ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne Lavanta kokacak!
Edirne'de tarımsal çeşitliliği arttırma, ekonomik, tarımsal girdilere katkı sağlama ve tarım odaklı kültürel, gastronomi turizmine destek olmak amacıyla hayata geçirilen 'Edirne Lavanta Tarla Günleri' 7 - 10 Haziran tarihlerinde 'Edirne Lavanta Kokacak' sloganıyla gerçekleştirilecek...
Haberin Yayın Tarihi: 04-06-2018 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne Lavanta kokacak!

Konuyla ilgili yapılan Edirne Tanıtım Turizm Derneği'nce yapılan açıklamada 7 - 10 Haziran tarihlerinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün 5 yıldan beri yürüttüğü çalışmalar sonucu Edirne ve Trakya'da lavanta tarımını geliştirmeye yönelik lavanta tarla günleri organize edildiği belirtildi. Söz konusu etkinliğin amacının tarımsal çeşitliliği artırma, ekonomik, tarımsal girdilere katkı sağlama ve tarım odaklı kültürel, gastronomi turizmine destek olmak olduğu ifade edildi.


Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Edirne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Edirne Tanıtım Turizm Derneği işbirliğinde 7-10 Haziran 2018 tarihlerine gerçekleştirileceği belirtilen etkinliklerde lavanta tarımının ve getirilerinin görsel, turistik öğelerle tanıtımına yer verileceğine de yer verildi. Öte yandan etkinliklere Edirne'de üretim yapan kozmetik ve kimya firması PERAJA'nın da ana sponsor olarak destek vereceği belirtildi.


Konuyla ilgili açıklama yapan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, tıbbi ve aromatik bitkilerin bölgemiz için alternatif olabilecek tarımsal ürün grupları arasında olduğu, bu kapsamda da 5 yıl önce Lavanta ile ilgili çalışmalara başlandığını söyledi. Tülek; “Amacımız bölgemiz için bir model oluşturmak ve lavanta tarımını ve kültürünü bölgemizde yaygınlaştırmak. 2015 yılından itibaren Edirne de lavanta tarımı ile ilgili çalışmalar başlamış olup Enstitü merkez ve Karaağaç Lozan Caddesi olmak üzere iki lokasyonda araştırma ve deneme çalışmalarını yürütüyoruz. Aynı zamanda Enstitümüzde kurulan buhar distilasyon ünitesi ile lavantalardan uçucu yağ elde ediyoruz. Geçtiğimiz yıl da lavanta tarla günü düzenlemiştik. Bu yıl daha çok kişiye ulaşmak ve lavanta tarımı ile ilgili bilgilendirmek ve bunu planlama çerçevesinde geliştirilmesi adına 4 günden oluşan etkinlikleri işbirliği içinde yapacağız. Bu anlamda kurumsal amaçlarımıza ulaşmak ve Enstitümüzün tanıtımı açısında da önemli etkinlikler olacaktır. Dört gün boyunca lavanta tarlalarımız belirli saatlerde ziyaretçi ve halkımıza fotoğraf ve inceleme amaçlı açık olacaktır. Lavanta tarımı ile ilgili herkesi etkinliklere davet ediyoruz" dedi.


"EDİRNE'DE BİR LAVANTA KÖYÜ NEDEN OLMASIN ?"


Edirne Lavanta Tarla Günleri etkinlikleri paydaşlarından Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu da Edirne'nin bir turizm şehri olduğunu, kendilerinin de Edirne turizminin 12 ay aktif olmasını ve alternatifleri artırarak her türlü potansiyelini kullanması için çalıştıklarını söyledi. Bacıoğlu; “Gastronomi, etkinlik ve agroturizm eğilimi ve ilgisi Dünya'da giderek artıyor. Bu anlamda görsellik ve turizm öğesi olarak Dünya'yı etkisi altına almış lavantanın cazibesini Edirne ile örtüştürmek için bu tip etkinliklerle işbirliği içinde çalışmalar yapalım dedik. Enstitümüz öncülüğünde Edirne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde ve Edirneli bir firma olan PERAJA desteği ile bu etkinlikleri düzenliyoruz. Bu yıl belirli hedef gruplara yönelik etkinlikler düzenledik. Özellikle lavantanın görselliği ve fotoğraf gücünden yararlanmak için odaklandık. Belki ilerde hem diğer tarımsal ürünlerin satıldığı, gastronomi turistlerinin ve fotoğrafçıların akın ettiği bir lavanta köyümüz olacaktır. Lavantanın pazar bulması paralelinde hem tarımdan hem turizmden kazanacağız. Gelecek yıllara Edirne'de lavanta tarımı arttığı ölçüde bu etkinlikler de zenginleştirilebilinir” diye konuştu 


PEREJA İleri Kimya Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Edirne Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Susesi ise Edirneli ve Edirne'de ciddi bir  yatırım yapmış firma olarak bu etkinliklere destek olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.  


EDİRNE LAVANTA GÜNLERİ ETKİNLİKLERİ 


Edirne Lavanta Günleri 'Edirne Lavanta Kokacak' etkinlikleri kapsamında ilk gün Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü bahçesinde çocuklarla ve fotoğrafçılarla lavanta tarlası buluşması, hediyelik eşya tasarımları, oyunlar ve çocuklara yönelik buğday, çeltik, ayçiçeği tanıtım çalışmaları olacak. 


İkinci gün yine Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü bahçesinde Edirne İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan 'Edirne Lavanta Kokacak' isimli tarımsal yayım projesi kapsamında davetli ve kurum temsilcilerinin katılımı etkinlikler gerçekleştirilecek. Burada mini tarla konseri, konuşmalar, lavanta hasadı gösterimi ve lavanta tarımı konusunda bilgilendirme, çeşitli materyallerle lavanta tarlası fotoğraf çekimleri, el sanatları ve koku atölyeleri, konser ve benzeri etkinlikler düzenlenecek. 


Üçüncü gün ve 4. gün Karaağaç Lozan Caddesi tarlasında yine fotoğraf ve el sanatları sergisi olacak. Lavanta tarlaları halk tarafından gezilebilecek ve fotoğraf çekilebilecek. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Elektrik fabrikası kadınların
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Kale surları mezbelelik kalacak
Adnan ustaya Şed
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke