ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Yağlı güreşte otorite boşluğu var’
Kırkpınar'ın altın kemerli efsane ağalarından Alper Yazoğlu, yağlı güreşte bir otorite boşluğu olduğunu ve mutlaka Yağlı Güreş Federasyonu'nun kurulması gerektiğini söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 11-07-2018 06:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Yağlı güreşte otorite boşluğu var’

Olgay GÜLER


Edirne'de Pazartesi günü itibariyle başlayan 657'nci Tarihi Kırkpınar Güreşleri Haftası kapsamında kentte bulunan altın kemerli eski ağalardan Alper Yazoğlu, yağlı güreşin dünü ve bugününü değerlendirdi.


Aynı zamanda yayın hayatına devam eden Destan-ı Kırkpınar isimli dergisiyle yağlı güreşten kopmayan ve katkı sunmaya devam eden Yazoğlu, son yıllarda beklentileri karşılamayan izleme keyfinin en büyük nedeninin federasyon ve konulan kurallar olduğunu ifade etti. Kendisiyle birlikte görev yapmaya hazır çok deneyimli bir kadro olduğunu belirten Yazoğlu, bir an önce Yağlı Güreş Federasyonu kurulmasının da gerekli olduğuna vurgu yaptı.


“DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKEN TECRÜBELİ BİR CAMİA VAR”


Özellikle Yağlı Güreş Federasyonu'nun gerekliliğinin altını çizen Yazoğlu; “Yağlı Güreş Federasyonu olmazsa bu işler düzelmeyecek diyorum sürekli. Yağlı Güreş, geleneksel sporlar federasyonunda ana spor dalıyken basiretsiz bazı kişilerin ihaneti nedeniyle buradan ayrılıp olimpik spora bağlandı ve bu dramatik süreç başladı. Yani yağlı güreşe yakışmayan süreç başladı. Fakat şu anda ben dahil yağlı güreşe yıllarını veren belli bir camia var. Bu camianın içerisinde Ankara Gazi Üniversitesi'nden Profesör İbrahim Yıldıran arkadaşım, İstanbul'da Profesör Alaaddin Çelik, değerli ağalar, gazeteciler, yazarlar, bilge kişiler, bilim adamlarından oluşan bir yönetim var. Bu ekip nerede? Şu anda yaşıyorlar, hayatlarına devam ediyorlar ve değerlendirilmeli” dedi.


“FEDERASYON BAŞKANLIĞI YAPIP DA MALI GÖTÜREN ÇOK KİŞİ VAR”


Federasyonun, geleneksel sporları sağlam zeminde tutmak amacını taşıması gerektiğini söyleyen Yazoğlu; “Federasyon'daki amaç neydi? Bir defa geleneksel sporları sağlam zeminde tutmak. Bir de bunların değerlerini koruyarak gelecek nesillere aktarmak. Peki Şu anda yağlı güreşler ve bunun en büyüğü, yıllarımızı verdiğimiz Kırkpınar kimin yönetiminde?  İnsanları küçümsemek için söylemiyorum ama o yıllarda 'başkanım bana da bir görev verin' diyen insanların denetiminde. Dünyada bunun bir benzeri olamaz. Bizim böyle bir camiamız ve deneyimli değerli insanlarımız var ama durum bu. Bakın federasyon başkanlığı onursal bir görevdir. Federasyon başkanlığı yapıp da Türkiye'de çok büyük malı götürenler de var. Bunu herkes bilir de dokunmazlar. Çark böyle kurulmuş gidiyor. Bir tek geleneksel spor dalları federasyonu, ben dahil yakın arkadaşlarım hep bütün yolluklarımızı diğer çalışan arkadaşlara dağıtırdık. Ama şu andakiler, 'ne kadar çok güreşe gidersek, ne kadar çok yolluk alırsak' bunların peşinde” diye konuştu.


“GÖBEK YILDIZI GÖRMELİ”


Şu anki ekibin yağlı güreşin sorunlarını çözemeyeceğini belirten Yazoğlu; “Sonuç itibariyle bu işi çözecek insanlar şu anda var ama şu andaki ekip değil. Mesela şu anda yağlı güreşte yenişemeyince, bu işi bilmeyenlerin koyduğu kurallarla minder kurallarına geçiyor güreş. Bunun yapılmaması gerektiğini söylüyorum her zaman. Olimpik güreşlerde bile grekoromen ayrı serbest ayrıdır. Grekoromen berabere bitti hadi serbeste başla diyebilir misiniz? İkisinin kuralları ayrı. Yağlı güreşte arkasına dolaştı bir puan aldı ve başpehlivan oldu diyemezsiniz. Çünkü yağlı güreşte yenme ve yenilme kuralları belli. En ünlüsü de göbeği yıldız görecek” ifadelerini kullandı.


“PUANLAMA NEDENİYLE GÜREŞ OYUNLARI UNUTULDU”


Yağlı güreşin içerisindeki oyunların da puanlama güreşi nedeniyle unutulmaya başlandığını dile getiren Yazoğlu; “Bakın artık yağlı güreş içerisinde unutulmaya yüz tutmuş oyunlar var. Bunların da sebebi puanlama güreşi. Süre 40 dakika oyunca bu oyunlar kullanılmıyor. İki pehlivanda puanlama güreşini bekliyor. Ayakta itiş kakışla geçiyor 40 dakika. Puanlamada nasıl olsa puan alırım diyor ve oyun yapmıyorlar” dedi.


“KİM KİMİ YIKARSA O GÜREŞİN GALİBİ OLSUN”


Yazoğlu, şiddetle karşı çıktığı puanlama güreşine alternatif olacak bir uygulamadan da bahsederek; “Artık zaman kavramı insanlar için çok değerli. İnsanların şartları gereği, sosyo ekonomik şartlardan dolayı çok değerli. Mesela normal güreş süresine 50 dakika veya 60 dakika vereceksin. Bitiminde yenişemezlerse, bir tatbikatla şampiyonu belirleyebilirsin. İki başpehlivanı çağıracaksınız, yenişemezlerse ya birbirlerini paça kasnak tutacaklar, ya da göğüs çaprazına alacaklar birbirlerini kim yıkarsa o güreşin galibi o olsun. Ondan sonra da hiçbir pehlivan çıkıp 'arkama dolaştı bir puan aldı yendi' diyemez. Ya da özendireceksiniz. İhtar cezasını çalıştıracaksın. Adam gibi güreşeceksiniz yoksa 3'üncü ihtarda yenik sayılırsın. Seyirci de buna ilk sene belki tepki gösterebilir ama onlar da görecekler” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama