ANASAYFA
13 Aralık 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tarımda 'hukuk' zaferi
Edirne'nin Uzunköprü İlçesine bağlı Saçlımüsellim Köyü'ndeki tarım arazisine yapımına başlanan patlayıcı depolarının imar planı Edirne İdare Mahkemesi'nce iptal edildi… Mahkeme gerekçeli kararında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca depoların yapımına olanak sağlayan plan değişikliğinin hukuka, planlama esasları ile şehircilik ilke ve esaslarına aykırı olduğuna hükmetti… Davaya müdahil olan Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği, mahkeme kararının tarım topraklarında yapılmak istenen her tür plana karşı emsal nitelikte olduğuna dikkat çekti…
Haberin Yayın Tarihi: 13-03-2018 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tarımda 'hukuk' zaferi

Edirne'nin Uzunköprü İlçesine bağlı Saçlımüsellim Köyü'ndeki tarım arazisine yapımına başlanan patlayıcı depolarının imar planı Edirne İdare Mahkemesi'nce iptal edildi. Mahkeme gerekçeli kararında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca depoların yapımına olanak sağlayan plan değişikliğinin hukuka uygun olmadığına ve planlama esasları ile şehircilik ilke ve esaslarına aykırı olduğuna hükmetti. Davaya müdahil olan Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği, mahkeme kararının tarım topraklarında yapılmak istenen her tür plana karşı emsal nitelikte olduğuna dikkat çekti.
Yüzbaşı Kimya Şirketi'nin sahibi olduğu patlayıcı depolarının yakınında arazisi bulunan Mustafa Canikoğlu adlı işadamının avukatları Önder Barlas ve Beril Topçuoğlu aracılığıyla söz konusu depoların yapılmasına olanak sağlayan imar planının iptali için Edirne İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Davaya Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği de avukatları Bülent Kaçar aracılığıyla müdahil oldu. Mahkeme verdiği kararla imar planını iptal etti ve gerekçeli kararını UYAP sistemi üzerinden yayınlayarak taraflara tebliğ etti.
GEREKÇELİ KARAR
Edirne İdare Mahkemesi'nin kararında,” Bu durumda, Edirne İli Uzunköprü İlçesi Saçlımüsellim Köyü Demircili Çiftliği mevkii 1697 ve 1698 parsel nolu taşınmazlarda 737 m2 alanlı 140 tonluk patlayıcı madde depolama amaçlı olarak yapılan 1/1.000 ölçekli uygulama imar planı ile 1/5.000 ölçekli nazım imar planı değişiklik teklifinin 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri ve 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 9'uncu maddesi uyarınca onaylanmasına ilişkin dava konusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü'nün 14/10/2016 tarih ve 16696 sayılı kararında hukuka uygunluk bulunmamaktadır” denildi.
UZUNKÖPRÜ ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ'NİN AÇIKLAMASI
Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği Yöneticisi Neşe Topçu ve Avukat Bülent Kaçar, gerekçeli kararın açıklanmasının ardından düzenledikleri basın toplantısında şunlara yer verdi:
“Saçlımüsellim Köyü Demircili Çiftliği mevkiinde Yüzbaşıoğlu Kimya şirketinin tarım topraklarımız üzerine Patlayıcı Madde Deposu kurabilmek için yaptırdığı plan değişiklikleri Edirne İdare Mahkemesince iptal edilmiştir. Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği olarak müdahil olduğumuz bu davada yapılan keşif sonrası düzenlenen bilirkişi heyet raporunda plan değişikliklerinin bir çok sebeple hukuka, doğaya, tarıma aykırı olduğu saptanmıştı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü'nün hangi akla hizmet bu hukuksuz plan değişikliklerine imza attığını anlamıyoruz. Ancak bu karar ile Trakya tarım toprakları üzerinde tarımsal faaliyet dışında hiçbir kalem oynatılamayacağı umarız anlaşılacaktır. 
3194 sayılı İmar Kanunu'nun 3'üncü maddesinde, herhangi bir sahanın, her ölçekteki plan esaslarına, bulunduğu bölgenin şartlarına ve yönetmelik hükümlerine aykırı maksatlar için kullanılamayacağı, 8/1-c. maddesinde de, tarım arazilerinin Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nda belirtilen izinler alınmadan tarımsal amaç dışında kullanılmak üzere planlanamayacağı hükmü yer almaktadır.
3083 sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu'nun 19'uncu maddesinde; "Uygulama alanlarında bulunan tarım arazileri, zorunlu sebepler olmadıkça tarım dışı amaçlarla kullanılmaz. " hükmü yer almaktadır.
5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nun 13'üncü maddesinin birinci fıkrasında ise; "Mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri tarımsal üretim amacı dışında kullanılamaz." hükmü yer almakta iken Uzunköprülülere, Trakyalılara sormadan nasıl Ankara'dan plan yapmaya kalkarsınız? Tarım bölgesinde tarım dışı faaliyete nasıl izin verirsiniz? Bu nasıl bir kanun tanımazlık ve ciddiyetsizliktir. Üç ayrı kanuna aykırı bir plan değişikliğine imza atan ve onay veren yetkililere nasıl bir yaptırım uygulanacak?  Bu hukuksuzluğa onay verenlerinde idari ve yasal olarak takipçisi olacağız. 
Davaya konu nazım ve uygulama imar planlarının Edirne İli Çevre Düzeni Planına uyumlu olmadığı, İl Çevre Düzeni Planında yer alan, tarımsal niteliği birinci öncelikli korunacak alanlar fonksiyonuna dayanak olan 5403 sayılı Kanun'un 13'üncü maddesi hükmü gereği, patlayıcı madde depolama tesisi için kamu yararı kararı bulunmadığı ve yapı tarımsal amaçlı olmadığından, plan değişikliğinin tarımsal niteliği birinci öncelikli korunacak alanlar fonksiyonu ile uyumlu olmadığı mahkeme kararı ve bilirkişi raporu ile kesin olarak tespit edilmiştir.
Edirne İdare Mahkemesi gerekçeli kararında 1/1.000 ölçekli uygulama imar planı ile 1/5.000 ölçekli nazım imar planı değişikliğinin hukuka uygun olmadığına ve planlama esasları ile şehircilik ilke ve esaslarına aykırı olduğuna hükmetmiştir.
Trakya'nın ve Türkiye'nin tarım topraklarında yapılmak istenen her tür plana karşı Edirne İdare Mahkemesinin verdiği bu karar önemli ve emsal niteliktedir. İdari işlemlerle, plan değişiklikleriyle kanunun üstüne çıkılamayacağını kamu yararına, doğaya aykırı davranılamayacağını umarız yetkililer bu kararla çok iyi anlamışlardır. 
Unutulmaması gereken Trakya'da hakim fonksiyonun tarımsal faaliyetler olduğudur. Bir de hukuksuzluğa her zaman karşı çıkan ve çıkacak olan Uzunköprülülerin, Trakyalıların olduğu unutulmamalıdır. Trakya'da hukuksuzluğa ve doğa talanına karşı anayasal ve yasal haklarımızı kullanarak doğamızı, arazilerimizi korumaya kararlıyız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
446 konut buzdolabı!
Demir iddialı konuştu
Gürkan'dan üniversitelilere çağrı
Hayal treni!
Milli Eğitim Müdürü değişti!
Maaşıyla burs sözü
Et üreticisinin çığlığı!
Düzensiz göçle mücadelede eşgüdüm
Komşu 2019'a Edirne'de girecek
CHP’li kadınlar kolları sıvadı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE