ANASAYFA
26 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Uluslararası öğrencilere Temel İlkyardım Sertifikası
Trakya Üniversitesinde öğrenim gören farklı ülkelerden gelen uluslararası öğrencilere yönelik temel ilkyardım eğitimi düzenlendi.
Haberin Yayın Tarihi: 07-05-2018 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Uluslararası öğrencilere Temel İlkyardım Sertifikası

Türkmenistan, Kosova, Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Suriye, Afganistan, Yunanistan, Bulgaristan gibi 11 farklı ülkeden Türkiye'ye eğitim almak için gelen öğrencilere yönelik düzenlenen eğitimler neticesinde İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Cengiz Kalkan'ın katılımları ile ilkyardımcı sertifikaları takdim edildi.


Sertifika töreninde konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan; “Küçük adımı sonradan gelecek daha büyük adımlar izler. O sebeple, belki bu ilk adımdır ama biz bunun devamını farklı şekillerde bizlerden ne zaman ne tür eğitim almak isterseniz İl Sağlık Müdürlüğü olarak, ekip arkadaşlarımızla her zaman sizinleyiz, emrinizdeyiz, yanınızdayız. Bir eğitim almak, bir adım atmak,  sadece bir eğitim ve bir adım değildir. Dostluk kurdunuz, burada abileriniz oldu, ablalarınız oldu. En önemlisi hayatta nedir?Tanışmadır. Tanışma, çok önemli bir eylemdir. Yunus Emre'yi bilir misiniz? Yunus Emre'nin hayatını inceleyin. Ama maalesef dil, şive problemi çıkar. Divan Edebiyatından, Osmanlıca, Türkçe lügat kullanarak onun bilgilerinden çok istifade edebilirisiniz. Der ki; gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Devamı da var. Hani sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalıcı değil. Kalıcı olan kurduğumuz dostluklar, ilişkiler ve bunlarla beraber birlikte yapacağımız insanlığa hizmet. Sizler bizim parçalarımızsınız. Ayrılmaz parçalar.

 

Vücudumuzun bir parçasısınız. Yerine göre elimiz, yerine göre ayağımız, yerine göre başımızsınız. Dolayısıyla sizin bu hamleniz bizim için sadece burada gelip ilkyardım eğitimi alma hamlesi değildir. Bunun çok ötesinde bizim kaynaşmamız, eski tarihi, milli, dini değerlerimizi iç içe geçirerek bizi gelecekte bekleyen her türlü olumsuzluklara karşı birliktelik ruhumuzu pekiştirmektir. Bu şekilde inanın, bu eylemleri böyle düşünün. Büyük ufuklu düşünün. Ben sizin böyle düşünerek bu adımı attığınıza da yürekten inanıyorum” dedi.


Edirne İl Sağlık Müdürlüğü İlkyardım Eğitim Merkezi'nde düzenlenen Temel İlkyardım Eğitimlerine katılan öğrencilere, okullarda veya yatılı yurtlarda yaşanabilecek olası bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren durumlarda, sağlık görevlileri tarafından tıbbi yardım sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılmasını ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek ve meydana gelmesi muhtemel afet, olağan dışı durum, büyük kaza vb. durumlarda can kaybını en aza indirmek, olay yerindeki müdahalede hızlı ve doğru davranışların sergilenmesini sağlamak amacı ile temel yaşam desteği, yanıklarda, yaralanmalarda, zehirlenmelerde, kırık, çıkık, burkulmalarda, kanamalarda, boğulmalarda ilkyardım ve taşıma teknikleri konulu eğitimler veriliyor. İlki 26 Nisan 2018 tarihinde başlayan eğitimlerimiz 4 grup halinde 8 Mayıs 2018 tarihine kadar devam edecek.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
2 Avukat FETÖ'den gözaltında
Hasat bayramı
‘Sevgi ve hoşgörü kazandı’
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
252 üniversite öğrencisine 3 aylık iş
TÜ'ye bir akreditasyon daha
Kadınlara bisiklet eğitimi
Meteoroloji'den sıcak uyarısı
Gündem ‘sağlık turizmi’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE