ANASAYFA
25 Mart 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Saros'u rahat bırakın!
BOTAŞ tarafından Saros'un en bakir bölgesi Sazlıdere ve Gökçetepe mevkiine yapılmak istenen FSRU Gemi İskelesi projesinin ÇED raporuna Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 'olumlu' yönde görüş bildirmesinin yankıları sürerken Gökçetepe'de bir yazlıkçı hakkında denize, Uzukum'da da bir işletmeci hakkında kumsala metrekarelerce beton dökmekten tutanak tutuldu... Dünyanın sayılı körfezlerinden biri olan ve her geçen gün deniz canlılığının azaldığı Saros'a verilen her türlü zararın önlenmesi yönünde görüş bildiren çevreciler, “Doğaya zararın büyüğü küçüğü olmaz. 5 metre beton döken de cezalandırılsın, tonlarca beton döken de” diyerek bölgeye yapılması planlanan iskele projesinin ÇED başvurusu dosyasının reddedilmesi gerektiğini vurguladılar...
Haberin Yayın Tarihi: 11-07-2018 06:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Saros'u rahat bırakın!

Orkun AKMAN


Dünyada kendi kendini temizleyebilme bilme özelliğine sahip körfezlerden biri olan Saros Körfezi'nin başı bir türlü dertten kurtulmuyor. Kaçak yapılaşmadan taş ocaklarına, trol ve gırgırlarla yapılan balık avcılığından yanlış liman yapımlarına kadar gerek karadan gerekse denizden birçok tahribata maruz bırakılan Saros'un başı şimdi de, BOTAŞ - Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile dertte. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın projeye ilişkin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporunu olumlu yönde açıklaması çevrecileri ve aktivisitleri ayağa kaldırırken Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Bülent Kaçar, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yatırımları gözetmek değil çevreyi korumakla görevlidir” diyerek karara itirazda bulundu.


Projeye ilişkin ÇED sürecinin hemen durdurulması ve ÇED başvuru dosyasının reddedilmesi gerektiğini vurgulayan Kaçar, açıklamasında özetle şunlara yer verdi:


“ÇEVREYE TELAFİSİ OLMAYAN ZARARLAR VERECEK”


Uluslararası Çevre Koruma Sözleşmelerine göre halkın istemediği hiçbir projeye hiçbir yatırıma izin ve onay verilemez. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8'inci maddesinin ihlal edilmiş sayılması için insan sağlığına gerçek bir zararın verilmiş olmasının şart olmadığını belirtmiştir. Çevre hukuku ve ÇED'in temel mantığı da bu yöndedir. İnsan sağlığının ve doğanın zarar görmesi beklenmemelidir. Risk olması yeterlidir. Nitekim ulusal mevzuat açısından düzenleme yetersiz de olsa, bu hususta uluslararası mevzuat paralelindedir. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanmadan, projenin gerçekleştirilmesinin bilim ve hukuk açısından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılacağı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliği gereğidir. 2872 sayılı Çevre Kanunun üçüncü maddesinde; çevrenin korunmasına, iyileştirmesine ilişkin genel ilkeler açıklanmış olup; Söz konusu proje; 'Çevreye' telafisi imkânsız zararlar verecek, köylülerin yaşadıkları ve bir bütün olan 'ekosistem' içinde sürdürdükleri yaşamlarını geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde etkileyecektir.

 


“DANIŞTAY KARARI BAĞLAYICIDIR”


Hukukun üstünlüğü ilkesi gereği Danıştay Kararları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açısından bağlayıcıdır. Kesinleşmiş olan bu Danıştay kararı Saros kıyılarını koruma altına almıştır. Hiçbir merci, hiçbir Bakanlık bu kararın aksine olan bu ÇED raporu başvurusunu kabul edemez. ÇED başvuru dosyasındaki flora ve fauna bilgileri Mecidiye İbrice Kalker Ocağı Bilirkişi Raporu ve Mahkeme kararındaki flora ve fauna bilgilerine açıkça aykırıdır. Edirne Valiliğinin Saros kıyısında İbrice mevkiinde açılmasına onay verdiği Kalker Ocağı ÇED gerekli değildir kararının bilimsel olarak hukuksuzluğunu kanıtlayan bilirkişi raporu ve Edirne İdare Mahkemesinin iptal kararı Edirne Valiliğine tebliğ edilmiş ve bu karar kesinleşmiştir.”


YÜZMEK İÇİN DENİZE BETON DÖKTÜ!


Öte yandan iskele projesinin yapılmak istendiği Gökçetepe'de önceki gün bir yazlıkçının deniz içerisine beton atarak yüzmek için platform oluşturmak istediği tespit edildi. H. İ. A. isimli yazlıkçının kendisine ait yazlığın denize bakan kısmına ek olarak 5 metre uzunluğunda 3 metre genişliğinde beton duvar yaptığı gözlenirken jandarma ekipleri konuyla ilgili tutanak tuttu.


UZUNKUM'DA 352 METREKARE ALANA BETON DÖKTÜ!


Ayrıca Edirne'nin tatil cenneti Saros'un en güzel noktalarından biri olan Mecidiye Köyü yakınlarındaki Uzunkum'da kır kahvesi olarak faaliyet gösteren bir işletmenin toplam 352 metrekare alana hazır beton döktüğü tespit edildi. İşletme sorumlusu Z. İ. tadilat genişletmesi amacıyla beton döktüğünü ifade ederken konuya ilişkin tanzime dilen evraklar, ilgili kuruma teslim edildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
İki adımda komşu
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Özakıncı sektörün başpehlivanı
Edirnespor Şampi...
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Özcan'a veda teşekkürü
Asırlık yaş kütüğü
Sınırda Fransız eksikti!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE