ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
T.Ü.'de 'Aile Hekimliği' zirvesi
Türkiye'nin ilk Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı olma özelliğini taşıyan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin ev sahipliğinde 7'nci Uluslararası Trakya Aile Hekimliği Kongresi gerçekleştirildi...
Haberin Yayın Tarihi: 23-03-2018 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
T.Ü.'de 'Aile Hekimliği' zirvesi

Olgay GÜLER
Türkiye'nin ilk Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı olma özelliğini taşıyan Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı ev sahipliğinde gerçekleştirilen '7'nci Uluslararası Trakya Aile Hekimliği Kongresi' başladı. 
T.Ü. Balkan Kongre Merkezi'nde düzenlenen kongreye Türkiye ve yurtdışından çok sayıda konusunda uzman hekim katıldı. Kongre öncesinde 21 Mart akşamı Rektörlük Senato Salonu'nda tanıtım toplantısı gerçekleştirilirken dün de Balkan Kongre Merkezi'nde açılış yapıldı. 


Kongrenin açılışında konuşan T.Ü. Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nezih Dağdeviren, Türkiye'nin sağlığı ve aile hekimliği için üretmeye ve çabalamaya çalıştıklarını belirterek; “Hep Türkiye'nin sağlığı ve aile hekimliği için üretmeye çalışıyoruz, inşallah nefesimiz yettiğince Türkiye'nin sağlığı ve aile hekimliği için yürümeye devam edeceğiz. Bu kongreye teşrif edenlere çok teşekkür ediyorum, iyi ki geldiniz. Bu yıl uluslararası boyutta katılımlarımız var. İnşallah seneye katılım daha fazla olur. İnşallah uluslararası politik gerginlikler insanları buraya katılmaktan vazgeçirmez. Türkiye güzel günlere gidiyor, biz de aile hekimleri olarak bu güzel günlerde yerimizi almak için emek harcıyoruz” dedi. 


Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Esra Saatçi de Edirne'nin aile hekimliği açısından önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatarak; “Edirne'nin aile hekimliğinin camiamızda ayrı bir yeri var. Burada kurulan ilk aile hekimliği ana bilim dalıdır Türkiye'deki. İlk kez 2001 yılında aile hekimliği günleri burada yapılmıştır. Tarihte çok önemli bir yere sahiptir. Bugün ülkemizin farklı ana bilim dallarındaki profesör hocalarımızın bazıları buradan yetişmiş ve gitmişlerdir. Gerçekten çok değerli hocalarımızın bulunduğu, aile hekimliği için çok önemli şeyler yapan bir yerde olmanın mutluluğu ve gururu içerisindeyiz” diye konuştu. 


Avrupa Aile Hekimliği Araştırma Ağı ve Avrupa Aile Hekimliği Birliği (WONCA) Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ungan ise kongrenin önemine değinerek genç doktorlara seslendi. Ungan; “Bu toplantının değerinin bilinmesi açısından tüm genç arkadaşlarıma bu tip toplantıları desteklemek adına katılmalarını ve organizasyon dahilinde her türlü etkinlikte yer almalarını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı. 


Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan da Aile Hekimliği'ne her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarının altını çizerek; “Yedincisini düzenlenen Trakya Aile Hekimleri Kongresi'nin açılışında bulunmaktan mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Böyle önemli bir toplantıyı Edirne'de aksatmadan başarıyla sürdüren başta Nezih Dağdeviren hocama ve onun kıymetli ekibine teşekkür edi-yorum. Bundan sonra da saha da pratisyen olarak, kendileriyle üniversitede hocalarımızla bir-likte üretimi yapan teorisyenler olarak her anında birlikte ola-cağımızı bilmelerini istiyorum” şeklinde konuştu. 


Açılış konuşmalarında son olarak söz alan T.Ü. Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet Muzaffer Demir ise T.Ü.'nin Balkanlar vizyonuna dikkat çekerek; “Bizim ana bilim dalımız Türkiye'nin kurulan ilk ana bilim dalı. Bu bayrak iyi ellere verildi ki bugünlere geldi. Ana Bilim Dalımızın vizyonunu genişletip Balkanlar'a taşıdık. Bu konuda en aktif bölümlerimizden bir tanesi. Dolayısıyla hocalarımı canı gönülden tebrik ediyorum. Üniversitemizin Balkan vizyonuna bu kadar büyük katkı gösteren bir ana bilim dalımız varken, her zaman yanlarında olacağımızı söylüyorum ve söz veriyorum” dedi. 


Açılış konuşmalarının ardından kongreye çeşitli konularda uzman isimlerin sunumuyla devam etti. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke