ANASAYFA
26 Mart 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Komşuyla çevre çalıştayı
Bulgaristan - Türkiye Bölgesinde Çevrenin Korunması İçin Ortak Girişimler Projesi Sınır Ötesi Bölgesinde Çevrenin Korunması İçin Alınması Gereken Önlemler Çalıştayı Hilly Otel'de gerçekleşti…
Haberin Yayın Tarihi: 13-03-2018 07:58
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Komşuyla çevre çalıştayı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Bulgaristan - Türkiye Bölgesinde Çevrenin Korunması İçin Ortak Girişimler Projesi Sınır Ötesi Bölgesinde Çevrenin Korunması İçin Alınması Gereken Önlemler Çalıştayı Hilly Otel'de gerçekleşti. İki günlük çalıştayda Bulgaristan ve Türkiye'de çevrenin korunması için birlikte neler yapılabileceği konusunda beyin fırtınası yapıldı.
Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı'nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği (S.Ö.İ) Programının birinci teklif çağrısı kapsamında Edirne İl Özel İdaresi ve Bulgaristan'ın Aytos Belediyesi işbirliğinde yürütülen CBOO5.1.12.087 sayılı 'Bulgaristan - Türkiye Bölgesinde Çevrenin Korunması İçin Alınması Gereken Önlemler' konulu çalıştay dün başladı. 
Çalıştayın açılış konuşmasını Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaadddin Uğur yaptı. Uğur, iki günlük çalıştayda Bulgaristan ve Edirne'den katılımcılarla birlikte Sınır Ötesi Bölgesindeki çevre sorunları hakkındaki görüşler, sağlıklı bir doğa ve geri dönüşümün önemi, projenin konulara getirdiği çözüm ve katkılar konusunda yapılacak konuşmalar ve sunumlarla birlikte Aytos ve Edirne çalışma gruplarının yapacağı fikir alışverişlerinin projeye artı değer sağlayacağını ve yeni işbirliklerinin kapısını aralayacağını belirtti. Uğur konuşmasında şunlara yer verdi:
“Edirne İl Özel İdaresi ve Aytos Belediyesi işbirliğiyle Sınır Ötesi Bölgesi'nde çevre sorunlarına çözümler üretmek, halklarımızı sağlıklı ve temiz bir çevreye kavuşturmak, bu konuya ilişkin bilinç ve duyarlılığı, toplumsal farkındalığı artırmak büyük önem arz etmekte ve öncelik alanımızı oluşturmaktadır. 
Projemizin amacı, doğa koruma kapasitesinin geliştirilmesi ve sınır ötesi bölgesinde işbirliği girişimlerinin geliştirilmesiyle ortak doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve yönetimi olarak belirlendi. Bu amaçlara ulaşmak için proje kapsamında köylerimize dağıtmak üzere 706 adet geri dönüşüm kutusu alındı. 
GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİYLE İLGİLİ EĞİTİMLER DE DÜZENLENECEK
Aytos Belediyesi tarafından da yeşil atıkların toplanması için ekipman alımı yapıldı. Çalıştay sonrası merkez ve 8 ilçede geri dönüşümün önemine dair eğitimler düzenleyeceğiz. Eğitim başlıkları çevre uzmanımız tarafından belirlenecek. Aytos'ta 'Şehrimizi Beraber Temizleyelim' isimli bir etkinliğin de dahil olduğu final forum düzenlenecek ve bu faaliyetle projemizi sonlandıracağız.     
Çevre kirliliği konusunda en iyi çözümü bulma arayışımızda sizlerle çalışmaktan, doğayı koruma çabalarında Aytos Belediyesiyle ortaklık sürdürmekten mutluluk duyar, çalıştay programımıza katıldığınız için teşekkür ederiz."
Aytos Belediye Başkanı Vasil Edrev, Proje Koordinatörü Çiğdem Yiğit Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Çevre Yönetimi ve Denetim Şube Müdürü Yener Taş, Aytos Belediyesi'nden ekolog Katya Ivanova'nın sunumlarını yaptı. Çalıştay öğleden sonra münazaralarla devam etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
Özcan'a veda teşekkürü
Özakıncı sektörün başpehlivanı
İki adımda komşu
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Asırlık yaş kütüğü
‘Ermeni Toplumu' sergisi
Edirnespor Şampi...
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE