ANASAYFA
22 Şubat 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TCDD’den kaza yorumu
İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan TCDD Bölge Müdür Yardımcısı Halil Korkmaz, Çorlu'da meydana gelen ve 24 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına ilişkin, “Bundan sonra meteorolojinin tahminden ziyade yağışlarla ve ısılarla ilgili bilgilerini de kullanmamız gerekiyor. Sadece tahmin yetmiyor” açıklamasında bulundu... Kazanın olduğu yerin yerleşim yerine uzak olduğunu da ifade eden Korkmaz, “Bu kadar yağışın olduğu kimse tarafından ihbar edilmiyor. Bundan sonra yapacağımız daha çok, meteorolojinin verileri tahmin olarak değil de oluşumları takip etmek olacak” dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 11-07-2018 06:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TCDD’den kaza yorumu

Orkun AKMAN


Edirne İl Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu başkanlığında dün Devecihan Kültür Merkezi'nde yapıldı. Kaymakamların yanı sıra ilçe ve belde başkanları ile çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı toplantıda Karayolları, DSİ, Devlet Demir Yolları, Trakya Üniversitesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü gibi ilin geneline hizmet götüren kurum temsilcileri sırayla kürsüye gelerek 2018 yılı yatırımlarından bahsetti.


Toplantıda ilk olarak söz Bölge Müdür Yardımcısı Okan Gerçek söz aldı. Gazimihal Beyazıt viyadüklerinin büyük bir kısmının 2018 yılı sonuna kadar tamamlanacağını ifade eden Gerçek Sırp Sındığı ile Uzunköprü köprülerinin de ihale süreçlerinin devam ettiğini söyledi.


Gerçek ayrıca yılsonuna kadar Kırklareli ile Edirne arasındaki yolun 23 kilometrelik bölümünün yani neredeyse yarısının da tamamen bitirileceğini söyledi.


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) faaliyet ve projelerini anlatmak için kürsüye gelen TCDD Bölge Müdür Yardımcısı Halil Korkmaz, 2018 yılı ödeneklerinin 8 milyon TL olduğunu ve nakdi projelerin yüzde 27'sinin, fiziki projelerin ise yüzde 35'inin tamamlandığını belirtti. Hızlı tren ile ilgili bir soruya, “AB fonlarıyla yapılacak” cevabı veren Korkmaz, Vali Yardımcısı Karslıoğlu'nun, “Çorlu'daki tren yolu ne zaman açılır?” sorusu üzerine 8 Temmuz Pazar günü meydana gelen kazaya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:


TCDD BÖLGE MÜDÜR YARDIMCISI: SADECE METEOROLOJİK TAHMİNLER YETMİYOR


“Bölge müdürlüğü ile ilgili olarak bir kontrol ölçme aracımız var. İnsan unsurunun dışında kendi ölçüm yaparak sonuçlandırıyor. Bu sonuçların verilerini kullanıyoruz. Bunun dışında bakım müdürümüz var.  200 kilometrelik bir mesafeyi kontrol ediyor. Kontrol eden kişi lokomotifle ayda 1 kez gider gelir kendi güzergahını onun dışında bakım araçları vardır. Bakım araçları da kontrole gider sadece bakımla ilgili değildir, o da 15 günde bir yapar bu işi. Bakım şeflerimiz var, onların da 30 - 40 km mesafede görevli oldukları alanları kontrol ederler. Burada kontrolün olmaması konusundan ziyade bu konunun aslında biz meteoroloji ile de sık sık iletişim içindeyiz. Hatta bu dönemde de hava ısınmalarıyla ilgili olarak ray ölçümleri yapmaya çalışıyorduk. Havanın çok ısınmasından dolayı yol taşması diye tabir edilen yolun sağa sola doğru eğilmesi bükülmesi konusunda sıkıntılarımız oluyordu, bununla ilgili de sürekli meteorolojiyle beraber çalışıyorduk. Bundan sonra meteorolojinin bize tahminden ziyade yağışlarla ve ısılarla ilgili bilgileri de kullanmamız gerekiyor. Çünkü sadece tahmin yetmiyor bize.

 

“BUNDAN SONRA YAPMAMIZ GEREKEN…”


Buradaki konu tahmini takip etmemek değil, yaklaşık yarım saat içinde metrekareye 28 kilogramlık bir yağışın düşmesi ve bu yağışın da yerleşim merkezinin dışında bir yerde olması. Genelde bu tür konularda bize köylerden telefonla ihbarlar gelir, 'yolda sel var ya da sel geliyor' diye. Ayrıca kontrol ederiz. Ama bu kazanın olduğu yer, talihsiz bir şekilde yerleşim yerine uzak, bu kadar yağışın olduğu kimse tarafından ihbar edilmiyor. Dar bir alanda yağış oluyor, çok geniş bir alanda da yok. Çok kısa zamanda oluyor, olaydan hemen sonra biz oraya ulaştık. Ulaştığımızda ada menfezin 8 de 1'i kadar su vardı. Olaydan 1,5 saat sonra olay yerindeydik. Menfezimiz 1,5 metre genişliğinde 2 metre yüksekliğinde bir menfez, bu güne kadar 10 yıllık geriye gidişlerde hiç böyle olaylara rastlanmamış. Dolayısıyla biz DSİ'den gelen sonuçları değerlendiriyoruz, debileri yüksek olan yerlerde. Buradaki olay kontrolden ziyade meteorolojinin verilerinin kullanılmamasıdır. Çünkü 11 tane tren geçiyor oradan, dönüşümlü olarak Uzunköprü'ye geldikten sonra tren dönüş yolunda oluyor. Bu sürede hiçbir trenden de bize ihbar da gelmiyor, yağış yok çünkü. Bundan sonra yapacağımız daha çok, meteorolojinin verileri tahmin olarak değil de oluşumları takip etmek olacak.” 

 


SELİMİYE'NİN RESTORASYONU İÇİN ANKARA'DAN ONAY BEKLENİYOR


Vakıflar Bölge Müdürü'nün icraatlarını anlatmak için kürsüye gelen Bölge Müdürü Osman Güneren ise Selimiye Cami'nin onarılmasıyla ilgili bir soruya, “Selimiye için hazırlıklar tamam. Dosyalar şu an Ankara'da. İmalatlarla ilgili oluşturulan fiyatların Ankara'dan onaylanması lazım. Ankara fiyatları inceliyor. Onayladığı gibi işe koyulacağız. Şu an bizim açımızdan her şey tamam” dedi.


İller Bankası'nın 2018 yılı yatırım programında il genlinde 27 projesinin olduğu belirtilirken bu projelerde 10'unun tamamlandığı ifade edildi. DSİ'nin yine il genlindeki yatırımlarının toplam maliyetinin 2 milyar TL olduğu açıklanırken Trakya Üniversitesi'nin ise 6'sı eğitim 1'i sağlık olmak üzere toplam 7 projesinin devam ettiği ve bu projelerin toplam beledinin 283 milyon TL tutarında olduğunu kaydedildi. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Fevzipaşa 'öksüz' kaldı!
Kadın adaylar ne dedi?
Türkiye'de bir ilk
Aramızdan ayrılanlar
Eğitimli tek muhtar adayı
Köyde fotoğraf gösterisi
Gürkan'dan 5 yıl daha mesajı
Belediye'den suç duyurusu
İYİ Parti adaylarını tanıttı
MHP: Fedakarlıksa fedakarlık
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE