ANASAYFA
22 Şubat 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yeni stadın sırrı!
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 4,5 yıllık görev süresince Edirne'ye yaklaşık 450 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını belirterek, “Seçimler öncesi 43 vaadim vardı. Bir kısmı sözel, bir kısmı somut. Somut projelerden otopark hariç tümünü yapmış oluyoruz” dedi... 25 Kasım Stadyumu'nun TOKİ'ye devredildiğini ve kendi imar planlarında buranın park alanı olarak yer aldığını ifade eden Gürkan, “TOKİ oraya AVM ya da benzeri bir şey yapmak isterse engel olacağız. Sırf bu yüzden TOKİ, 17 bin kişilik yeni stadyumla 5 bin kişilik spor salonunu yapmıyor. İktidar partisi, kendi TOKİ'sine söz geçiremiyor” dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 04-07-2018 06:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yeni stadın sırrı!

Orkun AKMAN


Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, önceki gün Hudut Gazetesi Haber Merkezi'ni ziyaret ederek birtakım fikir alışverişinde bulundu. Gazetecilerin bir kentin tüm sorunlarına hakim olduğunu ve bu doğrultuda gazetecilerle bir araya gelmenin önemli olduğunu ifade eden Gürkan Hudut çalışanlarına samimi açıklamalarda bulundu. Yapılan hizmetlerden yapılması planlanan projelere kadar çok sayıda konuya değinen Gürkan TOKİ'ye ayrı bir parantez açtı.


Cumartesi günleri 1'inci Murat Mahallesi'nde kurulan pazaryerini yeni dönemde yenileyeceklerini ve bu vesileyle bir kez daha Edirne'ye ve Edirne halkına hizmet etmek istediğini ifade eden Gürkan, yapacakları proje kapsamında pazaryerinin altının otopark, giriş kısmının pazaryeri ve üst katının da kafeterya ve restoranlardan oluşan bir yaşam merkezi olacağını söyledi.


PERŞEMBE PAZARI TOKİ'YE KAYACAK, ESENTEPE'YE YENİ BİR PAZARYERİ KURULACAK


Kıyık'ta kurulan Perşembe Pazarı'nı eski TOKİ bölgesine kaydırmayı planladıklarını ve bu doğrultuda TOKİ ile görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Gürkan, “TOKİ ile görüşmelerimiz sürüyor. Anlaşabilirsek hızlı bir şekilde taşımayı yapacağız” dedi. Gürkan ayrıca Esentepe mevkiine de bir pazaryeri yapmayı düşündüklerini ve bu konuda yer çalışmalarının devam ettiğini belirtti.


“BÜROKRATİK ENGELLERİ AŞMAYA GÜCÜMÜZ YETMİYOR”


Edirne Belediyesi olarak halden çekileceklerini, hali hal çalışanlarının kendi işleteceğini vurgulayan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Güney Çevre Yolu üzerinde bulunan hurdacıları da bulundukları bölgeden başka bir yere taşıyacaklarını ve bu konuda valiliğin ve emniyetin de sıcak baktığını belirtti. Belirlenen alanı Toprak Koruma Kurulu'nun reddettiğini ve konuyu, “Maalesef önümüzdeki bürokratik engelleri aşmaya gücümüz yetmiyor” diyerek açıklayan Gürkan, trafiğin rahatlamasına ilişkin yaptıkları çalışmaları şu şekilde özetledi:


“Güney Çevre Yolu 62 yıldır bekleyen bir yoldu. Onu açmamız trafiği çok rahatlattı. Kuzey Çevre Yolu da okullar açınca trafiği rahatlatacak. E-5'i ben Edirne'nin Ekvator çizgisi olarak görüyorum. Yan yolların hep E-5'te toplanıyor ve dolaysıyla sabah ve akşam saatleri E-5 şişiyor. Bunun da başlıca nedeni tıp fakültesi. Öğrenci nüfusunun ve çalışan nüfusun fazlalığı yolda şişmelere neden oluyor. Yeni hizmete soktuğumuz Sağlık Yolu yüzde 60 oranında trafiğin yükünü hafifletecek. Acı Çeşme yolunu da genişletiyoruz. Hiç E-5'e girmeden bütün şehri Edirne'yi çepeçevre dolaşmış olabileceksiniz.”


Edirne'ye 4,5 yılda 450 milyon TL'nin üzerinde yatırım yaptıklarını ve biryandan yatırım yaparken bir yandan borç ödediklerini kaydeden Gürkan, tahsilatların düşük olduğunu belirterek şunları söyledi:


BORÇ 53 MİLYON, ALACAK 64 MİLYON


“Tahsilat durumları düşük. Vatandaşta para yok. Maaşını alan vatandaş borçlarını listeliyor. Önce elektriği yatırıyor çünkü kesiyorlar. Kredi katının hepsini yatırmasa da asgarisini yatırıyor. Kredisini ödüyor. Doğalgaz varsa evinde yatırıyor çünkü onu da kesiyorlar. Kiracıysa kirayı yatırıyor. Suları kesmediğimiz için sonra yatırırız diyor. Belediyeden bir evrak almak istediğinizde ilk yapacağınız iş borç sorgulama. Yapılandırmadan ya da taksitlendirmeden vermeyiz diyorlar. Bir tane vatandaş var tam 20 yıldır su parası ödememiş. Şu an güncel olarak borcumuz 53 milyona düştü. Alacağımız ise 64 milyon. Bilanço olarak artıdayız. Kasada para yok o ayrı.


“VEYSEL EROĞLU PARAYI ALMASIN FAHRİ HEMŞERİLİK VERİRİZ KENDİSİNE”


DSİ ile protokol yaptık Kayalı Barajı'ndan su getirmek için. Aralık'ta teslim aldık. Lalapaşa Kavşağı'na yeni bir arıtma aldık. Bunların parasını 30 yılda DSİ'de ödeyeceğiz. DSİ müteahhitliğimizi yaptı sağ olsunlar. Ama netice olarak bedelsiz yapmadı. Sayın Veysel Eroğlu parayı almasın fahri hemşerilik vereyim kendisine. 110 milyon TL tutacak. 10 Öilyona çöplüğü yaptık. Arıtmaya KDV'si beraber 33 milyon tutuyor. Altyapı KDV ile 250 milyon TL. Devlet belediyesinden 38 milyon TL KDV alıyor. Engelsiz Yaşam Merkezi, çevre yolları derken 4 yılda 450 milyon TL'ye yakın yatırım yapmışız. 2014'te göreve başladığımda gelir gerçekleşmesi 112 milyon TL idi. 140 milyon borcumuz vardı. 450 milyon yatırım, 53 milyon borç ve 64 milyon alacak. Ciddi tasarruf yapıyoruz.


“MÜFETTİŞLERİN BAKMADIĞI TEK KONU ÇÖPLÜK”


En sıkıntılı durumumuz yaptıklarımızı anlatamamak. Çöplük örneğinde olduğu gibi. Türkiye'de örnek bir proje. KDV dahil 10 milyon 100 bin TL'ye bitirdik. Kendi kaynak ve kredilerimizle. Manisa BŞB 110 milyona, Çorum 70 milyona, Balıkesir 85 milyona yaptı. Müfettişlerin bakmadığı tek konu çöplük. Israrla dosyayı götürüyoruz bakmıyorlar.”


2014 yerel seçimleri öncesinde bir kısmı somut bir kısmı da sözel olmak üzere toplam 43 vaatte bulunduğunu hatırlatan Gürkan, “Somut projelerden otopark hariç tümünü yapmış oluyoruz” dedi. 25 Kasım Stadyumu'nun kent parkı olmasının da projeler arasında yer aldığını ancak bazı kişilerin bu konuda kendisine eleştiriler getirdiğini ifade eden Gürkan, 25 Kasım Stadyumu ve TOKİ'ye ilişkin olarak şunları söyledi:


“TOKİ 31 ŞEHİRDEN 30'UNA STADYUM YAPTI BİR TEK EDİRNE'YE YAPMADI ÇÜNKÜ…”


“Bazı arkadaşlar 25 Kasım Stadyumu'nu park yapmadığımızı söylüyor. Orası bizim değil TOKİ'nin. Biz oraya AVM yaptırmayacağız, kent park yapacağız dedik. İmar planında öyle yer alıyor. TOKİ bir şey yapmak isterse engel olacağız. O yüzden TOKİ de 17 bin kişilik yeniş stadyumla 5 bin kişilik spor salonunu yapmıyor. 31 şehri kapsayan bir paketti stadyumlar. 30'u yapıldı bir tek Edirne'ye yapılmadı. Hani iktidar partisi çok konuşuyor onu yaptık bunu yaptık diye. Kendi TOKİ'lerine söz geçiremiyorlar.”


“KÜLTÜR BAKANLIĞI EDİRNELİLERİN NİKAH SALONU'NU MEZAR TAŞI MÜZESİ YAPMAK İSTİYOR”


Son olarak Kültür Bakanlığı ile mahkemelik olduklarını kaydeden Gürkan, “Kültür Bakanlığı Fatih Köprüsü'nün orasını ören yeri ilan etti. Bakanlık ile bir mahkememiz var. Elektrik fabrikası 30 sene öyle kaldı kimsenin umuru olmadı. Bütün belediye başkanlarının projesiydi. Kimse yapamadı bize kısmet oldu. Biz yaptık. Güzel de oldu. 14 aydır da kullanıyoruz. İnsanlar nezih bir yerde nikahlarını kıyıyor. Birileri gelip orayı türbe yapmak istedi. Biz de müze kazı raporlarında böyle bir şeyin olmadığını söyledik. Kültür Bakanı orasını Osmanlı Mezar Taşları Müzesi yapmak üzere kamulaştırma kararı aldı. Edirne'nin Nikâh Salonu'nu sanki çok ihtiyaç varmış gibi mezar taşları müzesi yapmak istiyor Kültür Bakanlığı. Biz de o kamulaştırma kararına itiraz ettik. Konu devam ediyor Danıştay'da. Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak? Tüm Edirnelilere nikâh salonuna sahip çıkacak” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Fevzipaşa 'öksüz' kaldı!
Kadın adaylar ne dedi?
Türkiye'de bir ilk
Aramızdan ayrılanlar
Eğitimli tek muhtar adayı
Köyde fotoğraf gösterisi
Gürkan'dan 5 yıl daha mesajı
İYİ Parti adaylarını tanıttı
Belediye'den suç duyurusu
MHP: Fedakarlıksa fedakarlık
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE