ANASAYFA
25 Mart 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Renkli kalemlere renkli kutlama
Gazetemiz yazarı Orkun Akman'ın gönüllü olarak koçluk yaptığı Renkli Kalemler Gazetesi'nin Edirne etabı tamamlanırken proje ekibi ve öğrenciler, etabın tamamlanmasını pasta keserek kutladı...
Haberin Yayın Tarihi: 12-07-2018 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Renkli kalemlere renkli kutlama

Olgay GÜLER


Yapı Kredi ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliğinde hayata geçirilen Renkli Kalemler Gazetesi'nin Edirne etabı tamamlandı. Toplam 12 haftalık bir çalışmanın ardından hazırlanan Renkli Kalemler Gazetesi, TEGV Edirne Öğrenim Birimi'nde düzenlenen şenlik sonrası kamuoyu ile paylaşıldı.


Hudut Gazetesi yazarı Orkun Akman'ın gönüllü olarak koçluk yaptığı proje kapsamında çocuklar Edirne'de önemli buldukları olayları haberleştirdi. Gazete manşetini “Edirne'nin Simgesi, Şehri Selamlıyor” olarak belirleyen çocuklar, tarihi Selimiye Camii'nden Edirne tava ciğerine, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nden Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri'ne pek çok konuyu gazetenin sayfalarına taşıdı.


“ÇOCUKLARIN KÜÇÜK YAŞTA MESLEKLERİ TANIMALARI İLERİSİ İÇİN GÜZEL”


Renkli Kalemler Gazetesi'ne gazeteci koçluğu yapan Orkun Akman, çocukların küçük yaşta birtakım meslekleri tanımasının ileride seçecekleri meslek açısından büyük önem taşıdığını ifade ederek, “Türkiye'de her 100 kişiden 87'si, mesleğinden ya da çalıştığı yerden memnun değil. Bu çok büyük bir rakam. Bu rakamı iyi okuduğumuzda Türkiye, mutsuz insanlar ülkesi olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu yüzden iş ve meslek seçimi çok önemli. Çocuklar küçük yaşlarda ne kadar çok meslek tanırsa ileride seçecekleri mesleği sevmeleri, ya da sevdikleri mesleği seçmeleri bir o kadar kolay olur” dedi.


Renkli Kalemler projesi kapsamında da çocuklara gazetecilik mesleğini tanıtmaya çalıştığını ifade eden Akman, “Tabii biz mesleğin olumsuz yanlarından çok olumlu yanlarını anlatmaya çalıştık. Çocuklarla bir araya gelmek çok güzel. Onlar eminim ki yarın öbür gün bu ülkeye faydalı birer insan olarak faydalı işler yapacaktır. Bu kapsamda TEGV Edirne başta olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.


RENKLİ KALEMLER PROJESİ


İlk faz çalışmaları 2014'te başlayan Renkli Kalemler projesi, çocukların okuma-yazma alışkanlıklarını ve yaratıcı düşünme yeteneklerini artırmayı amaçlıyor. Renkli Kalemler sürecine katılan çocuklar, deneyimli gazetecilerin koçluğunda yaşadıkları şehirlerde gördükleri olayları haberleştirmeyi öğreniyor. Süreç sonunda çocuklar mizanpajından fotoğraflarına, haber içeriğinden tasarımına kadar kendi ürettikleri Renkli Kalemler isimli yerel gazetelerini kamuoyuyla dijital olarak paylaşıyor. Medya okuryazarlığı konusunda çocukları bilinçlendiren proje, çocukların özgüven kazanmalarına ve kendilerini özgürce ifade edebilmelerine de yardımcı oluyor. Projenin çalışmaları www.renklikalemler.org isimli internet sitesinde yayına girdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
İki adımda komşu
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Özakıncı sektörün başpehlivanı
Edirnespor Şampi...
Özcan'a veda teşekkürü
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Asırlık yaş kütüğü
Sınırda Fransız eksikti!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE