ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Proje okulları projesizliği
Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar Edirne'de Süleyman Demirel Fen Lisesi' ile Sosyal Bilimler Lisesi'nin de proje okul kapsamına alındığını duyurdu.
Haberin Yayın Tarihi: 13-06-2018 06:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Proje okulları projesizliği

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI


Zobar, “Proje okul, nitelikli okul gibi süslü isimleri olan söylemlerle göz boyamaya kalkmayın, siyasi amaçlarınız için değil bilimsel eğitimde gelişimi gerçekleştirmek için reform yapın” diyerek uyardı. 


Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar Edirne'nin 'Proje Okul' uygulamasına, geçen sene Akmercan Anadolu İmam Hatip Okuluyla birlikte tanıştığını anımsattı ve Süleyman Demirel Fen Lisesi' ile Sosyal Bilimler Lisesi'nin de proje okul kapsamına alındığını söyledi. Başkan Zobar 'Proje okulları projesizliği' diyerek şu açıklamayı yaptı:


“Milli Eğitim Bakanlığı proje okulu uygulamasına geçileceğini 7 Ocak 2015 tarihinde kamuoyuyla paylaşmıştı. Pilot uygulamalar başlatılmış ve akabinde ise öğretmen kıyımı diyeceğimiz çalışmasını son sürat yaşama geçirdi. Ülkemizdeki köklü okullarımızın içi tabiri caizse 'tamamen boşaltılmış' ve gözyaşları içinde öğrencileri, öğretmenlerine veda etmişlerdir.


Aradan 3 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen MEB, 'proje okul nedir?' proje okulun amacı nedir?' gibi basit soruların cevaplarını bile henüz tam olarak verememektedir. İlgili yönetmelikler de birçok sorunun karşılığını verememektedir. Ancak çok net olduğu bir konu vardır ki proje okulu olarak kabul edilen okullarda 8 yılını tamamlamış öğretmenler kesin gidecektir 4 yılını tamamlamış olan ise 'istenilen kriterlere' uygun ise kalabilecek ve bir 4 yıl daha çalışabilecektir.


Edirne 'Proje Okul' uygulamasına, geçen sene Akmercan Anadolu İmam Hatip Okuluyla birlikte tanıştı. İlk yapılan icraat ise 'hoşa gitmeyen!' öğretmenlerin gönderilmesiydi. Eğitim öğretim başladıktan ve temel hedefi 'proje yürütmesi' beklenen bu okulda bir öğretim dönemi içerisinde hangi projelerin hayata geçirildiğini ya da alt yapısının hazırlandığını bizler de merak etmekteyiz. Çünkü İlgili yönetmeliğin ikinci maddesi der ki:


'Bu Yönetmelik, yurt içinde ve yurt dışında yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşmaları çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar ile belirli eğitim reformu ve programları uygulayan okulların proje okulu olarak belirlenmesi ve Bakan tarafından onaylanması, bu okul ve kurumlara yapılacak öğretmen atamaları, yönetici görevlendirmeleri ile bu kapsamda tanımlanan proje okullarının bünyesindeki ortaokullara öğrenci seçilmesine ilişkin usul ve esasları kapsar.'


Şimdi ise Edirne'de iki önemli okulumuz daha 'Süleyman Demirel Fen lisesi' ile 'Sosyal Bilimler Lisesi' proje okul kapsamına alınmışlardır. Aynı zamanda 'nitelikli okul' kapsamında olan bu okulları kıymetli yapan, değerine değer katanlar ise, oraya emek vermiş olan okul öğretmenleridir. Bir okulu hem nitelikli hem de proje okul haline getiren meslektaşlarımızı, sonrasında cezalandırır gibi başka bir okula göndermek, yapılabilecek en büyük vefasızlıktır.


 Ancak daha da vahim olanı şudur ki bu iki lisemizdeki süreçlerin nasıl işleyeceğini İl Milli Eğitim Müdürlüğü dahil hiç kimse bilmemektedir. Neredeyse her şeyi karmakarışık hale getirmeyi başaran Milli Eğitim Bakanlığı bu projenin de altında kalmıştır.


MERAK EDİLENLER


Merak edilen en önemli konulardan biri de bu okullara atanacak öğretmenlerin nitelikleriyle ilgilidir. Öğretmen belirleme kriterleriniz nedir? Alanında liyakat sahibi olanları tespit etme görevi kimlere aittir? Daha da önemli olan soru şudur ki 4 yılını tamamlayan öğretmenlerin kalıp kalmayacağı yerine getirilecek öğretmenlerin kimler olacağı okul müdürlerinin inisiyatifine bırakılmıştır ya da birtakım vakıfların isteği doğrultusunda mı belirlenecektir diye sormadan edemiyoruz.


Gördüğümüz şudur ki; eğitimde yaptığınız her şey, iyi olanı da kötü hale getirmektedir. Gerçek amacı eğitim öğretim olmayan liyakatsız yöneticilerle bir yere varamayacağınız açıktır. Proje okul, nitelikli okul gibi süslü isimleri olan söylemlerle göz boyamaya kalkmayın, siyasi amaçlarınız için değil bilimsel eğitimde gelişimi gerçekleştirmek için reform yapın.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
ETUS'tan 'mazot' sitemi
3 köy taşkından kurtulacak
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama