uygulamalar Mehmet Akif Ersoy'un milletiyle yaşadığı tarihi bir süreç içerisinde zihninde ve gönlünde olgunlaştırdığı dizelerin kağıt üzerine dökülmesine vesile teşkil etmiştir. 
Büyük şair çok iyi bilmektedir ki, kaleme aldığı marşın her kıtasında milletinin ayrı bir vasfı yer almakta ve her mısrasında yaşanan tarihi süreç ifade edilmektedir. Bu marşın tekrar yazılması demek o tarihi tecrübelerin tekrar yaşanması, tekerrür etmesi demektir ki, bütün bu zor günleri yaşayan ve milletine aşık olan bir şair için bu hiç de temenni edilebilecek bir temenni değildir. İstiklal marşımızın 10 kıtası başlı başlına tarihi bir manifestodur. Bu açıdan marşımızın muhtevasının anlam kazanabilmesi için onu doğuran tarihi koşullarının iyi bilinmesi gerekli olacaktır. Milli marşımız dün ve bugün arasında tarihi bir köprü vazifesi görmektedir. İstiklal marşımızı sevmek ülkemizi sevmektir, İstiklal marşımızı coşkuyla söylemek ülkemize ve bağımsızlığa sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmaksa onurumuza, şerefimize, haysiyetimize sahip çıkmaktır.” 
ERSOY'UN PORTRESİ YAPILDI
EYBAL Öğrencisi Gülcesu Kahraman'ın tören sırasında sahnenin bir köşesinde Mehmet Akif Ersoy'un portresini çizmesi de törenin ilgi çeken detayı oldu. Kahraman tören boyunca kara kalem çalıştığı Ersoy'un portresini çizerek milli şaire verdikleri değeri gösterdi. 
MİNİK ÖĞRENCİ HERKESİ DUYGULANDIRDI
Cırıt'ın konuşmasının ardından törende İstiklal Marşı'nı ezbere okuma ve Safahat'tan bir şiir okuma ile Mehmet Akif ve gençlik temalı kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreninden sonra İstiklal Marşı'nı ezbere okuma yarışması birincisi İpsala Serhat İlkokulu öğrencisi Ülküm Gülce Görgülü herkesi duygulandırdı. Görgülü sahneye gelerek İstiklal Marşı'nı ezbere okurken, salondaki vatandaşlar da duygu dolu anlar yaşadı. 
EYBAL öğrencileri tarafından hazırlanan İstiklal Marşı'nın kabul edildiği gün ve Mehmet Akif Ersoy'un gençliği temalı programın ardından tören sona erdi.

        

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
Özcan'a veda teşekkürü
Özakıncı sektörün başpehlivanı
İki adımda komşu
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Asırlık yaş kütüğü
Edirnespor Şampi...
‘Ermeni Toplumu' sergisi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE