ANASAYFA
26 Mart 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Tarım sigortası şart’
Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, tarım sigortasının üretici açısından önemli olduğunu, mutlaka yaptırması gerektiğini söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 16-04-2018 07:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Tarım sigortası şart’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 


Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, tarım sigortasının üretici açısından önemli olduğunu belirterek, mutlaka yaptırması gerektiğini açıkladı. Kurumların ve devletin üreticiye tarım sigortasını yaptırmaya yönelik teşvik edici yöntemler de uygulayabileceğini söyledi. Erken, “Edirne'de bu kadar afat oluyorsa sigorta şart” dedi.


Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, mevsimsel değişiklikler ve yaşanan afatlara dikkat çekerek, tarım sigortasının da üretici açısından vazgeçilmez olduğunu kaydetti. Bu konuda teşvik edici yöntemler uygulanabileceğini de belirten Erken, konuyla ilgili olarak şu görüşleri aktardı:


“ZARAR EDE EDE BU DA YAYGINLAŞACAKTIR”


“Tarım sigortası bu kadar afat oluyorsa Edirne'de mutlaka yapılmalıdır. Özellikle buğday ve benzeri ürünlerde mutlaka tarım sigortası olması gerekiyor. Yaşadığımız en son dolu geniş alanlara yayılmış olsaydı zararın hat safhada olabileceğini düşünmek dahi istemiyorum. Onun için mutlaka üreticilerimizin tarım sigortası yaptırmalarından yanayız. Bununla ilgili olarak da zaten gittiğimiz genel kurullarda talepler doğrultusunda konuşmalar yaptığımız konuşmalarda da ifade etmeye çalışıyoruz. Zarar ede ede mutlaka bir gün bu da yaygınlaşacak. Bu daha teşvik edici olmalı. 


“TEŞVİK EDİCİ YÖNTEMLER UYGULANABİLİR” 


Kurumların, hükümetin bu konuda daha yaptırım uygulatması veya tarım sigortası yapanlara daha kolaylıklar getirmesi anlamında bu tür çözümlere gidilebilir diye düşünüyorum. Ürününün hasat öncesi afattan dolayı zarar görmesini, hasat edememeyi kimse istemez. Bu konuda da teşvik edici yöntemler uygulanabilir düşüncesindeyim.” 


ENERJİ BEDELLERİNİN HASATTA ÖDENMESİ GİRİŞİMLERİ SÜRÜYOR


Öte yandan Erken tarımda kullanılan enerji bedellerinin hasat döneminde ödenmesiyle ilgili girişimlerin de hala sürdüğünü belirtti ve şöyle konuştu:


“Enerji bedelleri bilindiği gibi enerji özelleşti. Bundan sonra tarımda da kullanılan enerjilerin aboneliği meskenlerde olduğu gibi günü geldiğinde okunuyor okunduğunda da on gün içinde ödeme yapılması gerektiğini ifade ediyorlar. Yıllarca söylüyoruz tarımda tüketilen enerjinin hasat döneminde ödenmesiyle ilgili hala girişimlerimiz sürüyor. Bu anlamda söylemlerimiz de devam edecek. Tarımda kullanılan enerji bedellerinin hasat sonunda ödenmesi konusunda yetkililer hükümetin devletin bu konuda yardımcı olacağını ümit ediyoruz.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
Özcan'a veda teşekkürü
Özakıncı sektörün başpehlivanı
İki adımda komşu
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Asırlık yaş kütüğü
‘Ermeni Toplumu' sergisi
Edirnespor Şampi...
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE