ANASAYFA
20 Mart 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Muhtarlarla istişare
AK Parti Edirne Teşkilatı, köy muhtarlarıyla Lalezar Tesisleri'nde bir araya geldi.
Haberin Yayın Tarihi: 16-05-2018 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Muhtarlarla istişare

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 


İl Başkan Vekili Nesim İba, Özel İdare'nin merkeze bağlı köylerdeki yatırımıyla ilgi bilgi verdi. İba, “Sayın Cumhurbaşkanımız, köy yollarının tamamının asfaltlanmasını, bundan sonra stabilize yol veya soğuk asfalt dediğimiz sathi kaplama yol yapılmamasını, yapılmış olanların da kısa bir süre içinde sıcak asfalt veya beton yol haline getirilmesini istedi” dedi.


AK Parti İl Başkan Vekili İba, kahvaltılı toplantıda öncelikle İsrail'in Filistin'de başlattığı soykırımı şiddetle ve nefretle kınadı. İba, “81 ilde eş zamanlı olarak şehir meydanlarında bu zulmü PTT önünde protesto edeceğiz. Sivil toplum kuruluşları ve siyasi partililerin katılımıyla gerçekleşecek olan basın açıklamasına destek bekliyoruz” dedi.


İba, muhtarlara yönelik çalışmadan söz ederek, “Daha önce önceki dönem İl Başkanımız İlyas Akmeşe, Merkez İlçe Başkanımız Avukat Çağrı Muştu ve il genel meclisi üyelerimizle bir çalışma başlatmıştık. Köylerimizin muhtarlarımızın sorunlarına yönelik çalışmanın ilk toplantımızı yapmıştık. Birincisinde gelen talepler alınmıştı ikincisinde de basına kapalı kısımda müzakere yapacağız. Bundan sonra nelerin yapılacağı istişare edilecek. Mahalle ve köyler olmak üzere iki grup halinde yapmayı uygun gördük. Öncelikle köylerin durumunu ele alıp daha sonra aynı çalışmayı mahallelerde yürüteceğiz. Bu çalışmayı önemsiyoruz” diye konuştu. 


KÖYLERDEKİ YATIRIMLAR


Özel İdare'nin merkeze bağlı köylerdeki yatırımıyla da ilgi bilgi veren İba şunları söyledi:


“Bilindiği üzere İl Özel İdaresi'nin görev ve sorumluluk alanına giren köy sayısı merkezde 37'dir. 2018 mali yılında merkez köyler için İl Özel İdaresi'nden planlanan proje sayısı toplamda 21 adettir. Bu projelerin 14 tanesi yol, 2 tanesi gölet, 3 tanesi kanalizasyon ve 2 tanesi köy üst yapı işlerinden oluşmakta olup, toplam proje bedeli 3 milyon TL'dir. Bunların dışında bu yıl yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle bozulan tarla yollarının ıslahı için İl Özel İdaresi tarafından program oluşturulmuştur. Merkez köylerin tarla yolları için 7 Nisan tarihinde başlayan program 37 adet köy için 30 Mayıs tarihinde tamamlanacaktır. 


Yine diğer ilçelerde olduğu gibi merkez ilçeye bağlı köylerde de birinci kat ve ikinci kat asfalt ile stabilize programında bulunan köylerin köy içi yollarına da mutlaka girilmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda öncelikle yatırım programında yer alan köyler başta olmak üzere yatırım programında yer almasa da köy içi yolları bozuk olan diğer köylerimizin de talepleri halinde köy içi yollarına girilecektir. Köy içi yolları bozuk olan köylerimiz için muhtarlıkların İl Özel İdaresi'ne dilekçe ile müracaatları yeterli olacaktır.


Son olarak KÖYDES programından bahsetmek istiyorum. KÖYDES programı kapsamında ilimize tahsis edilen toplam 16 milyon 580 bin 885 TL'nin 2 milyon 317 bin 587 TL'si merkez ilçeye ayrılmıştır. Ayrılan bu ödenek ile yatırım programına toplam 6 adet proje alınmıştır. Bu projelerin 5 adedi içme suyu, 1 adedi ise yol projesidir. Yol projesi Karakasım - Orhaniye - Elçili arası 6 kilometre, beton yol projesidir. Burada yol projeleri için ekstra birkaç şey söylemek istiyorum. 


“CUMHURBAŞKANIMIZ, SATHİ KAPLAMA YOL YAPILMAMASINI İSTEDİ” 


Sayın Cumhurbaşkanımız, sayın başbakanımıza köy yollarının tamamının asfaltlanmasını, bundan sonra stabilize yol veya soğuk asfalt dediğimiz sathi kaplama yol yapılmamasını, yapılmış olanların da kısa bir süre içinde sıcak asfalt veya beton yol haline getirilmesini istemiştir. Sayın Başbakanımız da konu ile ilgili İçişleri Bakanımıza ilk talimatı vermiş ve KÖYDES yatırım programına alınan yol projelerinin sıcak asfalt veya beton yol olmasını istemiştir. Yani uygulama bu yıl KÖYDES aracılığı ile başlamış bulunmaktadır. 


“2018 YILI PİLOT YIL OLARAK SEÇİLDİ”


2018 yılı pilot yıl olarak seçilmiş ve bu yıl tüm illerde deneme uygulamalarına başlanmıştır. Edirne olarak biz de bu yıl deneme amaçlı olarak 25 kilometre sıcak asfalt ve beton yol uygulamasına başladık. Bu yıldan beklenen amaç hangi köy yollarının beton hangilerinin sıcak asfalt yapılacağının belirlenmesi ve ilk uygulama sonuçlarının değerlendirilmesidir. Değerlendirme sonuçlarına göre bir planlama yapıp hangi köy yolları beton hangileri sıcak asfalt olacak belirlenecek ardından artık köylerimiz de modern yollara kavuşacaktır.”


Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Anneye son bakış
Sağlıkta şiddet
Çakma ürün operasyonu!
'fizy'de Edirne'den 3 lise
Otoparka dönerli çözüm
Ciğer öğretmeni!
Traktörde deniz patlıcanı!
‘Türkiye düşmanlığı arttı’
BAL'da son 4 hafta ilk 4 takım
Zumbanın 'en özel' hali
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE