ANASAYFA
11 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ağaç kardeşleri yetişiyor
TEMA Vakfı'nın 2015 yılında başlattığı ağaçlandırma ve çocuklara yönelik doğa eğitimi projesi olan 'Ağaç Kardeşliği' projesi Edirne'de bu yıl 5 okulun 5 sınıfındaki 105 öğrenciyle uygulanıyor...
Haberin Yayın Tarihi: 03-04-2018 07:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ağaç kardeşleri yetişiyor

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal Edirne'de yürütülen 'Ağaç Kardeşliği' Projesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Çoğal söz konusu projenin 'Çocuklar Hatıra Ormanları'nın oluşturulmasını sağladığına dikkat çekerek şunları kaydetti:


“TEMA Vakfı'nın 2015 yılında başlattığı ağaçlandırma ve çocuklara yönelik doğa eğitimi projesi olan 'Ağaç Kardeşliği' projesi bu yıl ilimizde Merkez Plevne İlkokulu, Enez Büyükevren Aziz Yörük İlkokulu, Enez Cumhuriyet İlkokulu, Enez Hasköy İlkokulu, Süloğlu İlkokulu olmak üzere 5 okul ve 5 sınıfla birlikte toplam 105 öğrenciyle uygulanacaktır. Proje ilde TEMA Vakfı İl Temsilcisi ve Trakya Üniversitesi Genç TEMA'lar, İlçelerde TEMA Vakfı Enez  ilçe sorumlusu Umut Güney, TEMA Vakfı Süloğlu ilçe sorumlusu Sevgi Toktaş tarafından yürütülecektir.


AĞAÇ KARDEŞLİĞİ


Proje kapsamında planlanan tüm faaliyetler için, Adım Adım Oluşumu bünyesinde 'Yardımseverlik Koşusu' yapan koşucular aracılığıyla bağış toplanıyor. Adım Adım koşucularının bağış çağrılarıyla toplanan her 100 TL'lik bağış; bir çocuğun yıl boyunca doğa eğitim programına katılmasını ve eğitim sonunda bulunduğu yöreye uygun doğal türlerdeki tohumlarla kendi fidanını yetiştirmesini, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve TEMA Vakfı iş birliği ile tesis edilen hatıra ormanı arazilerinde çocuklar adına 'Çocuklar Hatıra Ormanları'nın oluşturulmasını sağlıyor. 


'NEDİR BU EKOSİSTEM?'


Proje kapsamında yapılacak ilk etkinlik 'Nedir Bu Ekosistem?' Ekosistemde bulunan varlıkları tanıyan öğrenciler, varlıklar arası etkileşimin farkına varıyorlar. İkinci etkinlik 'Orman Dedektifler' bu etkinlik ile öğrenciler ellerinde büyüteçler ile ağaçlarda dedektif gibi incelemeler yapıyorlar. Üçüncü ve dördüncü etkinlikler ile tohumu tanıyan öğrenciler Karaçam tohumunu toprakla buluşturup çimlenme aşamalarını gözlem defterlerine not alıyorlar. Böylece öğrenciler yakın çevresini tanırken bir taraftan da tohumdan fidana fidandan ağaca bitki yetiştirmenin gereklerini öğrenerek ağaç sevgisiyle etkinliklere devam ediyorlar. Fidanların büyümesini izleyen çocuklar programın sonunda; ekosistem, endemizim, biyoçeşitlilik gibi kavramlarla tanışacak.


İlkokul 3. sınıfta başlayıp, dördüncü sınıfta devam eden uzun soluklu bu projede doğa eğitim programıyla çocukların doğada yaparak, yaşayarak öğrenmesi ve doğayla giderek azalan ilişkilerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda oluşturulan 'Çocuklar Hatıra Ormanları'yla da erozyonla mücadeleye katkı sunulması hedefleniyor.


Edirne'de projeye katılan öğrenciler adına Çanakkale Ormanı'nda fidan dikimi gerçekleştirilerek, öğrencilere fidan  sertifikaları dağıtıldı. İlimizde 105 öğrencinin doğa eğitimi almasına katkı sunmalarından dolayı projeyi okullarında uygulayan idareci ve öğretmenlere,  Projeye yaptıkları bağışlarla kaynak sağlayan bağışçılarımıza, bağışlarıyla çocukların doğa eğitimi almasına  destek olan Edirne Eğitim-İş Sendikası Şube Yönetim Kuruluna, Adım Adım'İyilik Peşinde  Koş' koşusuna katılarak çocuklar için bağış toplayan TEMA Vakfı İl Temsilci yardımcısı Av. Cansın Çoğal'a, Av.Neslihan Türkay Hukuk Bürosuna, TURYAP Temsilcisi Şaban Türker'e, Edirne Ticaret Borsası başkanı Özay Öztürk ve yönetim kuruluna  teşekkür ederiz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Damla Çisem ve Serhat nişanlandı
Kaynana gelin adaş çıktı
Ormanlık alanda mangal yasağı
Mezbelelik deresi
Evde 110, kapıda 220
‘Test uygun imkanlarla yapılmalı’
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
Bu da motorlu damat!
Kendisi de arı gibi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE