ANASAYFA
26 Eylül 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Komşuyla vize sohbeti
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu ile dernek yönetim kurulu üyesi, gazetemiz yazar ve muhabiri Orkun Akman, 18. kez kapılarını açan Alexpo Dedeağaç Ticaret Fuarı'nda iki ülke turizmine ilişkin girişimlerde bulunurken Evros kanalının canlı yayınına katılarak vize konusunu gündeme getirdi... Bacıoğlu Yunanistan'ın uzun süreli vize konusunda adımlar atması gerektiğinin altını çizerken Akman ise vize sorununu halletmeden Enez - Dedeağaç arasındaki feribot seferlerinin beklenen katma değeri sağlamayacağını vurguladı...
Haberin Yayın Tarihi: 20-06-2018 07:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Komşuyla vize sohbeti

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği, Yunanistan'ın Dedeağaç (Alexandroupoli) kentinde bu yıl 18'inci kez kapılarını açan Alexpo Dedeağaç Ticaret Fuarı'na katılım göstererek hem bölge turizmcileri ile bir araya geldi hem de e-evros kanalının canlı yayınına katılarak iki ülke turizmine ilişkin görüşlerini aktardı.


Dedeağaç Limanı'nda kurulan Yunanistan'ın çeşitli bölgelerinden katılımın sağlandığı fuarda özellikle gastronomik değerler ön plana çıkarken Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği de fuar organizasyonundan gelen özel davet üzerine fuara katılım göstererek ikili görüşmelerde bulundu.


Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Akman, Yunanistan'ın Evros bölgesinde yayın yapan Dedeağaç merkezli e-evros kanalına iki ülke turizmine ilişkin açıklamalarda bulundu.


BACIOĞLU'NDAN ORTAK ÇALIŞMA VURGUSU


Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu, bu tür fuarların hem Yunanistan hem de Türkiye'deki sınır kentleri için önemli katkılar sağladığını ifade ederek, Türkiye ile Yunanistan'ın yanı sıra Edirne ve Dedeağaç'ın ortak çalışmalar yapması gerektiğini vurguladı.


“YUNANİSTAN UZUN SÜRELİ VİZE KONUSUNDA ADIMLAR ATMALI”


Dedeağaç'ta Türk turistlerin yemek, konaklama ve otopark beklentilerinin karşılanması adına girişimlerde bulunulabileceğini, özellikle sınır kapılarındaki bekleme sürelerinin azaltılması için çalışmalar yapılabileceğini vurgulayan Bacıoğlu, “Bu konuda sadece tek taraflı düşünmemek lazım. Hem Türkiye hem Yunanistan ciddi önlemler almalı. Evet, güvenlik önemli ama turistin sınırdan hızlı geçişi de çok önemli. Ayrıca vize sıkıntısının yanı sıra Euro'daki yükseliş Türk turist girişlerini azaltacaktır. Vize sorunu, Türk turistler için olumsuz bir durum. Yunanistan'ın uzun süreli vize konusunda adımlar atması gerekiyor. Güvenilir kişilere 2 yıl 3 yıl vizeler vermesi lazım” dedi. Bacıoğlu, konuşmasını şu şekilde tamamladı:


KAZAN KAZAN FORMÜLÜ


Edirne - Dedeağaç yolunun iyileştirilmesi, turistlerin konaklama imkanı yaratılacak şekilde fırsatlar yaratılması memnuniyeti arttıracaktır. Dedeağaç'a özellikle gastronomi için gelenler var. Gastronomi açsından daha çok faaliyetler yapılabilir. Bu tip faaliyetlerin zenginleştirilmesi, Türklerin katılımının sağlanması önemli olacaktır. Bu aradaki ön yargıları kaldıracaktır. Turizm açsından bunlar çok önemli. Edirne büyük bir turizm şehri. Alışveriş açısından bölgenin başkenti çünkü satın alma gücünün en iyi kullanıldığı şehirlerden biri bu bölgede. Dedeağaç'ın çok önemli bir şehir odluğunu düşünüyoruz. Burayla ilgili çalışmalar, ortak paydada işbirliği geliştirme konusunda toplantılar yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ortak destinasyonlar yaratmamız gerekir. İki tarafın da kazan kazan formülüne uygun olacaktır. Mutlaka ortak çalışma kültürünü harekete geçirmemiz lazım.”


AKMAN'A GÖRE ÖNCELİK VİZE SORUNU


Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gazeteci Orkun Akman da e-evros kanalına yaptığı açıklamada vizenin, iki ülkenin karşılıklı turizmi açısından ne önemli sorun olduğunu vurguladı. Vizenin acilen çözülmesi gereken öncelikli bir mesele olduğunu bunun için de hem Türkiye'nin hem de Yunanistan'ın birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Akman, Enez - Dedeağaç arasında feribot seferleri konusunda ilişkin şu görüşleri paylaştı:


“VİZE SORUNU ÇÖZÜLMEDEN FERİBOT SEFERLERİ PROJESİ BEKLENEN GERİ DÖNÜŞÜ SAĞLAMAZ”


“Enez'den Dedeağaç'a, Dedeağaç'tan Enez'e feribot seferlerinin yapılması yıllardır gündemde ancak vize sorunu çözülmediği takdirde bu seferler beklenen etkiyi yaratmayacaktır. Vize sorunu yaşayan Türkler, Dedeağaç'a ve Semadirek adasına gidemeyeceklerinden ötürü bu projeden önce vize sorununun üzerine düşülmesi gerektiğine inanıyorum. Vize, feribot seferlerinin altyapı kısmını oluşturuyor. Dolayısıyla bu proje, vize konusuyla birlikte ele alınırsa iki kent arasındaki feribot seferleri beklenen katma değeri sağlar.


Bu seferlerin her gün yapılması da istenilen geri dönüşü sağlamayabilir. Çünkü vize sorununun üst safhada olduğu, Euro'nun da Türk Lirası karşısında çok fazla değerlendiği bir ortamda feribot seferleri öncelikli bir sorun olarak durmuyor. Ancak gereken şartlar sağlandığı takdirde feribot seferleri iki ülke turizmine katkı sağlayacaktır.”


EDİRNE VE DEDEĞAÇ KARDEŞ ŞEHİR AMA… 


Edirne ile Dedeağaç'ın belediyeler nezdinde kardeş şehir olduğunu ancak bu ilişkilerin son yıllarda durma noktasına geldiğini de hatırlatan Akman, özellikle sivil toplum kuruluşlarının bu birlikteliği devam ettirecek projeler sürdürmelerini ve turistler ve turizmciler açısından iyi olan diyalogların daha da üst seviyeye çıkarılabileceğini sözlerine ekledi.


DEDEAĞAÇ TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI XRISTODOULOS TOPSIDIS İLE GÖRÜŞME


Bacıoğlu ve Akman daha sonra fuar stantlarını gezip Yunan turizmcilerle ikili görüşmeler yaparken Dedeağaç'ın Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Xristodoulos Topsidis ile bir araya gelerek istişarelerde bulundu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Köse Covid'e yenik düştü
Annesini bıçakladı
Kabaran taşlar çarşı kapattırdı
Evlerin arasındaki tarih!
Bakandan 'kadro' müjdesi
İpsala'da kaza: ölü
8 köyde 'Mavi Dil' karantinası!
‘Çocuk eşya gibi teslim edilemez’
Tarihin gölgesinde imza günü
Edirne Müze Müdürlüğü Sozopol Lokum Festivali’nde
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke