ANASAYFA
25 Mart 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Kaza değil cinayet’
Edirne Kent Konseyi Başkanı ziya Gökerküçük, Trakya Kent Konseyleri Birliği adına yaptığı açıklamada 24 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu'daki tren kazasını, “Bu kaza değil, görerek ve bilerek cinayettir” sözleriyle yorumladı…
Haberin Yayın Tarihi: 12-07-2018 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Kaza değil cinayet’

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Köyü civarında 9 Temmuz Pazar günü meydana gelen ve 24 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına ilişkin açıklamaların ardı arkası kesilmiyor. Trakya Kent Konseyleri Birliği de yazılı bir açıklama yaparak menfez geçişindeki mühendislik kriterlerine dikkat çekti.
Edirne Kent Konseyi Başkanı ziya Gökerküçük imzasıyla yapılan açıklamada, kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı dilenirken yaralıların da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni edildi. 
Gökerküçük, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir olayla karşılaşılamayacağını vurgulayarak, “Daha fazla kâr amacıyla kurum yatırımları azaltılmış, lokomotif bakım ve yol bakım atölyeleri de işlevsizleştirilerek küçültülmüştür. Bir kısmı ise eleman yetersizliği bahane edilerek kapatılmıştır” dedi. Gökerküçük, Trakya Kent Konseyleri Birliği adına yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“YAĞIŞLAR OLAĞANÜSTÜ DEĞİL”
“Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın dediğine göre; 'Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir' denilmektedir. Oysa Meteoroloji Mühendisleri Odası yetkilileri; 'Kaza bölgesine en yakın ölçüm istasyonlarından biri olan Çorlu Meteoroloji İstasyonunun yağış tekerrür analizlerine göre bölgede meydana gelen yağışlar 7 yılda bir görülmesi mümkün yağışlardır' denmektedir. Yani kazaya neden olan yağışlar beklenmeyen - olağanüstü yağışlar değildir.
Jeoloji uzmanlarının izlenimleri ise; yapı yerindeki zeminin jeolojik - jeoteknik özellikleri ile bölgenin meteorolojik özellikleri dikkate alınmamış, gereken menfez kesit ve projeleri ile menfez üstü ve çevresinde taşkın sularına karşı yapılması gereken dolgu ve koruyucu duvarların usulüne uygun yapılmamıştır. Facianın meydana geldiği bu menfez geçişinde mühendislik kriterlerinin dikkate alınmaması ve toprak dolgu yapılması kazaya adeta davetiye çıkarmıştır.
“DÜNYANIN HİÇBİR ERİNDE BÖYLE BİR OLAYLA KARŞILAŞAMAZSINIZ”
Gerek Bakanlığın açıklaması, gerekse kaza yeri görüntüleri mühendisliğe önem vermeyen bir yapım hatasının yine bir faciaya yol açtığı çok açık olarak görülmektedir. Kazanın ana nedeni bellidir, ihmal ve umursamazlık. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir olayla karşılamazsınız. 
TCDD Yapım ve TCDD Taşımacılık dairelerinin ayrılması sonucunda; yapım ve taşımacılık plan ve hedeflerinin birlikte değerlendirilmediği, yapım aşamasında şartname kriterlerinin müteahhit firmaların insafına bırakıldığı gerçeğidir kazayı yaratan. Ayrıca 2013 yılına kadar demiryolu güzergâhlarında görevli olan yol bekçilerinin masraf(!) nedeniyle işlerine son verilmesi ve rutin günlük kontrollerin yapılmaması bugün yaşadığımız kazanın bir diğer önemli nedenidir. 
Kazanın asıl nedeni ise kamu yararı ve güvenliğini tali planda gören politikalardır. Ülkemizdeki siyasi iktidarlar demiryollarının özelleştirilmesi ve ticarileştirilmesi politikaları ile TCDD'nin kurumsal yapısı parçalamıştır. Bu nedenle personel azaltılmış ve nitelikli personel kurumdan uzaklaştırılmıştır. Daha fazla kâr amacıyla kurum yatırımları azaltılmış, lokomotif bakım ve yol bakım atölyeleri de işlevsizleştirilerek küçültülmüştür. Bir kısmı ise eleman yetersizliği bahane edilerek kapatılmıştır.
“BUNUN ADI; GÖREREK VE BİLEREK CİNAYETTİR”
Her olaydan ders alması gereken idarelerimiz ne yazık ki birer başsağlığı ile gündemi geçiştirmektedir. Bizler de bir süre acılarımızı paylaşıyor olsak da sonrasında yeni bir kazaya kadar sessiz kalıyoruz. Kısacası yaşanan acılardan idareler gibi bizler de ders çıkarmıyor ve doğruları o anda, hemen ve sürekli talep etmiyoruz. Olması gereken; kamu yararı içeriğinden arındırılmış mevcut kamu idaresi eğer benzer faciaların yaşanmasını istemiyorsa mühendisliğe, bilimsel teknik gerekliliklere uymalı ve kamusal hizmet gören bağımsız kurumların denetimine açılmalıdır.
Bu tür kazalar görerek ve bilerek cinayettir ve çağdaş ülkelerde olmaz. İlk sorumlu; devleti yönetenlerdir. Trakya Kent Konseyleri Birliği olarak sorumlu yetkililerin istifası gerekmektedir.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
İki adımda komşu
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Özakıncı sektörün başpehlivanı
Edirnespor Şampi...
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Özcan'a veda teşekkürü
Asırlık yaş kütüğü
Sınırda Fransız eksikti!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE