ANASAYFA
25 Mart 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gerekirse yaya!
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Tarihi Kırkpınar Sarayiçi bölgesinin arkasındaki Balkan Şehitliği kısmını 'Ören Yeri' ilan etmesi sebebiyle araç geçişlerinin sadece Saraçhane tarafından olacağını, bu nedenle araç yoğunluğunun yaşanmaması için vatandaşların 657'nci Kırkpınar'a gelirken kendi araçlarını kullanmak yerine toplu taşımayı kullanmalarını istedi...
Haberin Yayın Tarihi: 07-07-2018 06:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gerekirse yaya!

Olgay GÜLER


Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Tarihi Kırkpınar Sarayiçi bölgesinin arkasındaki Balkan Şehitliği kısmını 'Ören Yeri' ilan etmesi sebebiyle araç geçişlerinin sadece Saraçhane tarafından olacağını, bu nedenle araç yoğunluğunun yaşanmaması için vatandaşların 657'nci Kırkpınar'a gelirken kendi araçlarını kullanmak yerine toplu taşımayı kullanmalarını istedi.


Edirne Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda 10'u gündem 6'sı gündem dışı olmak üzere toplam 16 madde görüşülüp karara bağlandı. 


KIRKPINAR'DA BALKAN ŞEHİTLİĞİ KISMINDA PARKLANMA OLMAYACAK


Meclis görüşmelerinde dikkat çeken maddelerden ilki 657'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Haftası'nda vatandaşların Sarayiçi yerleşkesi alanına gelirken kullanacakları yol ile ilgili madde oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Tarihi Kırkpınar Sarayiçi bölgesinin arkasındaki Balkan Şehitliği kısmını 'Ören Yeri' ilan etmesi sebebiyle araç geçişlerinin sadece Saraçhane tarafından olacağının hatırlatıldığı maddede, Balkan Şehitliği tarafından sadece protokolün, başpehlivan araçlarının ve Saray içerisinde görevli kartı olduğu için girecek araçların o istikametten gelmelerine izin verileceği belirtildi. Bunların dışında genel parklanma için gelecek tüm misafirlerin sadece Saraçhane Spor Sahası tarafında oluşturulan otoparklarda parklanma yapacakları aktarıldı. 


GÜRKAN: PARK ÜCRETİ İSTEYEN OLURSA HEMEN BİLDİRİN


Konuyla ilgili detaylı bilgi veren Belediye Başkanı Recep Gürkan da, Kırkpınar haftası boyunca vatandaşlardan parklanma ücretinin alınmayacağını ifade etti. Gürkan; “Ücret almak isteyen olursa Edirne Belediyesi'ne ya da emniyet ekiplerine lütfen bildirin. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Saray Kazısı'nın olduğu Fatih Köprüsü Bölgesi'ni ören yeri ilan ettiği için yaya giriş-çıkışları Fatih ve Kanuni Köprüsü'nden; araç girişleri ise sadece Saraçhane tarafından sağlanacak. Bu nedenle bir takım sıkıntılar yaşayacağız. Vatandaşlarımızın mümkün olduğunca Saray'a gelirken kendi araçları ile gelmemeleri toplu taşımaları kullanmalarını şimdiden tavsiye ederim” dedi. 


GÜRKAN: PEHLİVAN SAYISINDA REKOR BEKLİYORUZ


Gürkan bu yıl Kırkpınar'da yine pehlivan sayısında rekor katılım beklediklerini de belirterek; “Bu yıl yine pehlivan katılımında rekor bekliyoruz. Her yıl kendi rekorumuzu kırdık. Geçtiğimiz yıl 2 bin 199 pehlivan kayıt yaptırmıştı. Bu yıl bu sayının yukarı çıkması muhtemel” diye konuştu.


SU ABONELİĞİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİK     


Belediye meclisinde ayrıca su abonelerini ilgilendiren önemli bir de değişikliğe gidildi. Daha önce herhangi bir abone vefat ettiğinde kanuni mirasçılarından herhangi biri diğer mirasçılardan muvaffakatname alarak su abonesini sadece devralıyor ancak bir sözleşme imzalamıyordu. Mecliste dün alınan kararla bu defa kişiye sözleşme yapma hakkı verilerek kendine ait bir abonesi ve sözleşmesinin olmasının yolu açıldı. Konuyla ilgili bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Selçuk Çakır şunları söyledi:


“KİŞİNİN KENDİNE AİT BİR ABONESİ VE SÖZLEŞMESİ OLACAK”


“Daha önce herhangi bir abone vefat ettiğinde kanuni mirasçılarından herhangi biri diğer mirasçılardan muvaffakatname alarak su abonesini sadece devralıyor ancak bir sözleşme imzalamıyordu. Bu defa kişiye sözleşme yapma hakkı vererek hem kendine ait bir abonesi ve sözleşmesi olacak, hem de Belediye daha sonra takipli borç olarak üzerine gittiğinde diğer ortak mülkiyet sahiplerini rahatsız etmemiş olacak. Hali hazırda çıkan borçlar sadece kullanana değil kanuni mirasçıların hepsine çıkmakta ve mahkemede başka sıkıntılar çıkıyordu. Artık abonenin yenilenmesi sadece 15 TL karşılığında olacak ve bunun dışında başka ücret alınmayacak. İşlem sonunda kişinin kendisi mirasçısı olduğu kişiden aboneliği alıp kendisi abone olmuş olacak.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
İki adımda komşu
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Özakıncı sektörün başpehlivanı
Edirnespor Şampi...
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Özcan'a veda teşekkürü
Asırlık yaş kütüğü
Sınırda Fransız eksikti!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE