ANASAYFA
20 Mart 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Öğrenciyi ayıran anlayış’
Eğitim-İş Edirne Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulayacağı liseye geçiş sisteminin büyük mağduriyetler yaratacağını öne sürerek, bu duruma imza atanları istifaya davet etti.
Haberin Yayın Tarihi: 14-04-2018 07:14
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Öğrenciyi ayıran anlayış’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI

Eğitim-İş Edirne Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulayacağı liseye geçiş sistemini eleştirerek büyük mağduriyetler yaratacağını öne sürdü. Şube Başkanı Nedim Zobar, “Öğrencileri dahi ayıran anlayışı kabul etmiyoruz” diyerek, 1.2 milyon öğrenciyi yeniden tartışmanın içine atan, streslerine stres katan, bu duruma imza atanları istifaya davet etti.

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı, MEB’in uygulayacağı liseye geçiş sisteminin yaratacağı mağduriyet ve olumsuzlukları kamuoyu ile paylaştı. Başkan Zobar, bakanlığın öğrencileri yine gözden çıkardığını belirttiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ÖĞRENCİYİ AYIRAN ANLAYIŞI KABUL ETMİYORUZ”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), aylardır konuşulan ve 1.2 milyon öğrenci ve velilerinin de yakından takip ettiği, liselere girişte yeni merkezi sınava ilişkin kılavuzu nihayet yayınladı. Böyle bir sistem alelacele uygulanamaz. ‘En azından bu yıl askıya alınıp gelecek yıl için ortak akılla bir sistem oluşturulsun’ dememize rağmen, ısrarla ‘bu yıl uygulayacağız’ diyen bakanlık, öğrencileri yine gözden çıkardı. Okul seçiminde ve dağılımında adil davranmayan bakanlık toplam 10 bin lise içinden sadece 1376 tanesini sınavla öğrenci alacak lise olarak belirledi.

Kontenjanlar göz önüne alındığında imam hatip liselerine yapılan ayrıcalık açıkça görülecektir. Okul sayıları yönünden de imam hatip liseleri önceliklendirilmiş, köklü birçok Turizm otelcilik, Sağlık Meslek ve diğer meslek lisesi alanları ve okulları ya göz ardı edilmiş ya da sınavla alacak kontenjan sayısı sınırlı tutuldu.

“MEB ÖĞRENCİLERİ YİNE GÖZDEN ÇIKARDI”

Veriler göstermektedir ki MEB, imam hatiplerin talep görmemesi ve başarı düzeylerinin düşük olmasının ve özel okulları teşviğin üç yönlü formülünü buldu.

İmam Hatipleri sınavla öğrenci alan okullara dönüştürüp talebi, zorunlu geçişi gerçekleştirmek böylece talep ve başarı düzeyini arttırmak. Birçok il ve büyük ilçelerde yıllardır tercih edilen en başarılı öğrencileri (yüzde 2, yüzde 3 dilimindeki ) okulları sınavsız alan okul, başarı düzeyi daha düşük okullarımızı ise sınavla öğrenci alan okul olarak tanımlayarak yıllardır başarılı olan okulların başarısını da düşürmek. Böylece kendi başarı durumuna göre okul bulamayan öğrenciler ile velileri özel okullara mahkum etmek. Başarı oranı yüksek olan köklü okullarımızı, proje okulu adı altında sınıflandırarak başta öğretmen kadrosu olmak üzere her açıdan içlerini boşaltan bir sistemi getirilmek isteniyor.

EDİRNE’NİN SAYILI LİSELERİNİN OLMAMASI ŞAŞIRTIP KIZDIRDI

Ayrıca Trakya'nın ve Edirne'nin sayılı liselerinden olan Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi ve ülkemizin en köklü liselerinden olan Edirne Lisesi'nin de bu listeye dahil edilmemesi, “her ne hikmetse” nitelikli okul olarak düşünülmemesi liseye geçiş sınavındaki Türkiye derecesi yapmış bir il olan Edirne'yi ve Edirnelileri fazlasıyla şaşırtmış ve kızdırmıştır.

 “BÜYÜK MAĞDURİYETLER YARATACAK”

Ülkedeki tüm çocukların eşit, parasız, bilimsel, laik ve kamusal eğitime ulaşmasını sağlamakla yükümlü Bakanlık, var olan eşitsizliği daha artıracak bir liseye geçiş sistemi getirdi. Öğrencilerin dört yıl boyunca emeğini heba edecek bir uygulama söz konusudur ve büyük mağduriyetler yaratacak.

Eğitim-İş olarak bugün 1.2 milyon öğrenciyi yeniden tartışmanın içine atan, streslerine stres katan, bu duruma imza atanları istifaya davet ediyoruz. Milli Eğitim Bakanı yani tüm okulları eşit yapması, fırsat eşitliği sağlaması gereken makam okulları nitelikli ve niteliksiz diye tanımlayarak ve o tanımlamanın arkasında da durarak bugün bu uygulamaya imza atmıştır. Yapılması gereken fiziki yapı, kadro, donanım, okul bütçesi açısından tüm okulları eşit hale getirmek, buna rağmen başarısızlık söz konusu ise liyakatsiz yöneticilerine hesap sormak olmalı. Öğrencileri dahi ayıran anlayışı kabul etmiyoruz. Bizim için tek bir yavrumuzun gelecek hayalinin kıymeti büyüktür. Onların zamanından, emeğinden, duygularından çalmaya kimsenin hakkı yoktur.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Anneye son bakış
Sağlıkta şiddet
Çakma ürün operasyonu!
'fizy'de Edirne'den 3 lise
Ciğer öğretmeni!
Otoparka dönerli çözüm
Traktörde deniz patlıcanı!
‘Türkiye düşmanlığı arttı’
BAL'da son 4 hafta ilk 4 takım
Zumbanın 'en özel' hali
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE