ANASAYFA
22 Şubat 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Saros'un ölüm fermanı!’
SARDOS Başkanı Şinasi Göktaş, Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri sahil bölgesine yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesin, “Cennet Saros'un ölüm fermanı” olarak yorumladı…
Haberin Yayın Tarihi: 12-07-2018 07:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Saros'un ölüm fermanı!’

Trakya genelindeki doğa ve çevre dernekleri, Saros Körfezi'ne yapılması planlanan gemi iskelesi projesine ilişkin tepkilerini göstermeye devam ediyor. Keşan'da faaliyet gösteren Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS) Başkanı Şinasi Göktaş, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, “Saros'un asıl sahibi canlı popülasyonu, bu projeden etkilenecek” dedi. 
Projeye ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun uygun olarak görülmesini, “Aklımız almıyor” cümlesiyle eleştiren Göktaş, yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“KÖRFEZİN ASIL SAHİBİ CANLILAR OLUMSUZ ETKİLENECEK”
“Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri sahil bölgesine BOTAŞ ve paydaşı şirketler tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi cennet Saros'umuzun ölüm fermanıdır. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun uygun olarak görülmesini aklımız almıyor. Saros Körfezi ülkemizin seçkin ve en temiz bölgelerinden birisi. Bu bölgeye Balıkçı teknelerinden daha büyük deniz taşıtı girmiyor, şimdi buraya yapılması planlanan FSRU Gemi İskelesi ile LNG sıvılaştırma ve taşıma gemileri girdiğinde körfezin nasıl bir hal alacağını düşünebiliyor musunuz? Denize akan yağ ve atıklar ile deniz turizmini baltaladığı gibi insan sağlığına etki olumsuz etki edecek bir ortam oluşacak. Bunun yanında Saros Körfezi'nin asıl sahipleri canlı popülasyonu da olumsuz etkilenecektir. Turizm kalkınma bölgesi olarak ilan edilen ve çıkan birçok yasa ve yönetmelik ile korumaya alınan bu bölgelerin bu tür projeler ile gündeme gelmesi bizleri derinden üzmektedir. SARDOS olarak bu projenin hayata geçirilmesini istemiyoruz.
EKER: TRAKYA'DAN ELİNİZİ ÇEKİN!
SARDOS Kurucu Üyesi ve Basın Sorumlusu Faruk Eker de yaptığı açıklamada şunları söyledi:
Son yıllarda Trakya bölgesinin Nükleer santral, Termik santral, taş ocakları, FSRU gemi iskelesi gibi çevresel etkisi büyük projeler ile anılmasından derin üzüntü duyuyoruz. Daha önce de iyi planlama yapılmadan hayata geçirilen Yayla Balıkçı barınağı ile sahil şeridi katledilmiştir. 
Yayla Sahili'ne yapılan balıkçı barınağının yapılmasında emeği geçen yaşayan ve ölenlerin, bölgemizde endüstriyel plantasyon adı altında ekolojik etkisi düşünülmeden yapılan orman katliamında, Gala Gölü milli park bölgesinde yapılması planlanan projelere onay veren, destek veren kurum ve STK ile Mecidiye Köyü, İbrice Limanı bölgesinde taş ocakları konusunda yaptığımız platformda arkamızda bizimle alay eden bölge sakinlerinin üzerinde bu olumsuz projelerden etkilenen her canlının vebali olacaktır. 
Doğa bize atalarımızdan bir miras değildir, gelecek nesillerin emanetidir. Bu sebeple bir proje gerçekleştirirken bunun ekonomik değerinden önce canlı ögesinin ve onlara yapacak etkileri üzerinde durulması temel amaç olmalıdır. Bizler SARDOS olarak kuruluşumuzdan bu güne kadar İğneada'da, Ergene havzasında, Karamusul'da, Uzunköprü'de, İbrice'de, Gala gölünde, Korudağlarda yapılan ve planlanan çevre katili projelerin karşısında olduk. Çevreye zararlı her türlü projenin karşısında, bizimle aynı düşünenler ile de paydaş olmaya devam edeceğiz. Sazlıdere, Gökçetepe köyleri bölgesinde yapılması planlanan FSRU Gemi iskelesi projesinin yapılmasını istemiyoruz. Umarız en kısa zamanda hukuki süreç iptali yönünde sonlanır. Artık Trakya'mızın dağlarından, sahillerinden, göllerinden elinizi çekin.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Fevzipaşa 'öksüz' kaldı!
Kadın adaylar ne dedi?
Türkiye'de bir ilk
Aramızdan ayrılanlar
Eğitimli tek muhtar adayı
Köyde fotoğraf gösterisi
Gürkan'dan 5 yıl daha mesajı
İYİ Parti adaylarını tanıttı
Belediye'den suç duyurusu
MHP: Fedakarlıksa fedakarlık
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE