ANASAYFA
26 Mart 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Vergilerimiz Atatürk düşmanlarına gidiyor’
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Atatürk düşmanlarına aktardığı paranın haddi ve hesabı olmadığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 13-03-2018 08:04
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Vergilerimiz Atatürk düşmanlarına gidiyor’

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Atatürk düşmanlarına aktardığı paranın haddi ve hesabı olmadığını bildirerek, “Vergilerimizle toplanan paraları Tescilli Atatürk düşmanlarına veren Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu zatlara kaç para aktardığını gizliyor” dedi. 
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, “Sözde tarihçi, Atatürk düşmanı Mustafa Armağan'ın Mart 2016 da Edirne'de verdiği konferansta Atatürk'e ve Atatürkçü Edirnelilere hakaret etmesine rağmen, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından 5 Nisan 2016'da Çanakkale'de, 15 Aralık 2016 Samsun'da ve 25 Ocak 2017'de Ankara'da konferanslar verdirildi” dedi. Atatürk düşmanı olduğu açıkça ortada olan birine konferans verdirerek para aktaran bakanlığı eleştiren Bircan, “Vergilerimiz Atatürk düşmanlarına gidiyor. Bakanlık Atatürk düşmanlarına hesapsız ve kitapsız para aktarmaya devam ediyor” diye konuştu. 
Bircan, konu hakkında verdiği soru önergesine yanıt veren Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın Bakanlıkça konferanslar verdirilmeye devam eden Atatürk düşmanlarına ne kadar para aktarıldığını açıklayamadığını söyledi.
CHP'li Bircan Atatürk düşmanlarına kaç program yaptırıldığını, ne kadar para verildiğini sormasına rağmen yanıt alamadığını kaydetti.  Bircan, “ Geçen aylarda Yavuz Bahadıroğlu, Mustafa Armağan ve Süleyman Yeşilyurt adlı kişiler bir televizyon kanalında Türkiye Cumhuri-yetinin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve manevi kızı Affet İnan'a alçakça iftira ve hakaretlerde bulundukları halde bu 3 kişiden ikisi halen bakanlık tara-fından konferans verdirilmeye devam etmektedir” dedi.
Bircan, Bakan Bak'ın Yavuz Bahadıroğlu'na"Tarihe Yazılanlar", "Asırlardır Sönmeyen Kandiller" ve "Gelenekten Geleceğe " isimlerinde 3, Mustafa Armağan'a ise "Çanakkale Zaferi" isminde bir konferansın verdirildiğini ifade ederken, neredeyse tüm illerde verdirilen konferansların toplam sayıları ve bu iki zata ödenen rakamları gizlediğini söyledi.
BAKAN BAK'IN YANITI
Milletvekili Bircan'ın soru önergesine Bakan Bak'ın yanıtı şöyle:
“Bakanlığımız bağlı kuruluşu Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nün düzenlemiş olduğu kış kampları, konferans ve panel gibi programlar içerisinde Yavuz Bahadıroğlu 'Tarihe Yazılanlar', Nizamülmülk, Mimar Sinan, Şeyh Edebali ve Akşemseddin gibi ortak tarihi şahsiyetlerin anlatıldığı 'Asırlardır Sönmeyen Kandiller' ve Selçuklu ve Osmanlı Devleti'nin medeniyet ve kültür tarihinin anlatıldığı 'Gelenekten Geleceğe'" olmak üzere üç projeye; Mustafa Armağan ise yine tarihimizin ortak değerlerinden 'Çanakkale Zaferi'nin anlatıldığı iki programa katılmıştır. Süleyman Yeşilyurt ise Bakanlığımız bünyesinde yapılan programların hiçbirinde yer almamıştır.
Kredi ve Yurtlar Kurumunun faaliyetlerine katılacak programcılar, Kurumun ilgili personeli tarafından önceden dinlenilmek suretiyle denet-lenmekte ve onay sürecine tabi tutulmaktadırlar.
Eğitim faaliyetlerinde sunum yapan katılım-cıların; milli, manevi ve tarihi değerlerimiz ile ilgili ötekileştirici bir dil kullanmalarına müsaade edilmemekte, aksine kendilerinden; birleştirici, bütünleştirici ve kucaklayıcı bir dil kullanmaları istenmektedir. Bu tür faaliyetlerde; uç fikirlere ve bunları savunan kişilere, milletimizin ortak değeri hâline gelmiş kişilerin manevi şahsiyetlerine yönelik aşağılayıcı ve nefret duygusu uyandırıcı bir dil kullanılmasına asla müsaade edilme-mektedir.
Söz konusu eğitimler, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 22/d maddesi gereğince hizmet alımı yöntemiyle, yüklenici firmalar üzerinden yapılmaktadır.
Programlar, içeriğinde müzik, kültür ve benzeri değişik öğeleri barındıran bir konsept şeklinde takdim edildiğinden, programa katılan bütün katılımcılara ortak ödeme yapılmakta ve bu nedenle kişi başına tahakkuk eden miktar konusunda elimizde bilgi bulunmamaktadır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
Özcan'a veda teşekkürü
Özakıncı sektörün başpehlivanı
İki adımda komşu
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Asırlık yaş kütüğü
‘Ermeni Toplumu' sergisi
Edirnespor Şampi...
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE