ANASAYFA
25 Mart 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
AB kapısında WC sorunu!
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği'nce başta Kapıkule olmak üzere Edirne'deki sınır kapılarında Avrupa plakalı araçlara yönelik anket sonucunda gümrükte uzun süre bekleme, tuvalet ve çöp konteynırı yetersizliği ziyaretçilerin yaşadığı en önemli 3 Sorun olarak listenin başında yer aldı... Dernek Yönetimi, yaz döneminde yaşanan gurbetçi ve turist geçiş sezonunun yaklaşması üzerine sınır kapılarından geçişlerde yaşanabilecek sıkıntılara ilişkin hazırlıklı olunması konusunda yetkilileri ve yerel turizm paydaşlarını bugünden uyardı...
Haberin Yayın Tarihi: 28-06-2018 06:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
AB kapısında WC sorunu!

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu, her yıl yaz döneminde yaşanan gurbetçi ve turist geçiş sezonunun yaklaşması üzerine yetkilileri ve yerel turizm paydaşlarını uyaran bir basın açıklaması yayınladı. Sınır kapılarından geçişlerinde yaşanabilecek sıkıntılara ilişkin hazırlıklı olunması konusunda uyarılarda bulunan dernek yönetimi özellikle Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi'nin, esnaf odalarının, ticaret odasının ve esnafımızın bu konuda birtakım tedbirler alması gerektiğini vurguladı.


Dernekten yapılan yazı açıklamada, şunlara yer verildi:


“Özellikle Haziran - Eylül döneminde başta Kapıkule, Pazarkule, Hamzabeyli ve İpsala sınır kapıları olarak Edirne'nin ciddi araç ve konaklamalı ziyaretçi yoğunluğu yaşanmaktadır Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini anavatanlarında geçirmek için yola çıkan vatandaşları özellikle Kapıkule'de uzun kuyruklar oluşturduğunu bilmekteyiz. Son iki yılda bu yoğunluğun farklı boyutlara ulaştığını ve yoğunluğa bağlı olarak istenemeyen bazı sorunlarla karşılaşıldığı, 2017 yılı içinde yaklaşık 3 milyon aracın Edirne'deki gümrük kapılarından giriş-çıkış yapıldığının ilgili  kurumlar tarafından da bilinmektedir. 


Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve ilgili belediyeler ile turizmle doğrudan ve dolaylı ilgili organizasyonların Edirne turizminin geleceği açısından birtakım önlemler alması gerekliliği görülmektedir.  Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre 29 Haziran 2017 - 1 Ağustos 2017 tarihleri arasında Kapıkule Sınır Kapısı'ndan 146 bin 639 yolcu aracının giriş, 1 Ağustos 2017 - 4 Eylül 2017 tarihleri arasında ise  111 bin 566  yolcu aracının çıkış yaptığı açıklanmıştır. Ayrıca 2017 Haziran- Eylül dönemlerinde Edirne'nin ciddi bir konaklama yoğunluğu yaşanmıştır. ETT-DER olarak elde ettiğimiz bilgiler ve gözlemlerimiz doğrultusunda alınması gereken önlemleri ise şu şekilde sıralamaktadır: 


1- Özellikle güvenlik, hızlı geçiş ve kontrol sağlama noktalarında çalışan sınır kapısı personelinin yaşam kalitesi ve yoğun çalışma temposu düşünülerek personel sayısı mutlaka arttırılmalıdır. Peronların tümünün her daim tam kapasite çalışabilmesini sağlayacak oranda personel bulunmalı, gerekirse başka şehirlerden iki aylık dönem için takviye personel alınmalıdır.


2- En yoğun giriş dönemi olan Temmuz ayı başında gümrük alanı içinde ek önlemler alınmalı, ek alanlar yaratılmalı, temizlik, güvenlik, gecikme sorunlarına sebep olunmamalıdır. 


3- Özellikle gümrük alanı dışında oluşan uzun kuyruklar için çöp toplama noktaları, çok büyük ve kapağı kolay açılır yanmaz plastik çöp bidonları temin edilmeli ve uygun noktalara yerleştirilmelidir. 


4- Gümrük alanı dışında ve tüm kapılarda özellikle ziyaretçileri rahatsız eden uygunsuz satışlara izin verilmemelidir. Yiyecek içecek satışı konusunda ise uygun yerler belirlenmeli, zabıta ve jandarma tarafından kontroller yapılmalı, satış yapılacaksa izinli ve belgeli, kalite ve hijyene dikkat edilerek, esnafın bunu özel araçlarla yapması konusunda esnaf odaları ile işbirliği yapılmalıdır.


5- Konaklamalarını Edirne 'de yapmak üzere planlamış ziyaretçi ve turistlere yönelik Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından ek tabelalar ve yönlendirmeler yapılmalıdır. Bu konu ile ilgili derneğimiz yapılan çalışmalara destek olacaktır.


6- Özel otopark ve kamuya ait yasal otoparkların tüm listesi internet ortamında adres ve kapasite sayısı belirtilerek yayınlanmalı gerekirse broşür ve bir tabela ile ziyaretçilere ulaştırılmalıdır. Gerek görülürse birkaç okul bahçesi yada boş kamu yada özel şahıs arazisi geçici olarak bu iş için tahsis edilebilir.


7- Edirne merkezde yiyecek içecek veya konaklama ihtiyaçlarını gideren turistlerimizin tüketimden kaynaklı yaşadıkları sorunlar için başvurabileceği zabıta noktası ve iletişim adresi olmalıdır. Burada çalışanlardan bazılarının yabancı dil biliyor olması önemli olacaktır. 


8- Karayolları Bölge Müdürlüğü tarihi ve turistik noktaları gösteren tabelalar konusunda uluslararası dilleri de içeren bir çalışma yapmalıdır. Bu anlamda özellikle UNESCO simgeleri de kullanılan tabelalar şehir merkezine yönlendirme konusunda etkili olacaktır. 


9- Turistlere afiş, broşür, kitapçık, şehir haritası, önemli telefonlar, seyahat acenteleri, konaklama, yeme-içme yerleri, tarihi önem taşıyan ve Edirne'de görülmesi gereken yerler, tadılması önerilen tatlar, Edirne'ye özgü el sanatları ve daha birçok konuda yardımcı olabilecek materyallerin dağıtılması yönünde ileriye dönük bir yer tahsisi olmalı ve bunu Edirne'de STK kamu işbirliğinde gerçekleştirmelidir. 


10- Özellikle şehre uğramadan geçen ziyaretçiler için Kapıkule Sınır Kapısının Türkiye tarafında son kontrol noktasından sonraki alanın tanıtım görselleri ile dizayn edilmesi ve çarpıcı sloganlar ile dikkat çekilmesi derneğimiz tarafından yapılan projelendirme ile ön görülmektedir. Edirne'ye özgü tarihi, turistik, gastronomi ve el sanatları öğelerinin fotoğrafları ve sloganları burada sergilenecek, konu ile ilgili olarak reklamcılık çalışması yapılıp bütçesi Edirne'deki turizm sektörü temsilcileri ve kamu kurumları tarafından ortak bir şekilde karşılanarak bu görseller ilgili alana yerleştirilmelidir.


2017 YILINDA UYGULANAN ANKET SORUNLARI GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞTİ.


Öte yandan derneğin geçtiğimiz yıl sınır kapılarında ziyaretçi beklentileri ve sorunlarını tespit etmek amacıyla ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarına da yer verilen açıklamada şunlar ifade edildi:


“Edirne sınır kapılarında Avrupa plakalı araçlara yapılan anket sonucunda ziyaretçilerin büyük bir kısmının yılda iki ya da üç kez özel aracıyla Türkiye'ye geldikleri ve Türkiye'ye girişlerde ve çıkışlarda Edirne'ye uğradıkları görülmektedir. Türkiye'ye giriş ve çıkışlarda Edirne'ye uğramayan ziyaretçilerin nedenleri ise Edirne'nin güzergahları dışında oluşu, zaman kısıtlılığı ve ziyaret ettikleri diğer şehirlere göre biraz daha pahalı olmasıdır. Edirne'yi ziyaret eden kişilerin yüzde 10'unun tarihi ve turistik yerleri gezdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu da Edirne'ye gelen ziyaretçilerin büyük bir kesiminin, Edirne'nin tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi sahibi olmamasıyla açıklanabilir. Türkiye'ye girişte ve çıkışta büyük bir kesimin alışveriş yaptığı ve tesislerde yeme-içme ihtiyacını karşıladığı görülmektedir.

 

Türkiye'ye girişlerde ve çıkışlarda Edirne'de konaklayanların sayısı azdır. Türkiye'ye giriş ve çıkışlarda Edirne sınır kapılarında altı ila yedi saat bekleyenlerin sayısının fazla olduğu görülmektedir. Anket formundan elde edilen cevaplar ve şikayetler doğrultusunda ziyaretçilerin yaşadığı en büyük üç sorun; gümrükteki uzun bekleme süreleri, tuvalet yetersizliği ve çöp konteynırlarının az olmasıdır. İleriki yıllarda bu sorunlar üzerine daha yapıcı ve acil müdahale içeren  çözümler getirilirse gelen ziyaretçiler açısından tam memnuniyet sağlanmış olacaktır ve Edirne daha fazla turiste daha fazla sürede ev sahipliği yapacaktır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
İki adımda komşu
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Özakıncı sektörün başpehlivanı
Edirnespor Şampi...
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Özcan'a veda teşekkürü
Asırlık yaş kütüğü
Sınırda Fransız eksikti!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE